Український прорив: “Лоенгрін” у Львові

https://dt.ua/ART/ukrayinskiy-proriv-loengrin-u-lvovi-304324_.html

1 березня, 16:21 , Дмитро Левицький

У перший день весни у Львівському національному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької — знакова прем’єра: “Лоенгрін” Ріхарда Вагнера.

 

Генеральний директор-художній керівник Львівської опери Василь Вовкун ініціював програму “Український прорив”, мета якої — реалізувати на українській сцені амбітні й актуальні музичні проекти, запрошувати до співпраці світових зірок, втілювати яскраві тенденції сучасного світового оперного мистецтва. І якщо мова йде, зокрема, про класичну оперу, то, на думку художнього керівника театру, має бути і особливе новаторське режисерське рішення. 

Отже, на постановку класичного “Лоенгріна” театр запросив відомого німецького режисера Міхаеля Штурма. У його творчому доробку чимало гучних оперних проектів у різних європейських театрах. Останнім часом він активно співпрацює з Театром Фрайбурга. А 2017-го з успіхом презентував свій проект на Міжнародному оперному фестивалі у Фексфорді. 

До опери “Лоенгрін” цей режисер уже звертався в Люксембурзі, Саарбрюккені, — тому його львівська версія шедевра Вагнера викликає особливе зацікавлення. 

До речі, у творчій біографії майстра Штурма є й постановка “Проданої нареченої” (1995), яку він здійснив… у колишньому концентраційному таборі Терезієнштадт. 

Поки що рано говорити про режисерську концепцію Штурма у Львові. Втім, варто зауважити, що “Лоенгрін” — міжнародний проект. Адже сценограф і художник костюмів — Маттіас Енгельман (Австрія), хормейстер-консультант — Йоганнес Кьолер (Німеччина), диригент-постановник — Мирон Юсипович, хормейстер-постановник — Василь Коваль. Усі вони й запропонують новітню інтерпретацію класичного оперного сюжету, в якому переплелися міфи про вічне та миттєве, у якому діють лицар Лоенгрін та король Генріх… 

Лоэнгрин

opera.lviv.ua

Нагадаємо, що перша постановка “Лоенгріна” відбулася майже 170 років тому у придворному театрі у Веймарі під керуванням Ференца Ліста. Хоча сам Вагнер, зважаючи на серйозні обставини, зміг почути свою оперу лише через десять років у Відні. 

В одному з інтерв’ю напередодні львівської прем’єри режисер Міхаель Штурм зауважив, що важливою темою у вагнерівському шедеврі для нього є тема свободи: “Мистецтво як свобода, як вираз нас самих”. 

Важлива деталь — “Лоенгрін” Вагнера з’явиться на українській сцені доби Незалежності вперше. Попри те, що творів видатного композитора фактично немає в афішах наших театрів. 

Опера у Львові виконуватиметься німецькою мовою з українськими субтитрами. Серед виконавців головних партій у найближчих виставах — Роман Коренцвіт, Юрій Мінчун, Нуттхапорн Таматі, Олеся Бубела, Алла Родіна, Софія Соловій, Роланд Марчук, Андрій Маслаков, Юрій Трицецький та інші.