Опера

Тоска

Дж. Пуччіні
Тоска
опера на 3 дії
150 хв.

Лібрето Луїджі Ілліки та Джузеппе Джакози за драмою Вікторієна Сарду

Виконується італійською мовою з українськими субтитрами

 

Постановники
Диригент-постановник

Ігор Лацанич народний артист України та народний артист Республіки Татарстан

Диригент

Іван Чередніченко лауреат міжнародних конкурсів

Режисер-постановник

Володимир Дубровський

Художник-постановник

Тадей Риндзак народний художник України

Хормейстер

Вадим Яценко лауреат всеукраїнського конкурсу

Лібрето вистави
Дія 1

Анджелотті, республіканець, який втік з ув’язнення, знаходить притулок у римській церкві Сант-Андреа делла Валле. Він ховається в капелі Аттаванті, ключ від якої під статуєю Мадонни залишила його сестра, маркіза Аттаванті. Не зауважуючи втікача, до церкви входить ризничий, який приносить їжу для працюючого тут художника Маріо Каварадоссі. За ризничим з’являється сам Маріо: картина з образом Марії Магдалини закінчена лише наполовину. Каварадоссі порівнює вигляд своєї коханої, відомої співачки Флорії Тоски, з рисами святої. Ризничий залишає Маріо.

Анджелотті, думаючи, що в церкві нікого немає, виходить із капели і зустрічає Каварадоссі, свого старого друга. Їх бесіда перервана стуком у двері: Флорія Тоска вимагає, щоб їй відчинили. Анджелотті знову ховається. Входить Тоска. Ревнивій красуні здається, що на портреті Маріо зобразив її суперницю. Каварадоссі заспокоює її підозри, і вони домовляються зустрітися ввечері у нього, після того, як Тоска виступить у Палаці Фарнезе. Флорія йде. Каварадоссі разом з Анджелотті також залишають церкву – художник вирішив сховати друга у себе вдома.

У цей час у Рим приходить звістка про поразку Наполеона на півночі Італії. З цієї нагоди у церкві готуються до урочистого богослужіння. З’являється Скарпіа, шеф поліції, закоханий у Тоску. Разом з нишпоркою Сполеттою він виявив докази того, що Анджелотті ховається тут. Один із доказів – віяло з гербом Аттаванті, який Скарпіа використав, щоб розбудити ревниві підозри Тоски.

Під чає богослужіння до церкви входить чимало людей. Поки на честь перемоги над Наполеоном звучить Те Deum, Скарпіа залишається в церкві. Він цілком поглинений підступним планом відправити свого суперника Каварадоссі на ешафот.

Дія 2

Палац Фарнезе. У цей же вечір тут святкують перемогу над французами. Скарпіа у своєму кабінеті чує віддалені звуки музики і розмірковує про те, що трапилося за день. З жандармом Ск’ярроне він посилає записку Тосці. Сполетта обшукав будинок Каварадоссі, не знайшов там Анджелотті, але застав там Тоску. Каварадоссі арештований і приведений до палацу. Його допит пройшов безрезультатно. З’являється Тоска і Каварадоссі встигає таємно сказати їй, що повинна мовчати про те, що бачила у нього вдома. Скарпіа відправляє художника в камеру тортур.

Скарпіа допитує Тоску. Вона спокійна, але лише до тієї хвилини, поки не чує з камери крики катованого Каварадоссі. У відчаї вона видає притулок Анджелотті – він ховається в садовому колодязі. Каварадоссі знову приводять у кабінет Скарпіа. Він розуміє, що Тоска все розповіла. Несподівано приходить звістка про перемогу Наполеона під Маренго. Каварадоссі не приховує своєї радості. Скарпіа віддає наказ стратити його наступного ж ранку.

Заради порятунку коханого Тоска погоджується принести себе в жертву. Скарпіа переконує її, що має створити видимість приготувань до страти Каварадоссі. Він віддає Сполетто необхідні розпорядження і одночасно виписує перепустку для Тоски і художника, щоб вони могли втекти з Риму. Проте коли Скарпіа хоче її обійняти, Тоска завдає йому удару кинджалом. Вона спішно залишає палац, несучи з собою перепустку. 

Дія 3

Площа в’язниці Сант-Анджело. Каварадоссі виводять на тюремний дах. Тут він буде страчений. Він пише останній лист Тосці. Несподівано з’являється Флорія. Вона розповідає про вбивство Скарпіа, показує коханому перепустку і повідомляє йому, що страта буде не справжньою. Флорія і Маріо впевнені, що вони врятовані.

З’являються солдати на чолі зі Сполетто. Каварадоссі спокійно встає перед ними. Постріли, Маріо падає, солдати відходять. Тільки тепер Тоска розуміє, що вона була обманута Скарпіа, патрони були справжніми, і Каварадоссі мертвий. Вражена жінка не чує, що солдати повернулися. Смерть Скарпіа виявлена, Сполетта намагається затримати Тоску. Вона кидається з даху замку вниз.

Про виставу

Опера «Тоска» – одна з кращих творів Джакомо Пуччіні, що входить в п’ятірку найбільш виконуваних світових опер.

Прем’єра опери «Тоска» відбулася 14 січня 1900 року в Римі в Театрі Костанцо. Опера і сьогодні є популярною завдячуючи яскравій музиці, захоплюючому сюжету. На тлі історичних подій, що ілюструють 1800 рік, коли армія Наполеона вторглася до Італії, розвивається історія любові оперної співачки Тоски і її коханого Маріо Каварадоссі.

 

3
4
5
6
7
9
10
Найближчі події
2021
19
чер.
субота
18:00-20:40 | 75-500 грн
Львівський національний академічний театр опери та балету
Обрати деньКупити квиток
2021
26
чер.
субота
18:00-20:40 | 75-500 грн
Львівський національний академічний театр опери та балету
Обрати деньКупити квиток
Флорія Тоска

Любов Качала народна артистка України

Людмила Савчук народна артистка України

Тетяна Оленич лауреатка міжнародного конкурсу

Маріо Каварадоссі

Михайло Малафій лауреат міжнародних конкурсів

Роман Трохимук заслужений артист України

Ігор Шевчук лауреат міжнародних конкурсів

Барон Скарпіа

Орест Сидір народний артист України

Роман Страхов лауреат міжнародних конкурсів

Юрій Шевчук лауреат міжнародного конкурсу

Анджелотті

Володимир Шинкаренко лауреат міжнародних конкурсів

Юрій Трицецький заслужений артист України

Орест Сидір народний артист України

Ризничий

Юрій Трицецький заслужений артист України

Ігор Міхневич

Сполетта

Олег Лановий лауреат міжнародних конкурсів

Олег Садецький заслужений артист України

Віталій Войтко

Юрій Гецко

Роман Ковальчук заслужений артист України

Шароне

Ігор Міхневич

Роланд Марчук

Володимир Чібісов лауреат міжнародного конкурсу

Тюремник

Дмитро Кокотко

Роланд Марчук

Пастушок

Яна Войтюк заслужена артистка України

Лілія Нікітчук лауреат міжнародних конкурсів

роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців
11 вересень 2017
роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців