Звернення до колективу генерального директора – художнього керівника Львівської Національної Опери Василя Вовкуна
Дорогі колеги, шановні працівники Львівської національної опери!
120-ий театральний сезон Львівської Національної Опери закінчується у незвичний для всіх нас спосіб: відсутнє святкове закриття, ми не почуємо гучних аплодисментів, не зберемося разом, щоб підвести підсумки сезону.
Із запропонованих Міністерством культури та інформаційної політики України п’ятьох етапів поступового виходу з карантину, ми наблизились лише до 2-го етапу через особливості епідеміологічного стану у Львові та Львівській області.
Останні тижні у нас проводяться уроки артистів-вокалістів та артистів балету із суворим дотриманням карантинних вимог та виконання санітарних заходів. На жаль, ми не змогли через існуючі обмеження приступити до повноцінного репетиційного процесу із залученням усієї трупи, цехів театру, проведення екскурсій, а також камерних концертів у Музичному салоні Дзеркальної зали. Разом із цим, ми домовилися з Міністерством про проведення конкурсів на заміщення вакантних посад артистичного персоналу в хорі та в оркестрі.
Оцінюючи епідеміологічну ситуацію на близьку перспективу у Львові та області, Дирекція театру прийняла рішення про перенесення відпустки колективу театру на більш ранній період, а саме з 16 червня по 18 липня. З метою компенсації вимушених недовиплат, кожен член колективу отримає матеріальну допомогу.
Третій етап виходу з карантину, що мав початися орієнтовно з 1-го червня, але по факту ще так і не настав, передбачає відновлення репетиційного процесу, роботи постановочної, інженерно-технічної та адміністративної частин, а також проведення вистав та концертів на відкритих майданчиках за умови дотримання відповідної дистанції та забезпечення учасників та глядачів засобами індивідуального захисту.
Четвертий етап виходу з карантину (сподіваємось, що саме в цей час колектив вийде на роботу з відпустки) передбачає проведення вистав, концертів та інших культурно-мистецьких заходів у приміщеннях закладів культури, за умови дотримання відповідної дистанції та забезпечення учасників засобами індивідуального захисту.
Повне зняття обмежень, відновлення творчо-виробничого процесу театрів передбачається під час п’ятого етапу, який, згідно з прогнозами, мав би початися з 1 вересня 2020 року.
Весь світ, як бачимо, поступово виходить з карантину, проте, люди творчих професій і колективи, зокрема оперні театри, з оркестрами, хорами, балетними трупами, солістами-вокалістами, вийдуть з адаптованого карантину, на мою думку, на жаль, останніми з усіх галузей людської діяльності, а відновлення творчого ритму життя вимагатиме від нас додаткового часу.
Дані обставини суттєво скорегували наші плани. Першу прем’єру, яку ми перенесли з травня 2020 на листопад 2020 року, є опера Дж. Пуччіні «Турандот». Наступну прем’єру – опер Д. Бортнянського «Сокіл» та «Алкід» перенесли на вересень 2021 року.
Відмінено проведення XVIII Міжнародного фестивалю оперного мистецтва ім. С. Крушельницької, гастролі у Кіпрі та в Польщі.
Очевидно, в іншому форматі пройде святкування 120-річчя з дня відкриття Львівської Національної Опери.
Під питанням залишається своєчасне видання монографії про Львівську Національну Оперу, фотоальбому про театр та альбому, присвяченого 90-річчю від дня народження Євгена Лисика.
Заборгованість Львівської Національної Опери, в тому числі за комунальні послуги та пожежну охорону, на нинішній день становлять 6 200 000 грн. Згідно наших планових розрахунків, недоотримані доходи театру станом на 1 серпня 2020 року становитимуть близько 23 000 000 грн. Цифри, на жаль, неоптимістичні, але для вирішення цього питання дирекція театру ініціювала онлайн-конференцію директорів національних театрів України з тимчасово-виконуючою обов’язки Міністра культури та інформаційної політики України Світланою Фоменко, на якій було прийнято ряд конструктивних рішень, зокрема, Міністерство, згідно поданих звернень національних театрів, звернулось до Уряду з ініціативою щодо виділення фінансування із Стабілізаційного фонду для покриття заборгованостей усіх театрів України.
Попри обмежувальні заходи в період карантину, робота в театрі не зупинилась. Відтак, був напрацьований інвестиційний проєкт по модернізації механізації та обладнання сцени, який отримав одноголосну підтримку Міжвідомчої комісії з питань державних інвестиційних проєктів, за активної підтримки депутатів Верховної Ради України від Львівщини Ореста Саламахи та Ростислава Тістика. Загальна вартість реалізації проєкту складає 106 млн. 120 тис. грн, реалізація якого запланована на 2021-2022 рр. із тимчасовим припиненням роботи сцени не більше 2-ох місяців в рік.
Будучи в роздумах і переживаннях про вихід театру з творчо-психологічної та фінансової кризи, я вірю, що ми, яко єдиний колектив театру, спільно подолаємо всі труднощі і приступимо до виконання своєї благородної місії, якою з нами поділився Господь – творити і бути Його співтворцем…
Бажаю вам міцного здоров’я, щасливої відпустки та наснаги у наших спільних творчих кроках.
До зустрічі у новому сезоні!
Генеральний директор – художній керівник
Василь Вовкун