Відкритий лист до членів асоціації Opera Europa

Шановні колеги,

Ми глибоко цінуємо вашу солідарність та всю підтримку, яку ви готові висловити Україні сьогодні. Ми також розуміємо ваше бажання вкласти більш довгострокову перспективу у ваші відповіді та дії.

Однак, ми відчуваємо, що повинні звернути вашу увагу на декілька аспектів ситуації, які можуть бути менш помітні здалеку. Перш за все, багато українських митців, дійсно більшість громадян України сьогодні, знаходяться в стані, коли їхньому добробуту та навіть життю щодня загрожують. Щоденно обстрілюють та бомблять наші музеї, театри, філармонії та концертні зали, а саме Харківська національна опера вже постраждала від російського артилерійського вогню. Нам дуже важко зрозуміти, чому все це зараз викликає менше занепокоєння, ніж необхідність тримати відчинені двері для співпраці з російськими театрами в довгостроковій перспективі.

По-друге, ми не наполягаємо на якихось паперових санкціях, ми просто хочемо, щоб російські культурні інституції та їх керівники чітко і відверто говорили про свою позицію. Вони являються знаковими акторами у власній країні, які мають достатні моральні авторитети, щоб впливати на позицію своєї аудиторії у широкому спектрі питань.

Ми твердо переконані, що вони повинні:

  1. надіслати публічно чіткий і однозначний сигнал, що вони засуджують дії свого уряду або
  2. обирають шлях сорому та ізоляції, мовчачи та спостерігаючи, як їхнє членство в Opera Europa анулюють.

Страх помсти цілком виправданий і викликає наше повне співчуття. Ми також пережили радянську систему і досі занадто добре пам’ятаємо цей страх. Однак єдиний спосіб позбутися цього страху – перемогти його і зробити правильну річ, принаймні, чітко відірватися від аморальної та злочинної діяльності, і, якщо можливо, надати справжню та активну підтримку тим, хто страждає від цього.

Це може бути складним вибором для них, і це може бути нелегким кроком для Opera Europa змусити їх постати перед цим вибором, але це єдина моральна річ, яку можна зробити зараз. І не помиліться – ніхто з нас нікого не штовхає в пащу путіна, але разом маємо шанс витягнути хоч частину росіян з його отруйних обіймів.

Ми знаємо, що маємо підтримку кількох неукраїнських членів Opera Europa з цього питання зокрема, Rahvusooper Estonia / Estonian National Opera, Lithuanian National Opera and Ballet Theatre і Národní divadlo opera , але сподіваємося, що цю позицію буде прийнята Opera Europa як організацією.

Мартін Лютер Кінг-молодший одного разу сказав: «Зрештою, ми пам’ятатимемо не слова наших ворогів, а мовчання наших друзів». Ця коротка фраза чудово передає наші емоції. Сподіваємося на ваше розуміння та будемо раді сміливим діям Opera Europa. Ця війна не про українські національні інтереси чи політику, а про загальноєвропейські цінності та людську гідність.

Щиро ваші,

Галина Григоренко,

Голова Державного агентства мистецтв та художньої освіти

Богдан Струтинський,

Генеральний директор-художній керівник Національної оперети України, керівник Національної спілки театральних діячів України

Петро Чуприна,

Генеральний директор-художній керівник Національної опери України імені Т. Г. Шевченка

Василь Вовкун,

Генеральний директор-художній керівник Львівської національної опери

Надія Бабіч,

Генеральний директор-художній керівник Одеської національної опери

Олег Оріщенко,

Генеральний директор-художній керівник ХНАТОБ / СХІД OPERA

Іван Косяченко,

Генеральний директор Odessa Philharmonic Orchestra

Анна Гадецька,

Співзасновник та програмний директор OPEN OPERA UKRAINE

Наталія Хмілевська,

Співзасновник та художній керівник OPEN OPERA UKRAINE

Ott Maaten 

Генеральний директор Естонської національної опери

Jonas Sakalauskas

Генеральний директор Литовського національного театру опери та балету

Renata Borowska-Juszczyńska

Генеральний директор Великого театру імені Сианіслава Монюшка в Познані

Jan Burian

Генеральний директор Національного театру Праги

Catarina Molder

Генеральний диртор Opera do Castelo і Лісабонського оперного фестивалю

 

***

Нагадаємо, що асоціація оперних театрів та компаній Opera Europa, до якої входить 220 членів, в т.ч. і Львівська національна опера, виступила зі зверненням.

Звернення асоціації опубліковане на сайті: https://opera-europa.org/news/slava-ukraini?fbclid=IwAR0hSLMBTEp5O8lQ_jeh9-7oJ8B88vZEnCHhJdfwPgsJYSwXUm77os393YY

А також в українському перекладі на сайті Львівської національної опери: https://opera.lviv.ua/stand-with-ukraine-opera-europe/