У Львівській опері пропонують сучасне прочитання “Дон Жуана” Моцарта

Джерело: День

28 червня, 2018 – 20:52

https://day.kyiv.ua/uk/news/280618-u-lvivskiy-operi-proponuyut-suchasne-prochytannya-don-zhuana-mocarta

Відразу ж варто нагадати, що перший прем’єрний показ комедійної опери геніального австрійця відбувся у Празі 29 жовтня 1787 року, згодом, 7 травня 1788-го, – у Відні.

На сцені львівського театру «Дон Жуана» вперше ставили 1904-го – під керівництвом італійця Філіпа Брунетто.

І лише через 111 років, 2015-го, оперу повернув на сцену директор – художній керівник львівського театру Василь Вовкун, і це був спільний проект театру і Музичної академії ім. Миколи Лисенка.

Осучаснена, актуалізована версія, котру тепер представляють глядачеві, ввійшла до програми «Український прорив» гендиректора – художнього керівника Львівської опери.

Над постановкою, крім Василя Вовкуна, працювали диригент Юрій Бервецький, художник Тадей Риндзак, балетмейстери Марчелло Алджер (Італія) та Сергій Наєнко, хормейстер Вадим Яценко, художник костюмів Оксана Зінченко, художник зі світла та візуалізації Дмитро Ципердюк, режисер Тарас Різняк.

Під час підбору артистів на виставу вперше був проведений всеукраїнський відбір на основні партії, отже, в «Дон Жуані» виступатимуть не лише співаки Львівської опери, а й солісти з Одеси, Києва та Дніпра.

Консультувала виконавців головних партій відома оперна співачка, солістка Варшавської камерної опери Ольга Пасічник. Також – «шліфувала» їхню італійську вимову, адже вистава виконується італійською (з українськими субтитрами).

Нагадаю, що це вже не перша постановка Василем Вовкуном Моцарта – і в Україні, і поза її межами.

«За останні кілька років чотири постановки Моцарта – це немало, – говорить Василь Володимирович. – І не кожен режисер на це зважиться… Моцарта дуже не вистачає Львову. Це ми побачили по перших двох роботах спільно із Львівською музичною академію. Ми побачили це по тому, що квитки буквально розхоплювалися, і за тиждень їх уже не було. А потім студенти академії роз’їхалися по закінченні вишу по європейських академіях, і зібрати їх було неможливо. Тому й вийшло так, що Моцарт несподівано ввійшов до Львівської опери і тихо вийшов з неї. Власне, й виникла оця прогалина… Частково її заповнює «Чарівна флейта», а тепер-от і «Дон Жуан». Тим паче, що у Львові вже є фестиваль LvivMozArt, який відвідує щораз більше людей, які люблять Моцарта. От тому я й говорю, що афіша Львівської опери без Моцарта – бідна афіша… Щодо актуалізації… Це мука, бо дуже важко знайти серед тисяч постановок у світі свою. Мені здається, що у цій постановці я наблизився до чогось критично небезпечного. Тому тут не так хотілося знайти, що подобається і що актуалізується на поверхні… Я думаю, що це – набагато глибше, філософськи, хоча багато хто у «Дон Жуані» побачить дуже еротичного, сексуального, але це треба збагнути глибше, ніж воно лежить на поверхні».

Суто візуально прем’єрна постановка – це сучасні (часом – дуже міні, аж до спідньої білизни у співаків) костюми, сучасні декорації (громіздкі металеві конструкції -лабіринт, бо невідомо, куди тебе доля винесе і яким шляхом ти підеш, також – скульптурні композиції закарпатського мистця Михайла Деяка, які зображують пошматовану, зболену людську душу), сучасне світлове шоу, також – мобільні телефони, еротичні фото у склі телефонної будки…  А ще показ життя сучасного Дон Жуана (який, нагадаю, мав, за лібрето, 2063 коханки), – це імітація солістами досить відвертих сцен. Тому постановники й визначили для публіки вікове обмеження – «16+». Отже, така задумка Василя Вовкуна – це те, чого, напевно, ще й не було на оперній сцені України. Принаймні в постановках класичного, XVIII століття, Моцарта.

Насамкінець варто додати, що прем’єрні покази опери «Дон Жуан» відбудуться о 12.00 та о 18.00 30 червня, 1 липня та 15 липня. За словами Василя Вовкуна, вже зараз у касі – жодного квитка, а це означає, що Моцарт – на часі!

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Андрія КУБ’ЯКА.

Джерело: День