«Ми це зробили!» У Львові вперше представили оперу «Турандот» Джакомо Пуччіні/газета “День”
https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/my-ce-zrobyly?
Грандіозні декорації, приблизно 200 костюмів, колоритна музика й атмосфера стародавнього Китаю — на сцені Львівської національної опери відбулася прем’єра опери «Турандот». У театрі нагадують, що це останній твір знаменитого італійського композитора, який, через незавершений фінал (Пуччіні помер 29 листопада 1924 року, не дописавши кінцівку опери), досі спричинює запеклі дискусії у митців та музичних критиків.
Постановка «Турандот» — знакова для театру з кількох причин. По-перше, тому, що здійснена вперше за 120-річну історію Львівської національної опери і з нагоди ювілею. Також важливо, що, задля вагомості та масштабності проєкту, до числа постановників адміністрація запросила міжнародну команду митців на чолі із польським режисером Міхалом Знанецьким — постановником понад двох сотень вистав у багатьох країнах світу. «Турандот» — перша в Україні робота відомого режисера.
Довгоочікувана постановка «Турандот» відбулася із величезними труднощами. Через пандемію її двічі переносили. Тим часом не припинялася підготовка музичної частини — солістів, хору та оркестру театру, що тривала кілька місяців під керівництвом диригента-постановника Івана Чередніченка та хормейстера-постановника Вадима Яценка.
Врешті, щоби не скасовувати прем’єру, спільно дійшли рішення, що робота із міжнародними постановниками відбуватиметься онлайн! Для режисера Міхала Знанецького (Польща), балетмейстерки Діани Теохарідіс (Аргентина), сценографа Луїджі Скольйо (Італія) було забезпечено екран та Інтернет-зв’язок, щоби сцена театру була «як на долоні». Допомагали запрошеним постановникам асистенти із команди театру. У такій онлайн-співпраці опера була поставлена дуже швидко — всього-на-всього за 17 днів! Щодо такого безпрецедентного випадку Міхал Знанецький наголошує: «Мабуть, найбільшим досягненням постановки у Львові є те, що ми показуємо світові, що можемо надалі існувати як артисти, працювати як постановники, як театри і переживемо все з великими емоціями, які дарує нам опера».
«Це справжній творчий подвиг і прорив всього колективу театру: мистецького і технічного персоналу, дирекції, інформаційного відділу, багатьох виробничих майстерень. Ми це зробили! — говорить генеральний директор Львівської опери Василь Вовкун. — Вітаю з успіхом усіх і бажаю, насамперед, здоров’я і натхнення жити і творити далі! «Український прорив» — в дії!».
Перші прем’єрні покази «Турандот» театр присвятив медичним працівникам, започаткувавши соціальну ініціативу #Дякуємо_лікарю і запросивши 150 лікарів на безкоштовні перегляди вистав. «Митців і лікарів об’єднує те, що ми разом працюємо для людей і задля людей, — вважають у театрі. — Медики лікують фізично, а митці — духовно, а воєдино — заради торжества життя на землі».
Наступні прем’єрні покази «Турандот» — 10 та 11 грудня.
З правилами відвідування Львівської національної опери під час карантину можна ознайомитися на сайті театру у розділі «Візит до театру».
Але перші відгуки від глядачів не забарилися. Ось кілька з них: «Марта Волошанська Дуже гарно! І приємно нарешті відчути насолоду від високого мистецтва! Володимир Стасенко Це — вражаюче дійство!!! Найвищого класу!!!»