Розширити простір Вагнера: у Львівській опері – «Лоенгрін»

https://bit.ly/2IGYTVw Тетяна Козирєва, для IA ZIK  28 лютого, 2019, 15:07 

У Львівській опері відбудеться прем’єра опери «Лоенгрін».

Цю постановку справді можна назвати довгоочікуваною, адже творів Ріхарда Вагнера нема у репертуарі жодного оперного театру України. Щодо Львівської опери, то вона востаннє зверталася до творчості цього відомого німецького композитора XIX століття ще за часів СРСР. Отже, щоби послухати його музику, донедавна потрібно було їхати за кордон.

До створення «Лоенгріну» на львівській сцені спричинилася мультинаціональна команда постановників та виконавців, і це Василь Вовкун, генеральний директор – художній керівник Львівської національної опери, Мирон Юсипович, диригент-постановник, Міхаель Штурм (Німеччина), режисер-постановник, Маттіас Енгельман (Австрія), художник-постановник, дизайнер костюмів, Василь Коваль, хормейстер-постановник, Йоганнес Кьолер (Німеччина), хормейстер-постановник, Нуттхапорн Тамматі (Австрія – Таїланд), запрошений соліст, тенор, виконавець партії Лоенгріна, Софія Соловій, запрошена солістка, сопрано, виконавиця партії Ельзи, солістка театру «Реаль» (Мадрид) та Римської опери.

Фото: facebook.com/lvivopera/
«Львівська опера непомітно ввійшла в європейський простір», – вважає директор Львівської опери Василь Вовкун. І додає, що цей проект супроводжує дискусія: чому «Лоенгрін», чому саме ця постановочна група, а не інша, чи у такій формі буде цікаве оперне мистецтво для львівського глядача і не тільки, чому постановники відмовляються від традицій?.. «Саме для того, аби відповісти на всі ці запитання, і ставиться «Лоенгрін». Ми не ставили собі за мету подобатися… В мистецтві, очевидно, є речі, котрі мають приносити естетичне задоволення, подобатися, але мистецтво – живий організм, який потребує думки, експерименту, пошуку у просторі і в часі, що, вочевидь, спричинюватиме різні думки і відчуття. Маємо на меті втілювати на львівській сцені найбільш актуальну тенденцію найкращих світових оперних театрів та фестивалів, а саме – постановку класичних опер в особливому режисерському вирішенні, тому й запросили до співпраці колег з Німеччини та Австрії».

Варто нагадати, що історія постановок Ріхарда Вагнера – вагома історія оперного минулого Львова. Перші постановки вагнерівських музичних драм, а саме так композитор називав свої твори, відбулися у Львові ще за життя автора. Зокрема, «Лоенгріна» ставили 1877 року! Серед виконавців були українці (Юліан Закревський – Лоенгрін та Олександр Концевич – Королівський промовець). Ще чотири головні партії виконували запрошені італійські співаки. Цікаво, що солісти виконували партії зручною їм мовою – італійською і польською.

Фото: facebook.com/lvivopera/
Прем’єра на сцені Львівської національної опери пройде без скорочень авторського матеріалу, і це надасть публіці можливість сповна насолодитися музикою Вагнера. Виконуватиметься твір мовою оригіналу – німецькою, з українськими субтитрами.

Василь Вовкун особливо наголошує на тому, що проект «Лоенгрін» входить до програми Львівської опери «Український прорив»: «Часто думаємо, що тільки український матеріал є українським проривом. Ні! Власне, і зарубіжний матеріал, саме такий, як вагнерівський, як оффенбахівський тощо, – це теж є проривом, тому що він є незвичним і важким для виконання. І для театру це є певним іспитом в тому, щоби театр цей матеріал опанував. Це величезний проект, за яким – величезна робота, і це специфіка співу, специфіка гри, специфіка існування на сцені!».

За словами диригента Мирона Юсиповича, Вагнер потребує дуже великого, професійного і якісного ресурсу – йдеться про оркестр, хор і солістів. «Хочу привітати львів’ян, і це – без перебільшень, з тим, що у Львові сьогодні є оперний театр, де є цей ресурс. Але окрема стаття – солісти. Для того щоби співати Вагнера, потрібно бути дуже високим професіоналом. Бо інакше опери до кінця не проспіваєш! Недаремно говорять: вагнерівські голоси, і це голос, художній інтелект і вміння (колосальна школа), а цієї школи мало – в Україні взагалі».

Фото: facebook.com/lvivopera/
Сюжет опери «Лоенгрін» – середньовічний епос про легендарних воїнів святого Грааля, які оберігали скарб. Головний герой опери – справедливий лицар, який рятує принцесу Ельзу та захищає її народ.

«До «Лоенгріна», до сюжету опери у мене – особливе ставлення, – говорить диригент. – Ідея в тому, що месія приходить, робить добро, робить справжній вчинок, і йому треба повірити і йти за ним. А коли віри нема, то приходить зневіра, а за нею – крах. Це дуже актуальний на нині сюжет – і для України, і для Європи, тому що віра зникла. І я говорю зараз не про релігію…»

Дійство відбуватиметься у сучасних декораціях, які нагадують величезну лікарняну палату. Насправді ж, тлумачать постановники, це замкнений простір, у якому злим силам простіше маніпулювати героями.

Фото: facebook.com/lvivopera/
Запрошений режисер-постановник вистави Міхаель Штурм, котрий уже тричі ставив «Лоенгріна», говорить, що підійшов до постановки класичної опери як сучасна людина: «Так, поза сумнівом, ми натхненні твором Ріхарда Вагнера, його музикою, але генеруємо свої ідеї». Розповідає, що розчулений душевністю українців і, коли від’їжджатиме, плакатиме та обов’язково скаже «До наступної зустрічі».

Перші покази «Лоенгріна» – 1, 2, 6 та 7 березня.

Водночас з прем’єрою на базі Львівської опери відбудеться міжнародний форум «Велич і трагедія Лоенгріна – лицаря правди і добра (міфологічно-філософський топос)», і це – культурологічна платформа, присвячена поверненню Вагнера на львівську і загалом – на українську сцену. До участі у заході запрошені знані музикознавці з Німеччини, Австрії, Польщі та України, спілкування з якими постановників «Лоенгріна», на думку Василя Вовкуна, сприятиме промоції творчості Ріхарда Вагнера в Україні.

Тетяна Козирєва,
для IA ZIK