ПРЕСБРИФІНГ з нагоди прем’єри опер «Сокіл» та «Алкід» Дмитра Бортнянського
Пресреліз
Запрошуємо представників ЗМІ, театральних критиків на брифінг з нагоди прем’єри опер «Сокіл» та «Алкід» Дмитра Бортнянського.
ПРЕСБРИФІНГ
Час та місце проведення:
10 вересня
17:00 / Дзеркальна зала / – пресбрифінг з нагоди прем’єр опер «Сокіл» та «Алкід» Дмитра Бортнянського та відзначення 270-річчя композитора.
18:00 / Глядачева зала театру / – здача вистави (генеральна репетиція) прем’єр Дмитра Бортнянського «Сокіл» та «Алкід».
Учасники пресбрифінгу:
Василь ВОВКУН – генеральний директор-художній керівник Львівського національного академічного театру опери та балету імені С. Крушельницької;
Оксана ЛИНІВ – всесвітньовідома українська диригентка, диригентка-постановниця опер «Сокіл» та «Алкід» Д. Бортнянського.
Андреас ВАЙРІХ (Німеччина) – режисер-постановник опер «Сокіл» та «Алкід» Д. Бортнянського.
Анна ШЕТТЛЬ (Німеччина) – художниця-постановниця та дизайнерка костюмів опер «Сокіл» та «Алкід» Д. Бортнянського.
Львівська національна опера, м. Львів, проспект Свободи, 28
Телефон для акредитації – 093 48 72 497, Марія
АНОНС
Львівська національна опера відзначить 270-річчя композитора Дмитра Бортнянського: унікальні прем’єри опер, концерти та безкоштовні лекції
Вперше у репертуарі Львівської національної опери та національних оперних театрів України – прем’єра опер Дмитра Бортнянського «Сокіл» і «Алкід», до 270-ї річниці з дня народження українського композитора. Прем’єри відбудуться 11, 12, 16, 17 вересня під орудою відомої української диригентки, засновниці фестивалю LvivMozArt Оксани Линів, другий диригент вистав – заслужений артист України Юрій Бервецький.
Унікальність постановки полягає у тому, що вперше опери українського композитора-класика, який творив той же час, що й В. А. Моцарт, поставлені на сцені оперного театру України, а також вперше вони отримали надзвичайно сучасну, актуальну режисерську концепцію. Проєкт реалізований за підтримки Українського культурного фонду.
Опери Дмитра Бортнянського вперше були представлені у 1770-1780 рр., прем’єра «Алкіда» відбулася у Венеції, а «Сокола» – у Санкт-Петербурзі, де Бортнянський зробив кар’єру при дворі, будучи одним із найвідоміших композиторів свого часу. Сучасну версію опер на сцені Львівської національної опери здійснив німецький режисер Андреас Вайріх і сценографка та дизайнерка костюмів Анна Шеттль, за їх концепцією дія опер відбувається у теперішній час. Постановка опер порушує питання ізоляції, «карантину» наших почуттів (тож антисептики стануть в пригоді солістам на сцені!), а також психологічного тиску та становлення особистості, хоч в операх не бракуватиме і комедійних ситуацій.
Сцена виглядатиме як вітальня великого будинку, однак її стіни рухатимуться, ставатимуть тлом для відеопроекції, а в момент появи богині Едоніди, одна зі стін зруйнується, відкривши її чарівний світ.
Сценографію та костюми до прем’єри готували майже місяць, від початку театрального сезону. Пошито понад 100 костюмів для солістів, артистів хору та балету, виготовлено приблизно 20 боксерських груш як елементів декорацій, а найважчим було відтворити кімнату з рухомими стінами, що повністю вкриті тканиною.
Хореографію до вистави ставив італійський балетмейстер Марчелло Алжері, хормейстер – Вадим Яценко, художник світла – Олександр Мезенцев.
За словами генерального директора-художнього керівника театру Василя Вовкуна, надзвичайно важливим є те, що дві опери українського композитора отримали сучасну поставку саме за участі міжнародної команди постановників. «Бортнянський повертається в Україну і назавжди!», – підсумовує він, адже Львівська національна опера в рамках прем’єри підготувала ще низку заходів – концертів, лекцій, дискусій, що відкриватимуть творчість українського композитора, якого і досі помилково називають російським митцем.
Окремі заходи, як от лекції відомих музикознавиць, дослідниць української музики (11 вересня, 16:00), а також зустріч з постановниками опер (12 вересня, 11:00) будуть безкоштовними, вхід – за запрошеннями, які можна отримати у касі театру. А 12 вересня прем’єру транслюватимуть також онлайн на YouTube та Facebook сторінках театру.
Про приїзд на власне прем’єру вже повідомили українські та німецькі критики, високопосадовці, зокрема Міністр культури та інформаційної політики України, та ін.
Прем’єра опер Дмитра Бортнянського «Сокіл» та «Алкід» та події до 270-річчя композитора:
10 вересня, пт, 18:00 – здача вистави (генеральна репетиція) опер «Сокіл» та «Алкід» Д. Бортнянського.
Квитки: https://bit.ly/3gQYlLu
11, 12, 16, 17 вересня, сб, нд, чт, пт, 18:00 – прем’єра опер «Сокіл» та «Алкід» Д. Бортнянського.
Квитки: https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/show/396
11 вересня, сб, 16:00 – Відкриваючи творчість Дмитра Бортнянського. Український та західноєвропейський погляд
Лекції про життя та творчість українського композитора від українських і західноєвропейських музикознавців (Дзеркальна зала).
Вхід вільний (вхідні запрошення – у касі театру)
12 вересня, нд, 11:00 – зустріч-дискусія з постановниками опер Дмитра Бортнянського «Сокіл» та «Алкід» Оксаною Линів, Андреасом Вайріхом, Анною Шеттль, Юрієм Бервецьким, солістами опер (Дзеркальна зала)
Вхід вільний (вхідні запрошення – у касі театру)
15:00 – Бароко&Бортнянський. Концерт-презентація клавесину асоціації “Haliciana Schola Cantorum” (Дзеркальна зала). Ольга Шадріна-Личак (клавесин).
Квитки: https://bit.ly/3t4QjmW
Довідка:
Опера «Сокіл» Дмитра Бортнянського є лірико-комічною, у якій жартівливий сюжет поєднується із сентиментальною любовною історією. Вона написана французькою мовою, поєднує вокальні номери і розмовні діалоги. Сюжет запозичений з «Декамерона» Дж. Боккаччо, автором лібрето є Франц Герман Лаферм’єр, який працював при дворі. Саме у придворному середовищі 11 жовтня 1786-го року опера була вперше виконана в околицях Санкт-Петербурга у Гатчинському палаці.
Короткий зміст: Флорентійський дворянин Федеріго закоханий у пані Ельвіру, багату вдову. Ельвіра переймається лише здоров’ям свого сина і зовсім не звертає уваги на прихильність Федеріго, який безрезультатно витратив на залицяння майже всі свої статки. Він у розпачі повертається до своєї ферми у горах за містом. Вирушаючи в дорогу, Федеріго бере лише зі собою улюбленого сокола. Та раптом на порозі з’являються Ельвіра зі служницею Мариною. Після скромного обіду, вони просять сокола Федеріго, щоб потішити сина Ельвіри. Але Федеріго зізнається, що він наказав приготувати його на обід, не маючи іншого частунку. Вражена Ельвіра закохується у Федеріго.
Виконується без перерви, французькою мовою з українськими субтитрами, тривалість – бл. 50 хв.
Опера «Алкід» Дмитра Бортнянського написана у жанрі опери-серіа, або ж «серйозної» опери у трьох діях. В драматургії опери поєднані арії, речитативи, хори та інструментальні номери. Композитор використав лібрето П’єтро Метастазіо, одного із найпопулярніших лібретистів тогочасної Європи. До його текстів звертався, зокрема, Вольфганг Амадей Моцарт. Прем’єра «Алкіда» з успіхом відбулася під час венеційського карнавалу в 1778-му році, під час навчання Бортнянського в Італії протягом 10 років.
Короткий зміст: Після років навчання під опікою наставника Фроніма молодий Алкід, син Зевса, сам повинен обрати власний шлях у житті. Залишившись на самоті, Алкід сповнений сумнівів. З’являється Едоніда – втілення насолоди. Вона пропонує Алкіду життя, сповнене насолоди та втіхи. Як тільки Алкід схвильовано прислухається до обіцянки Едоніди, з’являється Аретея – втілення героїчної доблесті. Вона переконує Алкіда обрати шлях слави і звитяги, яку здобувають у бою. В момент, коли Алкід вирішує йти за нею, Аретея раптом зникає. Збентеженого Алкіда застає Фронімо, який повчає учня, що час швидко минає і неодмінно покарає за згаяні перемоги. Алкід повинен пройти випробування, щоб наприкінці врешті здійснити свій власний життєвий вибір і обрати шлях до свободи.
Виконується без перерви, італійською мовою з українськими субтитрами, тривалість – бл. 1 год. 20 хв.