Юрій Луців
Освіта, трудова діяльність та репертуарні партії
Юрій Луців – народний артист України, лауреат Національної премії України імені Т.Шевченка, професор, багаторічний завідувач кафедри оперного диригування Львівської національної музичної академії імені М.Лисенка – є однією з найпомітніших постатей серед диригентів України.
З 6-річного віку Юрій Луців розпочав заняття на скрипці. На дитинство припали трагічні події ІІ Світової війни, вже після її закінчення юнак вступив до Львівського музичного училища у клас скрипки. Тонке вміння відчувати оркестр, завдяки досконалому володінню інструментом, сформувало диригентський почерк Луціва. За диригентський пульт він вперше став на репетиціях студентського симфонічного оркестру. Згодом продовжував вдосконалювати майстерність на диригентському факультеті Львівської консерваторії у класі провідного педагога кафедри Миколи Колесси (здобував спеціалізацію і хорового, і оперно-симфонічного диригента).
Одразу після випускного іспиту у 1953 р. отримує запрошення на посаду диригента оркестру Львівської філармонії, а за 4 роки очолює новостворений симфонічний оркестр Запорізької філармонії.
Кар’єра молодого диригента досягає вагомих здобутків у 1960-70-их рр. – у 1960-му він удостоюється звання Заслуженого діяча мистецтв, а з осені 1963-го стає головним диригентом Львівського державного театру опери і балету ім. І. Франка (тепер – Львівської національної опери). З нашим театром доля Юрія Луціва пов’язала ще у студентські роки – він працював спочатку артистом хору, потім суфлером, а згодом хормейстером і головним хормейстером Львівської опери.


У 1973 році Юрій Луців переходить на основне місце роботи до консерваторії імені М. В. Лисенка (де раніше працював за сумісництвом) і стає завідувачем кафедри хорового та оперно-симфонічного диригування, яку очолював впродовж 40 років.
Його учні – відомі диригенти Василь Василенко, Андрій Юркевич,Євген Досенко, Володимир Щесюк, Богдан Іваноньків та багато інших.
У 1990 році Юрій Луців отримав почесне звання Народного артиста України.

Корифеї