Михайло Дутчак

«Без гідної людини ніколи не буде жодного професіонала».

М. Дутчак

Михайло Михайлович Дутчак (нар. 22 листопада 1953, м. Броди — 18 травня 2021, Львів) — український диригент, Заслужений діяч мистецтв України, Народний артист України

Народився 22 листопада 1953 року на Львівщині, у містечку Броди. Як тільки у Бродах відкрилася музична школа, одразу розпочав музичну освіту і був одним із перших її випускників. Згодом навчався у Львівському музичному педогогічному училищі імені Ф. Колесси та Львівській державній консерваторії ім. М. Лисенка, де потрапив до класу професорки Лариси Бобир – високопрофесійної, вольової, вимогливої, про яку із вдячністю відгукувався впродовж творчого життя. Також відвідував заняття у знаного композитора та диригента Миколи Колесси.

«Чітко пригадую одну мить. Сиджу на виставі в оперному. Музика хвилює до глибини душі. … І в голові промайнуло: «От би й мені…». Я навіть подумки не довершив речення, сам злякався свого бажання. Відтак моя мета була визначена». М. Дутчак

На сцені театру Михайло Дутчак розпочав працювати ще у 1976 році, після закінчення Львівської державної консерваторії імені М. В. Лисенка: спочатку – суфлером, згодом – асистентом диригента. Впродовж 1983-85 рр. стажувався в Національному театрі опери та балету України ім. Т. Шевченка під керівництвом народного артиста України С. Турчака. У якості диригента театру він став за пульт у 1985 році, а головним диригентом Львівської національної опери був призначений у 2001 році, очолюючи оркестр театру майже 20 років.

Першою самостійною постановкою диригента була опера «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського. Загалом репертуар охоплював близько півсотні опер та балетів. Здійснив  постановки опер «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, «Наталка Полтавка» М. Лисенка, «Мойсей» М. Скорика, «Травіата» і «Бал-маскарад» Дж. Верді, «Орфей і Еврідіка» К. В. Глюка, «Кармен» Ж. Бізе, «Страшний двір» С. Монюшка, «Дон Паскуале» Г. Доніцетті, оперети «Циганський барон» Й. Штрауса, сценічної кантати «Карміна Бурана» К. Орфа та Реквієму Дж. Верді, балетів «Лілея» К. Данькевича, «Лісова пісня» М. Скорульського, «Повернення Баттерфляй» Дж. Пуччіні – М. Скорика та ін.

Серед найбільш знакових постановок – світові прем’єри творів Мирослава Скорика на сцені Львівської опери – опери «Мойсей» (2001) та балету «Повернення Баттефляй» (2006).

Окрім того диригував на сцені театру опери Дж. Верді, Дж. Пуччіні, Ю. Мейтуса, Дж. Россіні, оперети Ф. Легара, балет П. Гертеля тощо.

«Відомо, що можна виконати музичний твір технічно дуже добре, але він не зачепить вашого серця. А можна вкласти в нього такі духовні інгрідієнти, що дух кожного захопить». М. Дутчак

За постановку  опери «Мойсей» у 2001 році  був нагороджений премією «Слава Львова» (2001) Львівської обласної державної адміністрації.

Заслужений діяч мистецтв України (2003) та народний артист України (2017).

Проводив майстер-класи для молодих оперних диригентів Європи та Азії у м. Бургас (Болгарія, 2009 р.). Гастролював у Польщі, Франції, Австрії, Німеччині, Катарі.

Диригент помер 18 травня 2021 року внаслідок важкої хвороби на 68-му році життя. Михайла Дутчака поховали на Личаківському кладовищі.

Цитати: Дутчак М. «Призначення людини на землі – бути людиною. Тоді буде і професіонал»

// Віче. 01.2014 р.