Ігор Кушплер

(1.01.1949 – 22.04.2012)

Баритон, народний артист України

Соліст Львівської опери в 1980-2012 рр.

Освіта, трудова діяльність та репертуарні партії

Оперний співак (баритон), народний артист України, професор, завідувач кафедри сольного співу Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка.

Закінчив вокальний (1978 р.) і диригентський (1979 р.) факультети Львівської державної консерваторії імені М. В. Лисенка. Викладачами сольного співу в нього були професори П. Кармалюк і О. Дарчук, з диригування — професор Ю. Луців. Товаришував з композитором Володимиром Івасюком.

Творчий шлях Ігор Кушплер розпочав в ансамблі «Верховина» у 16-річному віці. Після закінчення вокального та диригентського факультетів Львівської консерваторії, працював впродовж 1978—1980 рр. солістом Львівської філармонії.

З 1980 р. — соліст Львівського національного академічного театру опери та балету, у 1998—1999 рр.  також художній керівник театру.

У репертуарі співака — близько 50 оперних партій, зокрема, в операх «Трубадур» Дж. Верді (Граф ді Луна), «Ріголетто» Дж. Верді (Ріголетто), «Украдене щастя» Ю. Мейтуса (Михайло Гурман), «Бал-маскарад» Дж. Верді (Ренато), «Травіата» Дж. Верді (Жорж Жермон), «Мойсей» М. Скорика (Поет), «Летюча миша» Й. Штрауса (Князь Орловський) та інші ролі.

Як концертний співак гастролював у багатьох країнах Європи й Америки. Брав участь в оперних фестивалях в Україні, Польщі, Росії, Угорщині, Іспанії, здійснив ряд концертних турне у містах Великої Британії, Німеччини, Іспанії, Австрії, Угорщини, Аргентини, Бразилії, Канади, США, Лівії, Лівану, Катару.

Має численні фондові записи, в тому числі знявся у телеверсіях опер «Маестро капели» Д. Чімарози та «Телефон» Дж. Менотті.

Ігор Кушплер автор солоспівів, творів для вокальних ансамблів і хорів, обробок народних пісень, що надруковані в авторських збірках: «Із глибинних джерел» (1999), «Шукай любов» (2000), «В передчутті весни» (2004), а також у збірках інших авторів.

З 1983 р. викладав на кафедрі сольного співу Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка. Більшість вихованців класу Ігора Федоровича (студентів і асистентів-стажистів) стали лауреатами та дипломантами престижних міжнародних конкурсів, зокрема: імені М. Лисенка, імені I. Алчевського, імені I. Паторжинського, імені С. Крушельницької – в Україні; Вердіївські голоси, імені Віотті в Італії, імені С. Монюшка, імені Ади Сарі в Польщі, імені Королеви Єлизавети в Бельгії, Бельведер в Австрії, імені П. Чайковського в Росії, Асоціації радіо Німеччини (АКГ) та ін. Проводив майстеркласи в Німеччині та Польщі.

Серед його випускників: заслужені артисти України — лауреат національної премії України ім. Т. Шевченка А. Шкурган, Г. Кульба, I. Дерда, солістка Віденської національної опери З. Кушплер, соліст Національної опери України (Київ) В. Дудар, солісти Львівської опери — заслужений артист України О. Сидір, В. Загорбенський, А. Бенюк, Т.В ахновська, Л. Корсун. За контрактами в оперних театрах США, Канади, Італії працюють О. Ситницька, С. Сех, С. Соловій та інші.

У 1999 р. журі конкурсу імені I. Паторжинського відзначило I. Кушплера дипломом «Найкращий викладач».

Він неодноразово був членом журі різноманітних конкурсів співаків, зокрема, III Міжнародного конкурсу імені С. Крушельницької (2003) і II Міжнародного конкурсу імені А. Дідура (Польща, 2008). Повертаючись з Міжнародного конкурсу вокалістів імені Адама Дідура, де він був членом журі, до України, трагічно загинув у автомобільній катастрофі під Краковом 22 квітня 2012 року.