Опера для сімейного перегляду «Лис Микита» Львівської національної опери – переможець ІV Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА»

Опера Івана Небесного «Лис Микита» у постановці Львівської національної опери здобула  перемогу у номінації «За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу» ІV Всеукраїнського театрального Фестивалю-премії «ГРА». Оцінювало вистави, які увійшли до шортлисту Фестивалю, міжнародне журі – режисери, хореографи, продюсери, театрознавці та дослідники з України, Польщі, Португалії, Литви, Нідерландів, Франції та ін.

Варто зазначити, що опера «Лис Микита» є єдиною виставою серед оперних театрів України, яка увійшла до фіналу ІV Всеукраїнського театрального Фестивалю-премії «ГРА». Також минулого року опера та її постановники – режисер та лібретист Василь Вовкун, композитор Іван Небесний, художниця костюмів Ганна Іпатьєва були номіновані та пройшли до 3 туру Національної премії України імені Т. Шевченка у номінації «Театральне мистецтво».

Опера Івана Небесного за твором Івана Франка «Лис Микита» була написана спеціально на замовлення Львівської національної опери з метою розширити сучасний український оперний репертуар для дітей. Її прем’єра відбулася наприкінці лютого 2020 року, ще до початку карантину. Перші сім аншлагових вистав у лютому-березні 2020-го відвідало близько 7 тис. глядачів, серед яких – більшість діти. Згодом, за підтримки Українського культурного фонду, була здійснена відеоверсія вистави, яку можна переглянути у вільному доступі на YouTube каналі театру: https://www.youtube.com/watch?v=sCeG7QpXIzM&t=124s

 

ТОП-7 фактів про оперу «Лис Микита» Івана Небесного:

  1. В основі лібрето опери – однойменна поема Івана Франка. Перша поява цього твору відбулася на сторінках дитячого двотижневика «Дзвінок» у 1890 році – рівно 130 років тому. «Я найбільше люблю свого «Лиса Микиту», тому, що я його написав для своїх дітей…», – говорив Іван Франко. Першими слухачами і читачами цього твору були діти поета – Андрій, Тарас, Петро та Ганна.
  2. Опера «Лис Микита» була написана Іваном Небесним спеціально на замовлення театру, з ініціативи лібретиста та режисера Василя Вовкуна. Від моменту пропозиції, композитор працював над нею три роки.
  3. Оперу постановники рекомендують для сімейного перегляду, адже за начебто дитячою казкою та розважальним сюжетом, гумором і пригодами хитрого Лиса, ховаються гострі та завжди актуальні соціальні питання. «У нашому випадку – це справжній бестселер, але вже оперний, для сімейного перегляду,− зазначає режисер Василь Вовкун. − Дійство, у якому органічно поєднуються розважально-авантюрний та сатирично-викривальні змісти й підтексти. І важко сказати, чого  тут більше: людського в звіриному світі чи, навпаки, звіриного у людському?..». Неймовірні костюми людо-звірів, які мають елементи камуфляжу («Наше все життя – війна є!»), розроблені художницею Ганною Іпатьєвою.
  4. В оркестрі, поряд із традиційними інструментами, колоритно звучать українські народні – цимбали, бандура, ліра і трембіта. Диригент-постановник опери – американський диригент українського походження Теодор Кучар, диригентка – Ірина Стасишин, а хормейстер – Вадим Яценко.
  5. Опера «Лис Микита» включає хореографічні номери і акробатику на повітряних полотнах. Хореограф вистави – італієць Марчелло Алджері.
  6. Художника світла для цієї постановки запросили із Литви – це Арвідас Буйнаускас, який зокрема співпрацює з групою «Океан Ельзи», створюючи незабутні візуальні образи їх концертів.
  7. Чи не вперше в українській сучасній опері використані новітні технології 3D-мапінгу, які створили Світлана Рейніш та Юрій Костенко, які співпрацюють з брендами Ferrari, Mercedes, Coca Cola.