
Опера для сімейного перегляду «Лис Микита» Львівської національної опери – переможець ІV Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА»
Опера Івана Небесного «Лис Микита» у постановці Львівської національної опери здобула перемогу у номінації «За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу» ІV Всеукраїнського театрального Фестивалю-премії «ГРА». Оцінювало вистави, які увійшли до шортлисту Фестивалю, міжнародне журі – режисери, хореографи, продюсери, театрознавці та дослідники з України, Польщі, Португалії, Литви, Нідерландів, Франції та ін.
Варто зазначити, що опера «Лис Микита» є єдиною виставою серед оперних театрів України, яка увійшла до фіналу ІV Всеукраїнського театрального Фестивалю-премії «ГРА». Також минулого року опера та її постановники – режисер та лібретист Василь Вовкун, композитор Іван Небесний, художниця костюмів Ганна Іпатьєва були номіновані та пройшли до 3 туру Національної премії України імені Т. Шевченка у номінації «Театральне мистецтво».
Опера Івана Небесного за твором Івана Франка «Лис Микита» була написана спеціально на замовлення Львівської національної опери з метою розширити сучасний український оперний репертуар для дітей. Її прем’єра відбулася наприкінці лютого 2020 року, ще до початку карантину. Перші сім аншлагових вистав у лютому-березні 2020-го відвідало близько 7 тис. глядачів, серед яких – більшість діти. Згодом, за підтримки Українського культурного фонду, була здійснена відеоверсія вистави, яку можна переглянути у вільному доступі на YouTube каналі театру: https://www.youtube.com/watch?v=sCeG7QpXIzM&t=124s
ТОП-7 фактів про оперу «Лис Микита» Івана Небесного:
- В основі лібрето опери – однойменна поема Івана Франка. Перша поява цього твору відбулася на сторінках дитячого двотижневика «Дзвінок» у 1890 році – рівно 130 років тому. «Я найбільше люблю свого «Лиса Микиту», тому, що я його написав для своїх дітей…», – говорив Іван Франко. Першими слухачами і читачами цього твору були діти поета – Андрій, Тарас, Петро та Ганна.
- Опера «Лис Микита» була написана Іваном Небесним спеціально на замовлення театру, з ініціативи лібретиста та режисера Василя Вовкуна. Від моменту пропозиції, композитор працював над нею три роки.
- Оперу постановники рекомендують для сімейного перегляду, адже за начебто дитячою казкою та розважальним сюжетом, гумором і пригодами хитрого Лиса, ховаються гострі та завжди актуальні соціальні питання. «У нашому випадку – це справжній бестселер, але вже оперний, для сімейного перегляду,− зазначає режисер Василь Вовкун. − Дійство, у якому органічно поєднуються розважально-авантюрний та сатирично-викривальні змісти й підтексти. І важко сказати, чого тут більше: людського в звіриному світі чи, навпаки, звіриного у людському?..». Неймовірні костюми людо-звірів, які мають елементи камуфляжу («Наше все життя – війна є!»), розроблені художницею Ганною Іпатьєвою.
- В оркестрі, поряд із традиційними інструментами, колоритно звучать українські народні – цимбали, бандура, ліра і трембіта. Диригент-постановник опери – американський диригент українського походження Теодор Кучар, диригентка – Ірина Стасишин, а хормейстер – Вадим Яценко.
- Опера «Лис Микита» включає хореографічні номери і акробатику на повітряних полотнах. Хореограф вистави – італієць Марчелло Алджері.
- Художника світла для цієї постановки запросили із Литви – це Арвідас Буйнаускас, який зокрема співпрацює з групою «Океан Ельзи», створюючи незабутні візуальні образи їх концертів.
- Чи не вперше в українській сучасній опері використані новітні технології 3D-мапінгу, які створили Світлана Рейніш та Юрій Костенко, які співпрацюють з брендами Ferrari, Mercedes, Coca Cola.