Музичний салон: «Юрій Ланюк і друзі»
Вереснева афіша радує львів’ян особливою, дуже теплою й особистісною програмою «Юрій Ланюк і друзі». Цей відомий композитор і соліст-віолончеліст відсвяткував своє шістдесятиліття і зібрав у Львові своїх «друзів по перу» не лише з України, а й із різних країн світу: Канади, США, Німеччини, Польщі , Швейцарії. Вийшов своєрідний віолончельно – композиторський фестиваль, який розгорнувся на різних локаціях, зокрема – дуже широко – у Львівській обласній філармонії.
25 вересня о 21 годині одна з програм, що складається з трьох частин, буде запрезентована у дзеркальній залі Львівської Національної Опери.
Частина 1-а. У ній прозвучить соната Ю.Ланюка «Чекання» для віолончеі, фортепіано і мелодичних голосів, у ролі яких виступить хор «Ґлорія» (художній керівник – заслужений діяч мистецтв України Володимир Сивохіп). Партію віолончелі виконає композитор, фортепіано – Мар’яна Гумецька.
Частина 2-а. У ній почуємо Диптих на вірші Пауля Селана для голосу, скрипки і фортепіано. Цей твір Юрія Ланюка натхнений лірикою відомого єврейського німецькомовного поета, який сьогодні став одним із символів культури світу. Народжений в Україні (Чернівці), він пройшов випробування концтабором, і, незважаючи на пізніший успіх і славу, проніс у своїй пам’яті через усе життя побачене жахіття. Виконавці Диптиху – лауреати міжнародних конкурсів Людмила Осташ (сопрано) та Марко Комонько (скрипка) і заслужена артистка України Наталія Пелех (фортепіано).
Частина 3-я. Тут «зустрінуться» митці, які приблизно в один час із Юрієм Ланюком відсвяткували свої 60-річчя – Тарас Возняк і Василь Вовкун. Їх спільна вистава – «Людина, або Містерія майстра Пінзеля». За словами композитора, це експеримент: синтез музики, слова, танцю. Усе дійство творчо «впорядковує», об’єднує режисер, народний артист України Василь Вовкун із хореографом, заслуженим артистом України Сергієм Наєнком та артистами балету Львівської Національної Опери.
Лібрето створив відомий львівський культуролог політолог Тарас Возняк – як візії про видатного Майстра, який певний час жив і творив у Львові. Скульптор Іоан Пінзель (1707-1761) – яскравий представник пізнього бароко і рококо. Для його творів характерна велика емоційність і динаміка, надання створеним формам життєвих рис. Відкривач творчості І.Пінзеля й ініціатор створення його музею у Львові, мистецтвознавець Борис Возницький сказав: «Такої духовності, внутрішнього життя не має ні один скульптор того часу; за рівнем майстерності він – другий після Мікеляанжело». В цьому переконуєшся кожен раз, коли минаєш собор св.Юра з кінною статуєю роботи Майстра – зачинателя львівської школи скульпторів.
Тарас Возняк запропонував вивести постать видатного скульптора Іоана Пінзеля з простору, з музею – на малу сцену. Музика для віолончелі-соло резонує з епохою Майстра, викликає асоціації з його безсмертною творчістю.
Цей музичний вечір наповнить наші серця натхненням. «Юрій Ланюк і друзі» запрошують.