“Майбутня окраса оркестру театру”: конкурс на вакантні посади артистів оркестру Львівської національної опери відкрив нові зірки

Впродовж 3-4 серпня 2020 року у Львівській національній опері проходив конкурс на заміщення вакантних посад артистів оркестру. Серед конкурсантів – 75 виконавців на струнних та духових інструментах (скрипка, альт, віолончель, гобой, фагот, тромбон, труба). Тож на членів конкурсної комісії чекали два напружені дні прослуховувань та непростий вибір обрати кращих із кращих. 

Ми запитали голову конкурсної комісії – завідувача кафедри струнно-смичкових інструментів Національної музичної академії України імені П. Чайковського Дмитра Гаврильця, яка, на його думку, найважливіша професійна риса музиканта для роботи в оркестрі. На що він не вагаючись відповів: “Культура звуку! Адже ми свою енергію переробляємо в звук і ця енергія йде до слухачів…”, порівнюючи вміння шукати барви та делікатність звучання в інструментальному виконавстві з мистецтвом оперного співу.

До числа членів конкурсної комісії також ввійшли музиканти з Києва – диригент оперної студії НМАУ імені П. Чайковського Андрій Савчук, другий концертмейстер Національної опери України імені Т. Шевченка Дмитро Філатов, концертмейстер Національного симфонічного оркестру України Максим Грінченко, а також артисти оркестру Львівської національної опери – концертмейстер групи контрабасів Дмитро Павловський та заступник концертмейстера групи валторн Тарас Яворський.

Після закінчення конкурсних прослуховувань Дмитро Філатов поділився враженнями про професійний рівень гри учасників: “Цьогоріч велика кількість учасників і рівень їхньої підготовки є високим. Були дуже яскраві виконавці, які нас приємно здивували, але, на жаль, на деякі вакантні місця, думаю, поки що питання залишається відкритим. 

Для музикантів карантин – це певною мірою шанс, бо у конкурсантів є можливість добре підготуватися, прийти в гарну форму, показати себе з найкращої сторони. Хтось цим шансом користується, а хтось, на жаль, не сповна. І я переконаний, що ті, хто правильно використав додатковий час сьогодні отримають найкращі бали. 

До слова, виокремив трійку виконавців, які вже тепер активно розвиваються та прогресують і, я переконаний, будуть в майбутньому виконавцями топового рівня не лише для України, але й для європейських країн”.

Дмитро Гаврилець також відзначив тих музикантів, які найбільше його вразили: “Як і минулого разу, так само і на цьому конкурсі, ми знайшли дуже неординарних виконавців. Для мене на цьому конкурсі були три надзвичайні відкриття – це Ігор Муравйов (скрипка), Максим Римар (віолончель) та Валентин Лишневський (бас тромбон). Це дійсно зірки та майбутня окраса оркестру театру! Коли проводиться будь-якого рангу міжнародний конкурс, якщо є одне відкриття – це вже успіх. А тут одразу три неординарні музиканти. 

Особливо, що стосується віолончелей – зараз в Україні знайти виконавця на місце концертмейстера дуже складно. І мені приємно, що наш випускник Київської консерваторії Максим Римар (я його слухав вже давно – 7-8 років тому, коли він випускався) до сьогодні дуже професійно виріс, я навіть не чекав такого фантастичного росту. Він справжній професіонал і особистість – це найважливіше!”.

За рішенням конкурсної комісії переможцями конкурсу стали Ігор Муравйов (1-а скрипка, заступник концертмейстера); Марина Громадська (1-а скрипка); Мар’яна Ленько (2-а скрипка); Роман Жарковський (альт); Максим Римар (віолончель, концертмейстер); Михайло Сегеденко (віолончель); Андрій Теленко (віолончель); Павло Шутко (віолончель); Андрій Ткачук (фагот, регулятор); Ігор Порада (труба); Валентин  Лишневський (бас тромбон).

У конкурсі на заміщення вакантних посад артистів оркестру першої категорії (група «Других скрипок»), вищої категорії (група «Альтів») та першої категорії (група «Гобоїв») – переможця не визначено (жоден з кандидатів не набрав необхідної кількості голосів).

Оновлений склад оркестру Львівської національної опери наші слухачі почують вже зовсім скоро – на Гала концертах, що відкриватимуть новий 121-ий театральний сезон!