Новини

Завжди дізнавайтесь першим про події в Нашій опері

Колискова має стати набатом: у Києві та Львові згадують Ярослава Федоришина, Романа Віктюка і Сергія Проскурню / “Україна молода”

Сьогодні та завтра, 12 та 13 березня, проєктом «Львівські Дон Кіхоти» у Львівській національній опері вшановують пам’ять трьох відомих українських режисерів: Ярослава Федоришина, Романа Віктюка та Сергія Проскурні.
Дякуємо за публікацію Україна молода, яка розповідає про творчість режисерів, кожен із яких мав свою львівську історію, та про заходи присвячені їх пам‘яті у Львові та Києві.
💬 «Усі троє за життя отримували пропозицію від Львівської опери по­ставити одну зі своїх вистав… І можна лише намріяти, який би був щонайменше резонанс. У реальності є можливість побачити дводенний проєкт «Львівські Дон Кіхоти» на різних майданчиках та сценах театру, яким вшанують пам’ять митців».
Повний текст публікації – за посиланням:
 
 

Колискова має стати набатом: у Києві та Львові згадують Ярослава Федоришина, Сергія Проскурню і Романа Віктюка

Поєднані творчістю та Львовом Сергій Проскурня, Роман Віктюк та Ярослав Федоришин.

Перформанс, концерт з улюблених творів та балет, перегляд документальних фільмів й експонування речей iз приватних колекцій, — так 12 та 13 березня у Львівській національній опері вшановуватимуть пам’ять трьох відомих українських режисерів: Ярослава Федоришина, Романа Віктюка та Сергія Проскурні, які пішли у засвіти один за іншим, починаючи з березня 2020, і кожен з яких мав свою львівську історію.

Тепер кажуть: усі троє за життя отримували пропозицію від Львівської опери по­ставити одну зі своїх вистав… І можна лише намріяти, який би був щонайменше резонанс. У реальності є можливість побачити дводенний проєкт «Львівські Дон Кіхоти» на різних майданчиках та сценах театру, яким вшанують пам’ять митців.

У 40-й день після смерті Сергія Проскурні, 12 березня, після заупокійної Літургії в Гарнізонному храмі Святих верховних апостолів Петра і Павла покладуть квіти шани на могилах Ярослава Федоришина та Романа Віктюка на Личаківському цвинтарі.

Опісля у фоє Опери відбудеться інтерактивна акція «Пересотворені», під час якої прозвучать спогади про режисерів, транслюватимуться документальні фільми, відбудеться перформанс Львівського академічного духовного театру «Воскресіння», який створив Ярослав Федоришин.

І згадується, як два роки поспіль зовсім недавно львів’яни вуличним дійством феєрично і яскраво відкривали кількаденне свято-фестиваль у місті корифеїв українського театру в Кропивницькому.  Вистави просто неба від Федоришина — «Коли ангели спускаються на землю», «Йов», інші — бачили тисячі людей у Львові та Києві, а також за кордоном.

Цією фішкою «Воскресіння» Ярослав Федоришин намагався в Україні наблизити театр до масової публіки, тому з’явилися й вуличні герої на ходулях для дитячої аудиторії.

А загалом колектив самобутнього «Воскресіння» гастролював у понад трьох десятках країн.

Свого часу Ярославу Федоришину дозволив особисто поставити своє «Повернення додому» Гарольд Пінтер — англійський драматург, лауреат Нобелівської премії з літератури 2005 року.

І твори яких би авторів не ставив цей режисер, народжений на лісоповалі у Хабаровському краї, куди його батьків виселяли з різних причин як «ворогів народу», — завжди він мав український стрижень й делікатну естетику образів і посилів глядачам. 20 березня буде рік без Майстра театру Ярослава Федоришина.

А 12 березня у Дзеркальній залі Львівської опери ще відбудеться концерт пам’яті за участі Ігоря Муравйова (скрипка), Євгена Громова (фортепіано), артистів балету Львівської національної опери (балетмейстер — Сергій Наєнко) та Львівського академічного духовного театру «Воскресіння». На завершення дня на головній сцені покажуть балет «Дон Кіхот» Людвіга  Мінкуса.


У Києві Сергієві Проскурні присвятили концерт.
Фото Сергія ВІННИЧЕНКА.

Наступного дня у Дзеркальній залі театру відбудеться концерт пам’яті «Колискова для Проскурні» піаніста Євгена Громова, який включатиме твори класиків Йогана Себастьяна Баха та Фредеріка Шопена, які були улюбленими для режисера Сергія Проскурні або ж пов’язані з його творчістю.

А в Києві 10 березня в Андріївській церкві вшанували концертом пам’яті Paradisi Gloria («Даруй славу в раю») Сергія Проскурню. Майстерним виконанням чарували Ансамбль класичної музики імені Бориса Лятошинського, сопрано Іванна Пліш та контр-тенор Роман Меліш. Звучали Моцарт і Перголезі.

Новатора-режисера великого числа масових заходів і душевну людину згадували й посередництвом зажди емоційних фото та неказенної переписки. Коротке слово вдячності за українську позицію і модернову творчість Сергія Проскурні сказав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

А його попередник Євген Нищук нагадав про знаковість збігу цих пам’ятних днів із Шевченковими та прочитав «Заповіт». «Поховайте та вставайте!» — актуальний заклик донині для утвердження креативної української культури.

ДОСЬЄ «УМ»

Ярослав Федоришин (25 червня 1955 — 20 березня 2020)

Театральний діяч, режисер, актор, заслужений діяч мистецтв України.

У 1976 р., після закінчення театрального інституту, переїхав у Львів, де став актором Львівського ТЮГу.
Стажувався в Польщі у режисера Кшиштофа Зануссі.

У 1990 р. разом із однодумцями заснував театр «Воскресіння», у якому поєдналися духовні традиції класичного театру і сучасні форми.

У 1992 р. започаткував Міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев», який відбувається що два роки у Львові.

Сергій Проскурня (28 листопада 1957 — 1 лютого 2021)

Театральний режисер, продюсер, лауреат премії Національної спілки театральних діячів України «Експеримент» та премії імені Сергія Данченка. Організатор театральних фестивалів, концертів та мистецьких проєктів.

Співзасновник мистецького об’єднання «Дзиґа» у Львові (1993 р.) та першого фестивалю «Червона Рута» (1989 р.)

У 2009 р. працював генеральним директором-художнім керівником Одеської національної опери, згодом — художнім керівником музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка в Черкасах.

Роман Віктюк (28 жовтня 1936 — 17 листопада 2020)

Театральний режисер та актор, народний артист України, лауреат театральної премії Maratea Центру європейської драматургії.

Народився і розпочинав свою професійну діяльність у Львові. Працював у театрах України, Росії, Латвії, Литви, Фінляндії, США, Італії, Греції, Ізраїлю тощо.
У 1991 р. заснував «Театр Романа Віктюка» у Москві.

Входить до американської версії списку «50 людей, які найбільше вплинули на другу половину ХХ століття».
Автор понад 200 театральних постановок.

Валентина САМЧЕНКО

    Наш сайт використовує кукі для інформації. Можете прочитати детальніше на сторінці політики конфіденційності.