І колегу вшанували, і себе показали/ Солісти Львівської національної опери виступили з концертом пам’яті Олександра Мишуги на його малій батьківщині

Дякуємо Щоденна всеукраїнська газета «День» за висвітлення концерту пам‘яті Олександра Мишуги, який артисти Львівської національної опери презентували на його батьківщині – с. Новий Витків Львівської обл.
Для театру – це була особлива подія, позаяк це був перший гастрольний виступ після початку пандемії. 
Концерт до уродин Олександра Пилиповича Мишуги, підготували і втілили режисерка Галина Воловецька, ведучий Петро Радейко, солісти Любов Качала, Тетяна Вахновська, Ігор Шевчук, Юрій Шевчук та оркестр Львівської національної опери під керівництвом Ірини Стасишин.
 «Цей концерт – вияв нашої поваги і любові до Олександра Мишуги», – зазначив генеральний директор–художній керівник Львівської опери Василь Вовкун. Театр і надалі популяризуватиме ім’я співака – через концертні програми, поповнення експонатів місцевого музею, архівні дослідження, організацію конкурсу співаків тощо.
Детальніше про програму концерту і враження слухачів – читайте у статті: https://day.kyiv.ua/uk/article/taym-aut/i-kolegu-vshanuvaly-i-sebe-pokazaly?
Тетяна Козирєва 21 червня, 2021 – 11:25
 

Концерт солістів Львівської національної опери пам’яті Олександра Пилиповича Мишуги  у с. Новий Витків на Львівщині

Концерт до уродин Олександра Пилиповича Мишуги, а звучали у ньому найкращі оперні арії зі світових та українських опер, а також народні пісні,  підготували і втілили режисер Галина Воловецька, ведучий Петро Радейко, солісти Любов Качала, Тетяна Вахновська, Ігор Шевчук, Юрій Шевчук та оркестр Львівської національної опери під керівництвом Ірини Стасишин.

Неабияк зраділи співучим гостям і мешканці Витківа: «Це для нас – справжнє свято! Не ми їхали сотню кілометрів в оперу, а вона приїхала до нас!». Й віддячили за концерт вигуками «Браво!» та тривалими оплесками.

Справді розчулені подією й артисти Львівської опери: «Ми дуже і дуже скучили за аншлагами й надзвичайно раді теплому прийому».

Концерт солістів Львівської національної опери пам’яті Олександра Пилиповича Мишуги  у с. Новий Витків на Львівщині

«Цей концерт – вияв нашої поваги і любові до Олександра Мишуги», – зазначив генеральний директор–художній керівник Львівської опери Василь Вовкун. І додав, що театр і надалі популяризуватиме ім’я співака – через концертні програми, поповнення експонатів місцевого музею, архівні дослідження, організацію конкурсу співаків тощо.

За словами диригента Ірини Стасишин, яка з дитинства відвідувала ці краї і добре знала про Олександра Мишугу від громади села і навіть від далеких його нащадків, «на жаль, це ім’я – не на слуху, а постать Мишуги як співака, мецената, педагога, славетного українця, поза сумнівом, потребує широкого розголосу. Початок цьому – концерт Новому Виткові, а наступного року – обов’язково й фестиваль!».

Перед концертом гості зі Львова разом із представниками місцевої громади, які активно долучилися до організації події, відвідали місцевий музей, а також місце перепоховання Олександра Мишуги та панахиду у церкві Вознесіння Господнього, що була відбудована й за пожертви Олександра Пилиповича.

Олександр Мишуга – Фауст в опері «Фауст» Шарля Гуно

Довідково:

Олександр Мишуга (1853 – 1922) – оперний артист (лірико-драматичний тенор) і педагог з вокалу.

Народився у сім’ї сільського шевця Пилипа Мишуги (згодом увічнив ім’я батька у сценічному псевдонімі Філіппі).

Закінчив вчительську гімназію, вчителював у Львові. Співати мріяв змалечку. Вокалу вчився в найшанованішого у Львові викладача Валерія Висоцького – професора консерваторії, який виховав багатьох відомих оперних співаків. Кажуть, що серед його студентів була й славетна Соломія Крушельницька.

Мишуга дебютував як співак у Львові 1880 року – в опері Монюшка «Страшний суд». Далі студіював вокал в Італії і вже 1883-го заспівав у театрі міста Форлі в романтично-комічній опері Фрідріха фон Флотова «Марта» й отримав пропозиції на укладання контракту у найкращих театрах Європи. Виступав у Мілані, Турині, Варшаві, Кракові, Києві, Санкт-Петербурзі, Берліні, Лондоні, Відні, Парижі. Про Мишугу писали як про «співака з Божої ласки».

У Львові виступав на відкритті Великого міського театру (тепер – Львівська національна опера) – 4 жовтня 1990 року, і це була провідна партія у лірико-драматичній опері Владислава Желенського «Янек».

Згодом часто відвідував Львів з концертами, вводив до програм українську музику (історики мистецтва згадують солоспіви Миколи Лисенка, Віктора Матюка, арії з опер Гулака-Артемовського).

Викладав вокал – у Львові, Варшаві, Мілані, Римі, Стокгольмі та Києві.

Вдавався до меценатства – у видавничій справі, також – у театральній. Допомагав матеріально студентам і погорільцям, жертвував на дитячі притулки і лікарні.

Майно і гроші заповів Вищому музичному інституту у Львові, де заснував кілька стипендій для фінансово неспроможних студентів.

Помер у Фрайбурзі. Згідно із заповітом, перепохований у рідному селі Новий Витків.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото зі сайтів Львівської національної опери та Вікіпедії