Хобі артистів Львівської Національної Опери: які таланти демонструють митці у вільний час
Улюблене захоплення – це найкращий спосіб відпочинку і самореалізації себе в іншому, часом несподіваному, новому напрямку. І в нашому численному театральному колективі вони у кожного артиста та працівника – різні: це рукоділля, випічка, малювання, написання віршів, музики, фотографія, спорт тощо.
Солістка опери, сопрано Любов Качала дуже натхненно розповідає про своє захоплення – вишивку бісером. «Ще з дитинства я дуже багато вишивала хрестиком: рушники, подушки… А останні кілька років люблю вишивати бісером. Це дуже багато речей: сорочки – і для дітей, і для чоловіка, для себе, для родини, також скатертини, картини, ікони.
Вишивка мене заспокоює. Навіть часом вишиваю після вистав, адже я пізно лягаю спати. А особливо, коли маєш якусь нову роботу і хочеш побачити результат (хоч невеликий шматочок!), то часом не можеш відірватися ввечері і до 2-3 години ночі! Лиш би побачити чи добре підібрав кольори, що воно виходить, чи не потрібно буде змінювати і т. ін.», − додає співачка.
Артистка оркестру, скрипалька Оксана Кудринецька зізнається, що особливе задоволення для душі їй приносить малювання на горнятках. Власні вироби вона презентує у соціальних мережах – на сторінці бренду #БарвистеСоло, а також із радістю дарує друзям та колегам. «Кожен із нас має візерунок долі, який я намагаюся відчути і передати на горнятку. Для однієї людини малюнок буде завершений контуром, для іншої – ніби «з трьома крапками» в кінці; для однієї я намалюю визначену кольорову гаму, для іншої – створюю малюнок з безліччю кольорових відтінків, які будуть доповнювати один одного», − розповідає Оксана про своє захоплення. Нещодавно вона створила горнятко із логотипом Львівської Національної Опери.
«Мої малюнки крапками – це як маленькі кроки: поставивши першу і найважливішу крапку – ти вирішуєш чи це кінець, чи це початок. Ніби віднайшовши себе у своїй душі, ти починаєш маленькими кроками з любові до себе дарувати радість іншим».
Артистка хору, мецо-сопрано Мар’яна Березяк також часто проводить вільний час із пензликами у руках. Але вона не малює картини, хобі Мар’яни – професійний макіяж.
«Вже останні вісім років моїм хобі є макіяж. Ця професія доповнює мене, адже вокал – є душевний вираз емоцій, а візажист – це також художник, однак який малює не на полотні, а на тілі або обличчі», − каже Мар’яна. «Макіяж – це один із важливих елементів сучасної жінки і навряд чи існує хоча б одна представниця прекрасної половини людства, у якої немає блиску для губ чи олівця для очей. Make up – це мистецтво, яке дозволяє підкреслити гідність і красу обличчя. Коли ти бачиш радісні обличчя своїх моделей, а також їхню впевненість у своїй особистості – це надихає!».
Помічниця режисера Марина Каркач вже довгий час займається виготовленням оберегів із зернових культур, які є символами достатку. В основному, це вироби із зерен та насіння. Такі обереги із давніх-давен були у кожній українській хаті. А в теперішній час їх мало де можна побачити. Але така річ прикрашає оселю та робить її індивідуальною.
Марина ділиться секретом виготовлення: «В процесі створення оберега я постійно думаю про ту людину, для якої його роблю, відчуваю її енергетику, настрій, характер. Оберіг завжди виготовляю по добрій волі та від чистої душі. Це є непростий і трудомісткий процес, який складається з кількох етапів. Перш за все – це є задум композиції. Далі: підготовка основи – зерна, кожне з яких має символічне значення. Зібравши і підготувавши все необхідне, починається формування оберегу, посадка зерен та інших елементів на основу за допомогою клею. Потім здійснюється фарбування. І в останню чергу лакування, щоб оберіг добре зберігався».
Диригент Мирон Юсипович є автором численних віршів та есеїв. Кілька збірок його віршів вийшли друком впродовж останніх років, і багато поезій із них – присвячені музиці. «У поезії я не професіонал і те, що пишу, має радше соціальний характер. Висока музика потребує високого слова. Мої ж вірші – це можливість висловити власну і громадянську позицію та передати стан душі як рефлексії через якийсь музичний твір», − розповів диригент в одному з інтерв’ю.
Один з віршів Мирона Юсиповича присвячений опері «Лоенґрін» Р. Ваґнера, постановка якої під його орудою відбулася на сцені Львівської опери у 2019 році. У вірші загострені морально-етичні колізії, у які потрапляють герої. «Тут постає питання Віри у реальне добро, яке доведене не на словах, а у реальних вчинках, що дає силу і гарантує успіх», − наголошує автор.
Лоенґрін
Цей відблиск срібла
Чистого на гладі
В могутнім спокої
Священної ріки!
Не – у гордині-німбі.
Не в тирана владі! –
Явивсь до вас – мов дар
Із Божої руки –
І сяє меч святий!
Що морок розтинає,
Щоб страх пропав і зло.
І серце ожило!
І Правда – вже не сон!
Добро перемагає!
Бо мудрістю сія
Ясне його чоло.
Та сумніву змія
У серці причаїлась,
Отрута Зла – їдка!
Плоть немічну ятрить
І ні вночі, ні вдень
Вже спокою немає,
Душа – мов тля сліпа, −
Вперто в вогонь летить.
Так пусто стало враз…
Знов гладь води сріблиться,
Як сумно й невблаганно
Цей білий птах з’явивсь!
Він Лицаря …забрав, −
Була слабкою Віра!
І Він пішов від вас…
Чи прийде ще колись?
Спілкувалися Стефанія Олійник, Олена Храмова