Видовищний вечір прем‘єри опери «Турандот» Джакомо Пуччіні у Львівській національній опері
Грандіозні декорації, 186 костюмів, колоритна музика й атмосфера Стародавнього Китаю: 26 листопада на сцені Львівської національної опери відбулася прем’єра опери «Турандот» Дж. Пуччіні. Це останній незавершений твір італійського композитора, який поруч із його славетними операми «Богемою», «Мадам Баттерфляй» і «Тоскою» увійшов у репертуар театру. Через незавершений фінал опери (композитор помер, не встигнувши дописати кінцівку), «Турандот» досі провокує запеклі дискусії у митців та критиків.
Постановка опери «Турандот» Дж. Пуччіні – знакова для театру, адже поставлена вперше за 120-річну історію Львівської національної опери і приурочена ювілею театру. Задля вагомості та масштабності проєкту до числа постановників залучили міжнародну команду митців із п’яти країн світу на чолі із відомим польським режисером Міхалом Знанецьким – постановником понад 200 вистав у багатьох країнах світу – від Польщі до Аргентини. В Україні – це перша робота відомого режисера.
Однак довгоочікувана постановка опери «Турандот» Дж. Пуччіні відбулася із неабиякими труднощами: через карантин її двічі переносили. Тим часом не припинялася підготовка музичної частини – солістів, хору та оркестру театру, що тривала кілька місяців під керівництвом диригента-постановника Івана Чередніченка та хормейстера-постановника Вадима Яценка.
Врешті, щоб не відміняти прем’єру через карантин, було прийняте рішення, що робота із міжнародними постановниками буде відбуватися онлайн! Для режисера Міхала Зненецького (Польща), балетмейстерки Діани Теохарідіс (Аргентина), сценографа Луіджі Скольйо (Італія) було забезпечено екран та Інтернет-зв’язок, щоб сцена театру була «як на долоні». Допомагали міжнародним постановникам асистенти із команди театру. У такій онлайн-співпраці опера була поставлено дуже швидко – всього за 17 днів! Щодо такого безпрецедентного випадку польський режисер Міхал Знанецький наголошує: «Мабуть найбільшим досягненням постановки у Львові є те, що ми показуємо світу, що можемо надалі існувати як артисти, працювати як постановники, як театри і переживемо все з великими емоціями, які дарує нам опера».
Інтерв’ю із Міхалом Знанецьким, відео:
https://www.youtube.com/watch?v=Jsm0S3wCvbI
Прем’єру опери «Турандот» присвятили медичним працівникам, започаткувавши соціальну ініціативу #Дякуємо_лікарю, про що випустили відео. Адже митців і лікарів, за словами генерального директора-художнього керівника театру Василя Вовкуна, об’єднує те, що вони працюють задля людей: медики лікують фізично, а митці – духовно, а воєдино – заради торжества життя на землі. Близько 150 лікарів запросили на вже перші три прем’єрні вистави, надаючи запрошення на оперу безкоштовно. Своїми враженнями від перегляду вистави поділилась Любомира Луцевич, завідувачка Першого поліклінічного відділення I Міської клінічної лікарні ім. Князя Лева: «Прекрасна вистава… Ми дуже вдячні за ці хвилини, коли медики прийшли і змогли відпочити від своїх буденних завдань».
#Дякуємо_лікарю, відео:
https://www.youtube.com/watch?v=1Rcmjf_1Ryo
Враження лікарів після перегляду вистави, відео:
https://www.youtube.com/watch?v=xE0dTkXmk3E
Вражаючі факти про постановку опери «Турандот» Дж. Пуччіні на сцені Львівської національної опери:
-
Розкішні костюми, вражаючі декорації та світло переносять глядачів в атмосферу Стародавнього Китаю;
-
Для постановки було пошито 186 костюмів, які розробила польська художниця Малгожата Слоньовська. Окремі із них, як от костюм Імператора, його свити і Турандот є надзвичайно об’ємними, виконавці мали пристосуватися аби рухатися в них і співати;
-
Складні та яскраві декорації монтуються на сцені не менш, ніж пів доби. Основним елементом сценографії є фігури теракотової армії, яких є на сцені 130. Вони втілюють наче скам’янілих очевидців і лише трагедія у фіналі опери викликає у них співчуття, а отже – життя;
-
В художньому освітленні використано 120 прожекторів, а також транслюються відеопроєкції;
-
Окремі музиканти – виконавці на духових інструментах у виставі грають також за сценою, а не лише в оркестровій ямі;
-
До постановки запрошений дитячий хор – учасники Львівської національної академічної хорової чоловічої капели «Дударик»;
-
Для диригента-постановника Івана Чередніченка – це перша постановка у Львівської національній опері, яку він минулого року очолив як керівник музичної частини;
-
Прем’єри відбулися з аншлагом, однак згідно із чинними карантинними нормами слухачів у залі лише 362.
Вже відомо, коли відбудуться наступні вистави опери «Турандот» Дж. Пуччіні – 10 та 11 грудня. Квитки на виставу:
https://lviv.kontramarka.ua/uk/premera-operi-turandot-65035.html
Постановники:
Диригент-постановник – Іван Чередніченко; Диригент – Михайло Дутчак
Режисер-постановник – Міхал Знанецький (Польща); Режисерка – Галина Воловецька
Хормейстер-постановник – Вадим Яценко; Хормейстерка – Ірина Коваль
Художник-постановник – Луіджі Скольйо (Італія); Художник-консультант – Тадей Риндзак
Художник світла – Даріуш Альбрихт (Польща), Олександр Мезенцев
Художниця костюмів – Малгожата Слоньовська (Польща); Асистентка художниці костюмів – Жанна Малецька
Балетмейстерка-постановниця – Діана Теохарідіс (Аргентина); Асистенти балетмейстерки – Стратос Мпапагіанакіс (Греція), Ігор Храмов, Костантінос Кафандаріс (Греція)
У виставі бере участь дитячий хор – учасники Львівської національної академічної чоловічої хорової капели «Дударик», керівник – Дмитро Кацал
Керівник проєкту – Василь Вовкун
Дійові особи та виконавці:
Принцеса Турандот – Катерина Миколайко, Людмила Савчук, Тетяна Оленич
Імператор Альтоум, її батько – Андрій Савка, Олег Садецький, Олег Лихач
Тимур, татарський цар у вигнанні – Володимир Дутчак, Юрій Трицецький, Володим Шинкаренко
Невідомий Принц – Калаф, його син – Василь Садовський, Ігор Шевчук Роман Коренцвіт
Лю, молода рабиня Тимура – Олеся Бубела, Любов Качала, Дарина Литовченко, Мар’яна Мазур, Людмила Осташ
Пінг, головний радник –Дмитро Кальмучин, Петро Радейко, Віталій Загорбенський
Панг, головний управитель – Віталій Войтко, Олег Садецький
Понг, головний кухар – Олег Лановий, Віталій Роздайгора, Юрій Гецко
Мандарин – Андрій Бенюк, Микола Корнутяк, Юрій Шевчук
Принц Персії (балет) –Віктор Маліновський, Святослав Кащій
Кат (Пу-Тін-Пао) – Андрій Білоус, Сергій Дадукевич
Короткий зміст опери «Турандот» Дж. Пуччіні:
Холодна і неприступна у своїй неземній красі китайська Принцеса Турандот вийде заміж за того, хто відгадає три її загадки. Досі це не вдалося нікому: десятки царевичів очікувала страта, як тільки сходив блідий місяць.
У юрбі перед імператорським палацом з’являється татарський Принц. Він щойно відшукав свого батька, якого увесь цей час на шляху вигнання підтримувала вірна рабиня Лю. Колись Принц подарував Лю коротку посмішку, і з того часу вона ніжно кохає його…
Однак минуле, сім’я та відданість – все тьмяніє перед чаруючою красою Турандот. Принц засліплений жагою кохання.
Чи зуміє він відгадати загадки Турандот, і чому перемога обернеться жахом, що розвіє марево пристрасті – дізнайтеся у вражаючій постановці опери «Турандот» Дж. Пуччіні на сцені Львівської національної опери.
Фото: Руслан Литвин
Фотозвіт з вистави за посиланням: https://www.facebook.com/media/set?vanity=lvivnationalopera&set=a.204418617791753