Опера

ПРЕМ’ЄРА «Лис Микита»

І. Небесний
ПРЕМ’ЄРА «Лис Микита»
80 Хвилин.

Музика Івана Небесного

Лібрето Василя Вовкуна за однойменною поемою Івана Франка «Лис Микита»

Опера на 1 дію

«Лис Микита»  – чудова музична казка для дітей і дорослих, насичена, яскрава, приправлена гумором. Іван Франко вдало зобразив людські натури, заховавши їх за масками звірів. Артисти продемонструють глядачам дивовижну музичну виставу, створять гарний настрій.

 • Постановники:
 • Диригент-постановник – Теодор Кучар (США)

 • Режисер-постановник – Василь Вовкун

  Диригент – Ірина Стасишин

  Художники-постановники – Тадей Риндзак, Арвідас Буйнаускас (Литва)

  Художник костюмів – Ганна Іпатьєва (м.Київ)

  Дизайн масок – Василь Одрехівський (м.Львів)

  Художник світла – Арвідас Буйнаускас (Литва)

  Хормейстер – Вадим Яценко

  Режисер – Тарас Різняк

 •  
 • Дійові особи та виконавці:
 • Лев (баритон) – Ю. Шевчук, П. Радейко, В. Янковський (запрошений)

  Левиця – Н. Романюк, В. Коломіщева

  Лис Микита (тенор) – О. Лановий, О. Лихач, В. Роздайгора, Н. Тацишин (запрошений)

  Лисиця (сопрано) – А. Корнутяк, А. Носова, М. Мазур, О. Романів, Л.Діка                         

 • Мавпа Фрузя (сопрано) – Л. Осташ, О. Бубела, О. Мочерад

  Вовк (баритон) – А. Бенюк, Д. Жуков, В. Янковський

  Медвідь (бас) – Ю. Трицецький, Д. Кокотко, І. Міхневич

  Півень (тенор) – В. Садовський, М. Кузьмич, О. Садецький 

  Цуцик (тенор) – В. Войтко, І. Знетиняк, В. Роздайгора

  Кіт Мурлика (баритон) – В. Загорбенський, М. Корнутяк

  Бурсук Бабай (баритон) – О. Зозуля, В. Янковський

  Рись (мецо-сопрано) – Т. Вахновська, М. Березяк, І. Чікель, Л. Діка

  Осел (бас) – В. Чібісов, Р. Чабаранок, В. Дутчак, Д. Кокотко, І. Міхневич

  Цап (тенор) – Ю. Гецко, Н. Тацишин (запрошений), А. Возіян (запрошений)

  Заєць (тенор) – І. Знетиняк, В. Войтко

  Охрім (баритон) – Д. Жуков, І. Борхес-Самко

  Війт (бас) – В. Дутчак, Ю. Трицецький, Д. Кокотко

  Возний (тенор) – В. Матвіїв, І. Кузьмич

Лібрето вистави
Про виставу

Світова прем’єра опери українського композитора Івана Небесного «Лис Микита», написана на замовлення Львівської Національної Опери!

Лібрето створене режисером вистави Василем Вовкуном на основі відомої казки-поеми Івана Франка «Лис Микита».

Оперу рекомендуємо для сімейного перегляду, адже за начебто дитячою казкою та розважальним сюжетом, гумором і пригодами хитрого Лиса, ховаються гострі та завжди актуальні соціальні питання.

Світ звірів – персонажів казки – є дуже подібний до людського суспільства, де панують свої закони боротьби за життя.  «В нас підмога лиш одна – це розумна голова», – саме розум і кмітливість завжди допомагають Лисові Микиті вийти переможцем із чергових неймовірних пригод.

Опера «Лис Микита» Івана Небесного на сцені Львівської Національної Опери матиме чимало несподіванок: від самого звучання (адже в оркестрі, поряд із традиційними інструментами, колоритно звучать цимбали, бандура, дримба і трембіта), до сценографії, яскравих костюмів та масок звірів, а також сучасних технологій 3D-проекції та світла.    

Опера виконується українською мовою

 

 

КОМЕДІЯ СУДУ…

Режисерські вияви в опері Івана Небесного “Лис Микита”

Лібрето Василя Вовкуна за однойменною поемою-казкою Івана Франка

Я хочу, наслідуючи вислів Вольтера: «щоб казка Лис Микита була правдоподібною, а не схожою на безладний сон, щоб у ній не було банальностей, а під серпанком вимислу проникливий погляд міг упізнати в ній глибоку істину…»

У своїх творчих рефлексіях важко не співпасти і не узгодитись із аналітичними роздумами Наталі Тихолоз у розвідці «Невмирущий Лис Микита, або Надзвичайні пригоди рудого крутохвоста», в якій художній світ Франкової поеми розглядається як своєрідна модель соціальної дійсності, і не тільки тогочасної Галичини, а людського простору взагалі, без часових рамок та обмежень. Адже родовід Лиса Микити та шляхи його міграції розпочинаються 940-го року нашого літочислення з оповідання «Вихід невільників» (Ecbasis captivity”), проходять через поему “Reinaert” (1250р.) нідерландського поета Віллєма аж до переробленої в 1790-му році Гете старонімецької повісті “Reinke”, що була виданою під назвою»Reineke Fuchs” й стала вирішальною мотивацією для написання Франком власного твору, змодифікованого сатиричним спрямуванням на український грунт.

Наше все життя – війна є,
Кождий боресь в ній, як знає:
Сей зубами, той крильми,
Третій кігтями міцними,
Інший скоками прудкими…

Ця соціальна дійсність подається крізь жанрову призму казки, вражаючи своєю сучасністю та актуальністю.

Так, це твір паралельно-двоадресний: він і для дітей, і для дорослих. У нашому випадку – справжній бестселер, але вже оперний, для сімейного перегляду; дійство, у якому органічно поєднуються розважально-авантюрний та сатирично- викривальні змісти й підтексти. І важко сказати чого  тут більше: людського в звіриному світі, чи навпаки, звіриного у людському!.. Вражає інше – жорстокість співіснування, скоріше, звірині закони боротьби за своє існування. Оте поєднання людського зі звіриним і творить головний сатирично-гумористичний концепт Франкової поеми, а також  нашої постановки – пересотворення.

Ідея боротьби за виживання визначає і лисмикитівський сюжет і характеристики всіх персонажів, які, до речі, не діляться на позитивних чи негативних, переможців чи переможених… В цьому соціумі, де правда є умовною, так само, як умовними є поняття добра і зла, панують і ціняться обман, підступ, підкуп, протекція, брехня… З низу до верху – усі пронизані й об‘єднані корупційними схемами й відносинами, тому не винятком є й Лев, який, почувши про скарб Гороха, реабілітовує Лиса і призначає державним кардиналом…

Основою композиційної постановки опери І. Небесного «Лис Микита» є судовий процес, виокремлений автором лібрето в головну площину дії та боротьби. На думку Наталі Тихолоз, саме він діалогізує і драматизує розповідь: «Адже суд – це свого роду драма, а за Гейзінгою,- «суд як словесний двобій» та «суд як змагання». І сутність його полягає в намаганні кожної сторони перевершити супротивника в якнайдобірнішому ганьбленні і обмовленні, щоб, таким чином здобути перемогу.

Ця комедія суду – скоріше дійство для розваги, аніж пошук істини чи справедливості. Лис Микита виживає завдяки хитрості та неабияким здібностям. Ми йому навіть симпатизуємо, посміхаючись, і трішки заздримо, адже він  – блискучий шоу-мен, талановитий актор, геніальний само режисер, успішна людино-тварина…

І кожен з нас у Лисі Микиті хоче впізнати когось із своїх дуже добрих знайомих, не признаючись, що найближчим його родичем є кожен із нас…

Ідея написання лібрето і задум постановки Франкового Лиса Микити, як сучасного дійства, підказало саме життя з сьогоднішніми викликами, реаліями і з‘явою нового типу героїв нашого часу. 

Вибір на написання музичного тексту випав на Івана Небесного як композитора, що вміло і тонко поєднує сучасну мову з музичною мовою предків. В даній музичній канві ми чуємо голоси трембіт, цимбал, ліри, бандури…

Для оперного театру партитура Івана Небесного несподівана за своєю стилістикою та музичною фарбою.
Сценографічний простір Лиса Микити: ліс без лісу, мінімізована пустеля… з пустельними плодами – чорними і білими квадратами…з її жорстокими законами буття через зсув усіх духовних та моральних цінностей та інституцій… у даному випадку йдеться про судову інстанцію чи скоріше  судову інсталяцію…Ще якісь людиноподібні намагаються піднестися до небесної високості, але земне тяжіння своєю синергетикою повертає назад… до чи у чорний квадрат…

Усі герої Лиса Микити, як і він сам мають гарне походження, добре виховані і навчені, заможні й добре виглядають, – проблема в сутності, вона поголовно фальшива. Про це виказують їхні павутинні німби…

Костюми Ганни Іпатєвоі разом зі скульптурними композиціями Василя Одрехівського ніби взяті з подіуму, холодно творять характер кожного героя, наділяючи його індивідуальними рисами.

Узагальнюють оперне дійство сучасні технології і світло –  не як спецефекти чи 3Д, а як рівноцінні художні засоби з власним естетичним наповненням, що вирізьбляють і чіткіше проявляють нинішній час і простір з сучасними  його домінантами – Лисом(-ами) Микитою(-ами)…

Найближчі події
2020
21
лют.
п'ятниця
18:00-19:20 | 50-500 грн
Львівський національний академічний театр опери та балету
Обрати деньКупити квиток
2020
22
лют.
субота
18:00-19:20 | 50-500 грн
Львівський національний академічний театр опери та балету
Обрати деньКупити квиток
2020
23
лют.
неділя
12:00-13:20 | 50-300 грн
Львівський національний академічний театр опери та балету
Обрати деньКупити квиток
2020
23
лют.
неділя
18:00-19:20 | 50-300 грн
Львівський національний академічний театр опери та балету
Обрати деньКупити квиток
роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців
11 вересень 2017
роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців