Онлайн-концерт. Симфонія №3 Б. Лятошинського
БЛАГОДІЙНІ ОНЛАЙН-КОНЦЕРТИ ДО ДНІВ ЄВРОПИ В УКРАЇНІ “TOGETHER WITH UKRAINE”
6 травня, на сцені Львівської національної опери України відбудеться перший грандіозний благодійний онлайн-концерт у рамках серії культурних заходів у підтримку українського народу “Together With Ukraine”. Оркестр Львівської національної опери за участю артистів Маріупольського драматичного театру виконають Симфонію №3 українського композитора Бориса Лятошинського.
Захід відбудеться під егідою Днів Європи в Україні. Місією проєкту є підтримка українців, а також привернення уваги світу трагедій війни на території України, зокрема, до ситуації в Маріуполі.
Щорічне свято миру та єдності символічно відзначають 5 – 9 травня. В цьому році, коли на території України ведеться жорстока війна, свято єдності має особливий сенс і підтекст. Україна рухається в європейському напрямку. Країни Європи підтримують український народ. Весь світ бачить нашу вольову, патріотичну, вільну і прогресивну націю.
Однак, Україна потребує більш рішучих дій з боку Європи. Спільними зусиллями можна змінити хід трагічних подій і врятувати життя тих, хто все ще знаходиться у небезпеці #savemariupol
Симфонія №3 стала одним зі найбільш знакових і доленосних творів української історії ХХ століття у світовому контексті. Трагічний емоційний твір передає переживання війни як трагедії для особистості та людства. Борис Лятошинський написав її одразу після Другої Світової війни. Симфонія №3 після першого тріумфального виконання у Києві, отримала нищівну оцінку радянських критиків, і композитор змушений був частково переписати її.
Вперше на сцені Львівської національної опери Симфонія №3 Бориса Лятошинського прозвучить в оригінальній редакції 1951 року. Цей знаковий твір буде виконувати оркестр Львівської національної опери. Диригент ─ керівник музичної частини театру Іван Чередніченко. Також маріупольські актори, які вціліли під час воєнних дій та вимушено покинули власні домівки, продемонструють свій чуттєвий перформанс.
Саме 6 травня, о 20:00 (19:00 за центральноєвропейським часом) відбудеться перша трансляція із серії онлайн-концертів благодійного проєкту “Together With Ukraine” Львівської національної опери у колаборації із генеральним партнером KONTRAMARKA.
Приєднатися до онлайн-концертів зможуть глядачі у будь-якому куточку світу, придбавши квиток на трансляцію наживо із залу Львівської національної опери.
Виручені кошти будуть спрямовані на благодійні ініціативи, підтримку українського народу та культури під час війни. Зокрема, на потреби Львівського військово-медичного клінічного центру, що потребує закупівлю реанімаційного обладнання. За словами керівництва медичного закладу, щомісяця таке новітнє обладнання зможе врятувати близько 500 життів наших захисників та цивільних, що постраждали внаслідок російської агресії. Також частина виручених коштів забезпечить підтримку діяльності артистів зі всієї України, що зараз продовжують свою творчу роботу на базі Львівської національної опери.
Надалі у програмі світових онлайн-концертів будуть виконуватися найвідоміші симфонічні, оперні, хорові, камерні твори українських композиторів та світових класиків.
Дійові особи та виконавці
Диригент
Іван Чередніченко
лауреат міжнародних конкурсівОркестр Львівської національної опери
Історія вистави
Українська культура, на жаль, має багато прикладів, коли кращі твори мистецтва намагалися знищити або ж заборонити, а їх автори потерпали від наклепів та утисків. Драматичною є історія створення, виконання, а потім через десятиліття – відродження Симфонії №3 Бориса Лятошинського (1895-1968), яка цього тижня вперше виконуватиметься на сцені Львівської національної опери.
Надзвичайний тріумф чекав композитора при першому виконанні Симфонії №3 у 1951 році у Києві: публіка аплодувала стоячи. А втім, були й такі, яких успіх відверто лякав: радянські функціонери на засіданні Спілки композиторів України виголосили, що Симфонія є «мотлохом, який потрібно спалити». Композитора зобов’язали частково переписати твір. Борис Лятошинський передбачав таку реакцію, і не раз згадував у листах стосовно наклепів щодо своєї творчості: «Як композитор я – мертвий, і коли воскресну – не знаю».
Яку ж небезпеку для радянської ідеології несла музика Симфонії №3 Бориса Лятошинського, і яку цінність вона має для української культури?
Симфонія, написана невдовзі після Другої світової війни, містила епіграф «Мир переможе війну». Втім музика її була далекою від прославлення перемоги й зображення «ідеальної» радянської дійсності.
Трагічний емоційний твір, що передає переживання війни як трагедії для особистості та людства, за майстерністю втілення стоїть в одному ряді із найвідомішими драматичними симфоніями світової культури – Г. Малера, Я. Сібеліуса, П. Гіндеміта та Д. Шостаковича.
Втім Симфонію Лятошинського вирізняють її мелодії, які наче проростають із українських фольклорних джерел: чи то з тужливої пісні, чи колядки. Тож музика симфонії вражає своєю драматичністю, трагедією вселенського масштабу, яку пережив саме український народ. Звісно, таке відверте змалювання історичної правди в музиці не могло влаштовувати радянських критиків, і під впливом нищівних оцінок Борис Лятошинський переписав фінал Симфонії №3 на урочисто-помпезний.
Після десятиліть забуття, оригінальна перша редакція твору була відновлена та виконана диригентами Ігорем Блажковим і Володимиром Сіренком. На сцені Львівської національної опери Симфонія №3 Бориса Лятошинського вперше прозвучить у виконанні оркестру театру під орудою диригента, керівника музичної частини Івана Чередніченка.
Борис Лятошинський – Симфонія №3 (1951) у чотирьох частинах:
Andante maestoso
Andante con moto
Allegro feroce
Allegro risoluto ma non troppo mosso