Балет

СТВОРЕННЯ СВІТУ

А. Петров
СТВОРЕННЯ СВІТУ
90 хвилин.

Балет на 2 дії, виконується у супроводі фонограми

Балет про створення Землі та перших людей – Адама і Єви, у декораціях художника Євгена Лисика  постає як велична картина зародження, випробовування людства та роздумів про подальшу долю світу.

Творчість Євгена Лисика (1930-1991), який творив у Львівській опері впродовж 1960-1990 рр., відноситься до Золотого фонду театру. Поновлення балету у репертуарі театру присвячене 90-річчю з дня народження митця.  

Хореографія М. Заславського в редакції Г. Ісупова

Лібрето Н. Касаткіної та В. Васильова за редакцією В. Єлізар’єва та Є. Лисика

Постановники
Диригент капітального поновлення

Юрій Бервецький заслужений артист України

Сценографія

Євген Лисик народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка

Балетмейстер капітального поновлення

Сергій Наєнко заслужений артист України

Художник капітального поновлення

Тадей Риндзак народний художник України

Костюми капітального поновлення

Оксана Зінченко заслужений художник України

Хормейстер

Ірина Коваль

Лібрето вистави
Створення світу

У пітьмі споконвічного хаосу, серед хмар, літають ангелики в очікуванні Бога. Нудиться без діла Чорт. З’являється Творець всесвіту. Рай створено, але він безлюдний. Бог – за своїм образом –  створює людину.

Адам наївний та безпорадний, як дитя. Чорт намагається заманити його в пекло, але Бог заступається за свій витвір. Між ними зав’язується боротьба, з якої Бог виходить переможцем.

Адам сумує. Чорт підсовує йому чарівну Чортицю, але Бог рятує Адама від спокуси. Адам скаржиться на самотність, і Бог створює йому подругу. Єва розганяє нудьгу Адама, вони разом бавляться і веселяться. Тим часом Чорт готує їм нові випробування, бо хоче домогтися влади над людьми, заманюючи їх спокусами. Нарешті Адам і Єва в обіймах один одного.

Чорт прямує за Адамом і Євою, прагнучи затягнути їх у пекло. Він створює на землі страшну катастрофу, яка знищує все живе.  Людству загрожує загибель, але зібравши останні сили, Адам і Єва, жертвуючи собою, рятують людство. Зло відступає. Пробуджується і розквітає земля. Людство впевнено крокує у майбутнє.

Про виставу
Короткий опис

Балет «Створення світу» композитора Андрія Петрова (1930-2006) з часу прем’єри у 1971 році в Маріїнському театрі отримав велику кількість постановок у різних країнах світу – в Росії, Чехії, Україні, Білорусі, Естонії, Угорщині, Німеччині, США та ін. На сцені Львівської опери постановка відбулася першою серед інших театрів України, а саме – 30 липня 1972 року, за рік після прем’єри. З того часу цей балет на львівській сцені отримав вже третє капітальне поновлення: здійснене з оригінальними декораціями Євгена Лисика у 2020 році та приурочене до 90-ліття з дня народження художника.

В основі сюжету балету – цикл малюнків на біблійну тематику французького графіка-карикатуриста Жана Еффеля. Беручи за основу почерговість подій Старого Завіту, художник створив гумористичний комікс, де головними персонажами були Бог, Янголи, Сатана, Адам і Єва. В СРСР дотепне змалювання біблійних історій було ідеологічно прийнятним, адже вважалося, що у цьому циклі сміх використовувався як засіб боротьби проти релігійного вірування «як дитячої омани людства». Тому балет, за начебто біблійним сюжетом, а насправді з веселими і неглибокими персонажами, зміг постати на тогочасній радянській сцені.

Перша постановка цього балету у Львові творилася у співпраці хореографа Михайла Заславського, диригента Семена Арбіта та сценографа Євгена Лисика. Видозміна основної концепції вистави належала саме Лисику: він одразу відмовився від комедійного аспекту балету, розгортаючи перед глядачем величну картину створення світу та її філософського узагальнення – становлення, випробовування людства і питання про його подальшу долю.

Вже перше зображення Землі, втілене на величезному полотні-декорації – це крихітна планета, покрита польовими квітами, ніжно огорнута крилами ластівок та метеликів, що постає в своїй первозданній красі. Це – зерно життя, якому потрібно прорости всупереч гріхам та спокусам, пройти кола пекла (що детально змальовані на сценографічних полотнах вистави) і пізнати цей світ. У фіналі Земля-матір сходить бліда і пустельна, наче місяць, із дитиною-людством у міцних обіймах. Зображення Землі-матері подібне до лику Богородиці, що притискає до себе найцінніше – немовля, яке приречене на страждання. Увесь біль та розпач Матері, яка передбачає катастрофу – виражений лише у погляді її бездонних очей, який, за спогадами очевидців, Лисик створював із величезною напругою.

Музику балету також не можна назвати лише легковажною чи комедійною. Для розкриття головних персонажів і протилежних – «небесної та пекельної» образних сфер, композитор добирає різні музичні засоби.

Споконвічний хаос, що передує створенню Землі змальовується «хаосом» музичним – моментами імпровізації в оркестрі та перевагою ударних інструментів. Музика, що супроводжує діяння Бога і Янголят – прозора та мелодійна, з використанням поліфонічних засобів. Атональними, з постійно пульсуючим гострим ритмом є номери балету з танцями Сатани та його оточення. Під час створення і «перших кроків» Адама почергово звучать сім нот (до, ре, мі, фа, соль, ля, сі) наче основа всієї музики (сім звуків) − уособлюється зі створенням першої людини. Чаруюча мелодія створення першої жінки Єви є проникливою та романтичною, її розвиток від перших «тендітних» нот розгортається до масштабного симфонічного звучання.

Саме музичний контекст твору, позбавлений винятково гумористичного ефекту, який є в основі лібрето, дав можливість постановникам глибше трактувати цей твір. Це втілення ідеї постійної екологічної загрози нашій планеті та існування людства.

Створ.світу-12.07.2013 302
Створ.світу-12.07.2013 312
foto(S.sv) 692
foto(S.sv) 771
foto(S.sv) 643
Створ.світу-12.07.2013 494
foto(S.sv) 532
foto(S.sv) 546
15
16
foto(S.sv) 599
створ 1135
створ 1100
Найближчі події
Бог - творець

Сергій Качура заслужений артист України

Адель Кінзікеєв лаурет міжнародного конкурсу

Адам

Євгеній Свєтліца заслужений артист України

Олександр Омельченко лауреат міжнародних конкурсів

Адель Кінзікеєв лаурет міжнародного конкурсу

Єва

Дарія Ємельянцева

Дарина Кірiк

Вікторія Димовська заслужена артистка України

Чорт

Андрій Михаліха

Святослав Кащій

Чортиця

Юлія Єрмоленко

Уляна Корчевська

Ангели

Уляна Барна

Анастасія Бондар

Анастасія Гнатишин

Галина Горбачук

Роксоляна Іскра

Діана Стеценко

Ольга Фабіянська

Наталія Рузяк

Оточення Чорта

Андрій Адонін

Руслан Диня

Богдан Ключник

Олег Ласка

Сергій Ломовицький

Віктор Маліновський

Мирослав Мельник

Володимир Судомляк

роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців
11 вересень 2017
роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців