Опера

Ріголетто

Дж. Верді
Ріголетто
опера на 3 дії
160 Хвилин.

Лібрето Франческо Марії П’яве за мотивами драми Віктора Гюго «Король забавляється»

В опері «Ріголетто» Джузеппе Верді досягає апогею почуттів та пристрастей, які тільки спроможна витримати людська душа.

Невинне кохання, спокуса, приниження, розкаяння та жага помсти – драматичний сюжет та найвідоміші мелодії, забезпечили цій опері нечувану популярність із дня її прем’єри дотепер.

Виконується італійською мовою з українськими субтитрами

 

Постановники
Диригент-постановник

Ігор Лацанич народний артист України

Диригенти

Іван Чередніченко лауреат міжнародних конкурсів

Ірина Стасишин заслужена артистка України

Режисер-постановник

Анатолій Лимарєв

Художник-постановник

Тадей Риндзак народний художник України

Хормейстер

Ірина Коваль

Балетмейстер-постановник

Герман Ісупов народний артист України

Лібрето вистави
ДІЯ 1

Картина перша

Подвійне життя веде Ріголетто — блазень розпусного Гер­цога Мантуанського. При дворі він — охочий виконавець волі пана, в маленькому будиночку далеко від палацу — ніжний батько, що береже від усього світу свою доньку Джільду. Ріголетто жорстоко насміявся над горем старого графа Мон­тероне, дочку якого занапастив Герцог. Монтероне з гнівом проклинає блазня.

Картина друга

Страшним тягарем нависло над Ріголетто прокляття старо­го. Пізно ввечері біля будинку, де живе Джільда, Ріголетто зу­стрічає незнайомого, який пропонує за плату здійснити будь-який злочин. Ніжністю і любов’ю сповнена зустріч Ріголетто з донькою. Але Джільда приховує від батька знайомство з юнаком та пал­ке почуття, що народилось у її серці. Про таємні відвідини Ріголетто дізнаються придворні. Вони викрадають Джільду, вважаючи, що це коханка блазня. Відчаю Ріголетто немає меж.

ДІЯ 2

Герцог роздратований: зникла чудова незнайомка. Бажаючи потішити пана, придворні розповідають про нічну пригоду — дівчина знаходиться в палаці. Герцог поспішає до покоїв. Ні погрози, ні благання Ріголетто не можуть повернути йому доньку. Зі спальні Герцога вибігає Джільда. Стримуючи сльози, роз­повідає вона батькові сумну історію свого кохання. Гнівом і жадобою помсти наповнюється серце Ріголетто.

ДІЯ 3

Хатина найманого вбивці Спарафучіле. Ріголетто домов­ляється з ним про вбивство Герцога, який тепер захоплений сестрою бандита Маддаленою. Але дівчина вмовляє брата помилувати її коханця, а замість нього вбити першого пере­хожого. Джільда, яку Ріголетто приводить сюди, щоб довести роз­пусність Герцога, стає таємним свідком їх розмови. Ціною власного життя вона вирішує врятувати коханого.

Опівночі Ріголетто приходить переконатись, що помста здійснилась. Але в цю мить він чує безжурну пісеньку, яку на­співує Герцог. Перед нещасним батьком — його вмираюча донька Джільда.

Про виставу

 

«Ріголетто» – захоплива історія кохання, ревнощів та інтриг, а також відданої і щирої батьківської любові. Одна з найбільш відомих опер італійського композитора Джузеппе Верді написана за мотивами п’єси Віктора Гюго «Король забавляється».

Створена вона була спеціально для венеційського Театру Ла Феніче у співпраці з лібретистом Франческо Марія П’яве. Сюжет В. Гюго композитор назвав “найбільшою драмою сучасності”.

Під час роботи над твором і автор, і лібретист, і керівництво театру усвідомлювали, що швидше за все процес проходження лібрето через цензурний процес може бути складним завданням. Адже після прем’єри п’єси у 1832 році, її одразу заборонили через зневажливе зображення розпусного образу французького короля та монаршого двору (після цього випадку вистава не йшла до аж до 1882 року).

Спочатку лібрето до майбутньої опери мало назву “Прокляття” (“La maledizione”), а Дж. Верді та Ф. М. П’яве вдалися до деяких змін у сюжеті, щоб уникнути цензурування. Зокрема, король був замінений на герцога, дію перенесли з Франції в Італію, а сам сюжет дещо “згладили”, зменшивши деякі шокуючі аспекти історії. Проте, як і в першоджерелі, Ріголетто, як і хотів Дж. Верді, залишився жорстоким горбатим блазнем. Для того, щоб представити нову оперу публіці, творці нової композиції мали узгодити її з Австрійською імперією та місцевою владою, оскільки Північна Італія, де знаходились Мілан та Венеція – міста, провідні у кар’єрі Дж. Верді, тоді була під контролем Австрійської імперії.

Прем’єра опери відбулась у 1851 році у венеційському Театрі Ла Феніче та була добре сприйнята. Через деякий час Верді зазначав, що ця опера має “найкращу, найефектнішу тему, яку я поклав на музику”. Тож вже протягом наступних кількох років, композиція йшла майже у всіх європейських оперних театрах. У Львові вона вперше була прозвучала у 1853-му, а на сцені Міського театру (сьогодні – Львівська національна опера) вже у першому сезоні – 17 листопада 1900 року під орудою Людвіка Челянського.

Музична атмосфера Ріголетто особлива – похмура й задумлива, вона з самого початку насичена трагізмом. Ми яскраво чуємо це у початковій Прелюдії до опери, в оркестрі під час першої зустрічі Ріголетто з убивцею Спарафучілє та у змалюванні бурі у третій дії.

Головний герой Ріголетто не належить до ззовні цивілізованого світу монаршого двору, він вирізняється з-поміж усіх. І так само, як він порушує соціальні умовності, партитура Дж. Верді порушує музичні. У той час, як Герцог співає традиційні оперні арії, музичний портрет Ріголетто постійно “блукає” у монологах, що знаходяться десь між живою мовою та співом.

Музична структура опери також адаптована до нового драматичного стилю. “Я задумав “Ріголетто” без арій, фіналів, як безперервний ланцюжок дуетів”, – писав Дж. Верді. Завдяки цьому опера має експресивний та гнучкий музичний стиль, що відображає найтонші психологічні особливості сюжету.

Партитура твору має неабияку драматичну широту, починаючи від трагічної музичної драми та завершуючи легкими та яскравими пісенними мелодіями. Блискуча й легковажна музика Герцога та його придворних значно контрастує з напруженою, глибокою музикою, що характеризує Ріголетто, та з невинною щирістю й деякою солодкавістю музичного портрету Джильди.

Тема прокляття, яка вперше з’являється у Прелюдії до опери, стає своєрідною ниткою, що проходить крізь усю оперу, щоразу “виринаючи”, коли Ріголетто розмірковує або усвідомлює свій фатум. Вона стає наріжним каменем, наскрізною ідеєю, що дозволила композитору створити оперу, наповнену складним і тривалим емоційним драматичним розвитком.

“Ріголетто” показує справжню і чисту любов, яка змушує молоду дівчину пожертвувати собою заради коханого. Крім того, в ній є зрада, найманий вбивця, містика і глибокий біль батька, який втратив свою єдину дочку, але вимушений залишатися в своїй масці блазня.

“Ріголетто” Дж. Верді – шедевр італійської опери, який зумів здобути світову славу та став класикою жанру. Запрошуємо вас у незабутню подорож у світ опери з “Ріголетто” у виконанні солістів, артистів хору, балету та оркестру Львівської національної опери.

23550019_1908532432807834_6124727265032276924_o
Rigoletto 014
Rigoletto 073
Rigoletto 083
Rigoletto 291
Rigoletto 101
DSC04345
Rigoletto 195
DSC04111
6
Rigoletto 714
Rigoletto 306
DSC04288
Rigoletto 068
R_L_2674
R_L_2683
R_L_2699
R_L_2713
R_L_2725
R_L_2744
R_L_2772
R_L_2838
R_L_2873
R_L_2876
R_L_2886
R_L_2918
R_L_3002
R_L_3043
R_L_3075
R_L_2647
Найближчі події
Ріголетто

Орест Сидір народний артист України

Роман Страхов лауреат міжнародних конкурсів

Герцог

Максим Ворочек

Роман Трохимук заслужений артист України

Олег Садецький заслужений артист України

Джільда

Анастасія Корнутяк лауреатка міжнародних конкурсів

Наталія Курильців

Маріанна Цвєтінська лауреатка міжнародних конкурсів

Спарафучілє

Тарас Бережанський лауреат міжнародних конкурсів

Володимир Дутчак

Юрій Трицецький заслужений артист України

Маддалена

Лілія Нікітчук лауреат міжнародних конкурсів

Олена Скіцько лауреатка міжнародних конкурсів

Анастасія Поліщук лауреатка міжнародних конкурсів

Монтероне

Ігор Міхневич

Юрій Трицецький заслужений артист України

Володимир Шинкаренко лауреат міжнародних конкурсів

Марулло

Віталій Загорбенський лауреат міжнародного конкурсу

Микола Корнутяк лауреат міжнародних конкурсів

Петро Радейко лауреат міжнародних конкурсів

Юрій Шевчук лауреат міжнародного конкурсу

Борса

Віталій Войтко

Юрій Гецко

Віталій Роздайгора лауреат міжнародних конкурсів

Граф Чепрано

Дмитро Кокотко

Юрій Трицецький заслужений артист України

Графиня Чепрано

Любов Качала народна артистка України

Галина Гарбіт

Джованна

Наталія Дацько народна артистка України

Офіцер

Віталій Загорбенський лауреат міжнародного конкурсу

Олександр Зозуля

Петро Радейко лауреат міжнародних конкурсів

Паж

Галина Герявенко

Галина Гончарова

Олена Романів

роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців
роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців