Опера

Іоланта

П.Чайковський
Іоланта
.

Опера на 2 дії

Лібрето Модеста Чайковського за драмою Генріха Герца «Дочка короля Рене»

Постановники
Диригент-постановник

Мирон Юсипович народний артист України

Режисер-постановник

Галина Воловецька заслужена діячка мистецтв України

Художник-постановник

Тадей Риндзак народний художник України

Художник костюмів

Оксана Зінченко заслужена художниця України

Хормейстер

Вадим Яценко лауреат всеукраїнського конкурсу

Лібрето вистави

   Чарівна Іоланта, донька Прованського короля Рене, – незряча від народження. Побоюючись, що правда зашкодить його дитині, король заборонив слугам розповідати Іоланті про світло і красу кольорів. Дівчина живе у чудовому замку, оточеному пишними садами і квітучими травами, поряд із щирими друзями, але підозра, що в її житті чогось не вистарчає, засмучує Іоланту. Щоб відрадити дівчину від сумних думок, подруги заколисують її звуками улюбленої пісні, й Іоланта засинає.
   Чути звук мисливського рогу, який повідомляє про прибуття короля Рене. Люблячий батько привозить із собою знаменитого лікаря-мавра – Ебн-Хакіа. Все ще сподіваючись на одужання доньки, Рене приховує незрячість Іоланти від її нареченого – герцога Роберта. Мавр оглядає сплячу Іоланту, і повідомляє, що зір може повернутись до дівчини, але за умови, що вона довідається про свою незрячість і сама гаряче запрагне бачити. Та Рене не насмілюється відкрити доньці правду, боячись що та завдасть їй великого болю.
   Згубившись зі шляху, в королівський сад потрапляє двоє лицарів: наречений Іоланти Роберт і його приятель Водемон. Роберт кохає іншу дівчину – Матильду, і їде прохати короля Рене, щоб той дозволив розірвати його заручини з Іолантою. Раптом друзі помічають в саду напис про загрозу смерті кожному хто увійде сюди. Готові тікати вони помічають сплячу Іоланту. Водемон, зачарований красою дівчини, не може відвести від неї погляду. Натомість, Роберт вважає, що це якась пастка і намагаючись забрати Водемона геть із саду, будить Іоланту. Дівчина привітно зустрічає лицарів і приносить їм вина. Відійшовши на пошуки своєї варти, Роберт залишає Водемона наодинці з Іолантою. Лицар просить дівчину зірвати для нього червону троянду, але Іоланта подає йому білу. Здогадавшись про її нещастя Водемон оспівує дівчині красу світла, – відвічного джерела радості і краси.
   З’являється король Рене з лікарем. Вістка, що Іоланта довідалась про свою незрячість, кидає його у відчай, але водночас з’являється надія на одужання. Король навмисне застерігає Іоланту, що лицаря, який розповів їй про світло, буде страчено, в разі, якщо лікування не дасть жодного результату. Щоб зберегти коханому життя, Іоланта всім серцем прагне бачити світло і покірно іде за Ебн-Хакіа на операцію. Рене зізнається Водемону, що погрожував йому лише заради спасіння доньки. Лицар просить у короля руки Іоланти, адже він покохав її з першого погляду. Повертається із охороною Роберт і просить Рене звільнити його від заручин із Іолантою. Король погоджується на прохання Роберта і дає згоду на весілля Водемона з Іолантою. Невдовзі і сама принцеса повертається із чудовою вісткою – вона бачить!

Про виставу

    «Іоланта» – один із найбільш ліричних і поетичних творів видатного російського композитора П.Чайковського. Камерний за формою, він,  тим не менше, вповні розкриває постаті багатих душею героїв: короля Рене, який трепетно охороняє свою доньку Іоланту; мудрого лікаря Ебн-Хакіа, який бере на себе сміливість врятувати дівчину від сліпоти; закоханого в Іоланту рицаря, який, незважаючи на загрозу смерті, настоює на небезпечній операції, що відкриє дівчині світло і красу землі.

   В музиці опери зосередився весь життєвий і композиторський досвід П. Чайковського. У ній звучить віра в перемогу світлих сил, в духовність людини.

DSC01822
DSC01860
imgonline-com-ua-2to1-HvycUN2MMf
Iolanta 021
DSC01949
DSC01992
DSC02056
Iolanta 260
Iolanta 004
Iolanta 041
Iolanta 056
Iolanta 127
Iolanta 154
Iolanta 207
Iolanta 210
Найближчі події
Рене, король Провансу

Роланд Марчук

Юрій Трицецький заслужений артист України

Володимир Дутчак

Іоланта, донька короля Рене (сліпа)

Любов Качала народна артистка України

Людмила Корсун (Осташ) заслужена артистка України

Роберт, герцог Бургундський

Віталій Загорбенський лауреат міжнародного конкурсу

Петро Радейко лауреат міжнародних конкурсів

Водемон, граф, бургундський лицар

Роман Коренцвіт лауреат міжнародного конкурсу

Андрій Савка

Марта, дружина Бертрана, годувальниця Іоланти

Наталія Дацько народна артистка України

Марфа Шумкова дипломант міжнародного конкурсу

Бригітта, подруга Іоланти

Наталія Курильців

Ганна Носова лауреатка міжнародних конкурсів

Лаура, подруга Іоланти

Тетяна Вахновська заслужена артистка України

Яна Войтюк заслужена артистка України

Ебн-Хакіа, мавританський лікар

Микола Корнутяк лауреат міжнародних конкурсів

Юрій Шевчук лауреат міжнародного конкурсу

Альмерік, зброєносець короля Рене

Юрій Гецко

Роман Ковальчук заслужений артист України

Бертран, воротар палацу

Роланд Марчук

роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців
11 вересень 2017
роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців