120 років театру

1

Руджеро Леонкавалло – славетний гість Львівської опери

Італійський композитор, автор відомої опери «Паяци» Руджеро Леонкавалло (Ruggero Leoncavallo, 1857-1919) був одним із тих митців світової слави, що гастролювали у Львові та, перебуваючи у нашому місті, відвідали Львівську оперу.

Руджеро Леонкавалло, 1910р.

Він завітав до Львова з двома авторськими концертами у травні 1903 року. Композитор скористався нагодою відвідати Великий міський театр (Львівську оперу), на сцені якого у неділю, 3 травня 1903 року слухав оперу «Страшний двір» Станіслава Монюшка.

«Учора Леонкавалло дивився в театрі виставу «Страшний двір» Монюшка, щиро сипав оплески акторам, а тим часом сотні лорнетів були повернуті у бік ложі, де сидів великий композитор», − повідомляла львівська преса [1].

У цей вечір відбувся останній виступ баритона Адольфа Кічмана (Kiczman), який завершував кар’єру виступом у партії Мацея. «Публіка сердечно приймала п. Кічмана, а після 2 дії артисти влаштували йому палкі овації. … На виставі був Леонкавалло», − писав рецензент «Львівської газети» (Gazeta Lwowska, 1903, №102, 5.05).

Варто зазначити, що Леонкавалло підтримував зв’язок із українськими оперними співаками, зірками європейської сцени – Соломією Крушельницькою та Олександром Мишугою. Зокрема, композитор високо цінував виконання Олександром Мишугою партії Каніо в опері «Паяци». Після його блискучого виступу у Мілані, Леонкавалло подарував співакові клавір із таким написом: «У Мілані, в день відкриття сезону 20 вересня слухав сеньйора Філіппі (сценічний псевдонім Мишуги – ред.) у партії Каніо і був незмірно задоволений його точною інтерпретацією і чарівним мистецтвом співу» [2].

Повідомлення про авторські концерти Леонкавалло у Львові. Gazeta Lwowska 1903 №105, 8 травня

У Львові Леонкавалло виступив як диригент з двома авторськими програмами 7 та 9 травня 1903 року у Львівській філармонії (під потреби філармонії було перебудовано театр Скарбка, тепер – це Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької – ред.). У програмі авторських концертів: «Антична сюїта», «Неаполітанська сюїта», Пролог з опери «Паяци» (виконував Адам Людвіґ (Ludwig)), дует з опери «Медічі» (виконавці – Ванда Оттувна (Ottówna), Станіслав Ожельський (Orzelski)), симфонічна поема у трьох частинах «Серафітус Серафіта» та ін. У концертах брали участь хор «Лютня» та академічний хор. Диригував сам автор. Преса відзначала, що публіка прийняла славетного італійця оваціями, що він своїми виступами ще раз довів, що є не лише чудовим композитором, а й досконалим диригентом» [1].

[1] Маценко Г. Славетні гості Львова. Львів: Апріорі, 2010. С. 173.

[2] Паламарчук О. Музичні вистави Львівських театрів (1776-2001). Львів, 2007. С. 114.

Стефанія Олійник,

кандидат мистецтвознавства