Відбулась прем’єра масштабного проекту Одеського та Львівського оперних театрів – опери “НАБУККО”

На сайті Міністерства культури України: 

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245308348&cat_id=244913751

В Одесі відбулась прем’єра масштабного спільного проекту Одеського національного академічного театру опери та балету  та Львівського національного академічного театру опери та балету – опери «Набукко» у постановці режисера – генерального директора-художнього керівника Львівської опери, народного артиста України Василя Вовкуна.

 

Проект об’єднав потужні творчі сили  двох національних театрів: диригент-постановник – головний диригент Олександру Самоїле, художник з костюмів – Сергій Васильєв, хормейстер-постановник Леонід Бутенко, хореограф-постановник  Яніна Кисельова, художник зі світла В’ячеслав Ушеренко, відеограф Віталій Галак – з Одеси та художник-сценограф Тадей Риндзак  зі  Львова. Постановка стала яскравим прикладом втілення національної ідеї єднання через культуру  і культурної дипломатії  в дії.

Міністр культури України Євген Нищук  привітав творчий колектив з успішною постановкою одного із найвідоміших творів Джузеппе Верді, надавши йому нового й актуального звучання. Він висловив переконання, що ця мистецька подія має європейський масштаб.

За словами Міністра культури, прем’єра опери «Набукко» у рамках копродукції між двома національними оперними театрами є гарним прецедентом спільної роботи такого та висловив сподівання, що подібна практика стане прикладом  для інших мистецьких закладів країни.

«Ця робота насправді дуже глибока –  надзвичайна сценографія, неймовірний оркестр, хор, балет, костюми, декорації – у цьому форматі опера «Набукко»  звучить дуже актуально – коли дуже хиткий світ, коли постійно є страх –  чи не розірвуть нас чвари, чи не станеться непоправної катастрофи, чи не вибухне гармата, чи не буде війни. Ці перестороги є в  старій Біблійній історії, вона не є пророчою, але вона застерігає і є певним оберегом», –  говорить Євген Нищук.

«Ті символи, які знайдені у рішенні вистави творчою групою, дуже сміливими, чіткими і акцентованими. Робота успішна не лише через виконання, вона є визначною через виклики сьогодення. Переконаний, проект матиме великий успіх  не тільки для українського глядача, маю надію, що ми зможемо презентувати її на міжнародних майданчиках».

«Набукко», як геніально-містичний твір, що з’явився на зрізі епохи, часу, стилю, не завжди користується популярністю в спокійні часи. Його місія – бути символом відновлення надії і справедливості в період найвищого напруження і людських тривог. Таким чином він підтримує в нас надію на краще майбутнє», – розповідає режисер-постановник, генеральний директор-художній керівник Львівської опери Василь Вовкун.

За словами генерального директора Одеської опери Надії Бабич, такий масштабний спільний  проект реально  об’єднує Південь і Захід України.

Ми з’єднуємо Україну по-своєму, по-театральному і закликаємо робити це всі оперні театри країни,” – говорить Надія Бабич.

«Я дякую нашим колегам зі Львова, у співпраці  з якими ми відродили унікальний твір на сцені Одеської опери  і сподіваюсь, що вона і надалі продовжиться між нашими колективами».

Світова прем’єра опери Джузеппе Верді «Набукко»  відбулася 9 березня 1842 року в міланському театрі Ла Скала, і з тріумфом витримала ще 57 вистав в осінньому сезоні – явище, яке не мало прецедентів в історії цього театру. За наступні десять років творіння Верді обійшло всі найвідоміші оперні сцени світу від Парижа до Нью-Йорка, а його автор набув слави художника «рівновеликого маестро Россіні». Такий приголомшливий успіх дав можливість Верді стверджувати, що саме з «Набукко» почалася його творча кар’єра.

Після тріумфальної ходи по театрам Європи і світу до середини ХІХ ст. «Набукко» надовго зник з репертуару, поступаючись місцем іншим оперним шедеврам композитора. Його відродження почалося в середині ХХ ст. В 1949 році опера з успіхом пройшла на неаполітанській сцені театру «Сан-Карло» з легендарною Марією Каллас. У 1978 році «Набукко» диригував Рікардо Мутті. Особливу актуальність опера набула на межі ХХ і ХХІ ст. і нині представлена в репертуарі багатьох світових театрів.

На сцені Першого міського театру Одеси опера «Набукко» вперше поставила італійська трупа в 1847 році – через 5 років після прем’єри в Ла Скала.  Через 170 років цей видатний шедевр Дж. Верді знову відроджується в Одеській опері.

В основі опери – старозавітна історія про боротьбу іудеїв проти влади вавилонського царя Навуходоносора (книга ІV, 23, 24). Безжальний, жорстокий, готовий спопеляти міста і села в ім`я свого бога Бела, навіть, пожертвувати життям рідної дочки Фенени, щоб вдовольнити ненаситність бога війни. Завоювавши євреїв, він не тільки знищує їхній головний храм, перетворює вільних жителів Єрусалима в рабів, але й проголошує себе богом.

За підступною змовою своєї другої дочки Абігайль, народженої від рабині, і яка потаємно мріє посісти батьківський трон, Набукко засуджує полонених євреїв і Фененудо страти. Його зухвалість викликає гнів Єдиного Бога Ієгови, який позбавляє Набуккорозуму. Колись всесильний цар зараз переживає страшні душевні страждання. Звернувшись з молитвою до Ієгови, він вимолює прощення і відміняє страшний наказ Абігайль про страту підкореного ассирійцями народу.