Перший акорд. У Львівській опері відбувся аукціон «Дарунок для Соломії»/ газета “День”

https://m.day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/pershyy-akord

У Львівській опері відбувся аукціон «Дарунок для Соломії»

«День» уже розповідав про те, як у Львові готуються до святкування ювілею, 150-річчя, світової слави оперної співачки Соломії Крушельницької (23 вересня 1872 – 16 листопада 1952). Кілька тижнів тому Музично-меморіальний музей її імені оголосив збір мистецьких робіт для продажу на аукціоні, мета якого – акумуляція коштів на гідний ремонт (реставрацію) приміщень та оновлення експозиції. (Про підготовчі роботи працівників Музею Крушельницької до аукціону і бажання митців долучитися до благодійної акції можна дізнатися з публікації «Аж 65 картин!» у «Дні» від 26 травня 2021 р.).

1 червня у Дзеркальній залі Львівської національної опери імені Соломії Крушельницької відбувся аукціон «Дарунок для Соломії». На продаж  були виставлені 65 творчих робіт (картин та скульптур), подарованих митцями для цієї ініціативи. Гостями благодійного заходу були представники влади, бізнесу і митці. Аукціон перебігав як музична подія.

«Сьогодні – перший акорд до наступного ювілейного року з дня народження Соломії Крушельницької, – зазначив на церемонії відкриття аукціону директор Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Михайло Кобрин. – Мрію, щоби музей її імені став гарним і сучасним, який не можна не відвідати, приїхавши до Львова. І переконався ще в одному – у вмінні українців у критичний момент об‘єднуватися. Тож дякуємо меценатам, художникам, нашому партнеру – Львівській національній опері та всім, хто прийшов. Кожна ваша копійка піде на розвиток музею».

І далі у розмові з Михайлом Кобриним – про перебіг аукціону та суму вторгованого.

– Настрій у мене піднесений – і до аукціону, і після, –  говорить Михайло Кобрин. – Як на перший раз, то все вийшло добре! Ми продали 25 картин на суму 230 тисяч гривень. Як на перший раз, то це – дуже успішний досвід. Ті роботи, що в нас залишилися, виставлятимемо на продаж в Інтернеті.

– Наскільки мені відомо, число запрошених на аукціон 1 червня було обмеженим через карантин.

– Так. Але хто не зміг потрапити до Оперного, зможе взяти участь у тихому аукціоні, прийшовши до нас до музею, де триватиме виставка з подарованого. Отже, далі працюватимемо над тим, щоби розпродати подаровані роботи.

– Але повторного відкритого аукціону не робитимете?

– Думаю, що ні. Можливо, враховуючи гарні відгуки про захід, проведемо аукціон наступного року, але вже з іншими роботами.

– Чи можете сказати, яку першу роботу купили?

– Так – витинанку Дарії Альошкіної «Баттерфляй». Солістка Львівської опери Людмила Осташ виконала арію з репертуару Соломії Крушельницької – з опери Пуччіні «Мадам Баттерфляй», і ми виставили «Баттерфляй» Альошкіної. Стартова ціна становила 1 тисячу гривень.  Продали за 2 тисячі.

– У минулій розмові ви говорили мені, що отримали 1 мільйон 200 тисяч від міської ради, і цих коштів не є достатньо для проведення ремонтно-реставраційних робіт. Зараз зібрали 230 тисяч. А скільки коштів музею ще потрібно?

– Бажано подвоїти зібране – говорю про 400 тисяч. Якби продали все по стартових цінах, то зібрали б 700 тисяч. Але, вже маючи досвід, розуміємо, що все відразу продати неможливо, бо для цього потрібно залучити дуже багато людей. А багато людей не можна зібрати, бо є карантинні обмеження. Тому далі продаватимемо поволі, щоби зібрати тих необхідних 400 тисяч. Тоді би і двері у музеї спромоглися відремонтувати, і підлогу оновити… Тобто що більше зберемо коштів, то більше матимемо можливостей для ремонтно-реставраційних робіт.

– Говоримо про 65 подарованих робіт. Можливо, ще зверталися митці з пропозиціями прийняти подарунок?

– Так, митці зверталися з такими пропозиціями. Але ми вирішили наразі працювати з тим, що вже маємо. Спочатку хочемо їх реалізувати, а це – дуже гарні, дуже достойні роботи.

– Чи пішов розголос про вашу і митців ініціативу за межі Львівської області?

– Ні. Не дуже. У нас був партнер Юрій Юров, який спеціально приїхав з Києва для того, щоби взяти участь в аукціоні. А загалом ми орієнтувалися на львів’ян – місцеву владу, місцевий бізнес. Був, приміром, на аукціоні голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький, який придбав одну з робіт Ярослава Мотики «Мама з дитям». Прийшла на аукціон і дружина мера Львова – Катерина Кіт-Садова, яка купила роботу Молдованова… Велику роль відіграли імена художників. За досить великі гроші викупили роботи добре відомих Михайла Демцю, Миколи Шимчука, Романа Зілінка, Остапа та Тараса Лозинських. Одну з картин придбав Андрій Курочка, депутат Львівської міської ради (працює в комісії з культури). У подальшому звертатимемося до народних депутатів, котрі обіцяли долучитися до цієї справи, але не змогли приїхати до Львова 1 червня через сесію Верховної Ради. І варто взяти до уваги, що цей аукціон – наш перший такий досвід і ми ще не маємо так званої пропрацьованої бізнесової публіки, яка спеціально приходить на такі заходи, бо довіряє. Але все – попереду. А ми тим часом показуватимемо, як освоїли вторговані кошти, щоби унаочнити результати торгів, і така прозорість, своєю чергою, привертатиме увагу бізнес-партнерів. Це має назву «позитивний досвід», бо наші партнери бачитимуть, що кошти пішли на справу, заради якої, власне, й організовувався цей аукціон. Отак напрацьовуватимемо коло довіри. Ми його тільки почали формувати. Тримаємо марку!

Фото з ФБ-сторінки  Львівської опери