Герман Ісупов
народний артист України
Герман Ісупов (1935-2001) – легендарна особистість для історії Львівської балетної сцени.
Народився 27 жовтня 1935 у м. Перм. Танцювати розпочав у новоствореній після війни балетній школі через … хлібні картки, які учні мали можливість отримувати на харчування. Долею випадку опинився у Санкт-Петербурзі, адже хлопець мав міцну фактуру та неповторну харизму, а потім були кілька мандрівних танцювальних років, які врешті завершилися у Львові.
Про конкурс у Львівський театр опери та балету дізнався з оголошення в газеті. У 1963 році разом із дружиною Галиною Сахновською здобули перемогу на конкурсі і були прийняті у трупу Львівського театру як провідна балетна пара. Невдовзі Ісупов дебютує у «Лебединому озері». «Зігфрід у його виконанні постає чуттєвим та щирим, без жодної манірності й холодності. Рухи його відточені, напрочуд пластичні, чіткі… Відтоді у балетному репертуарі театру вже немає такої вистави, в якій би він не танцював» (Україна молода, 28.10.2010).
Серед провідних партій артиста – Адам («Створення світу» А. Петрова), Спартак («Спартак» А. Хачатуряна), Тіль («Тіль Уленшпігель» Є. Глєбова), Тібальд («Ромео і Джульетта» С. Прокоф’єва), Альберт («Жізель» А. Адана), Квазімодо («Есмеральда» Ц. Пуньї), Дезіре («Спляча красуня» П. Чайковського), Степан («Лілея» К. Данькевича), Лесь («Орися» А. Кос-Анатольського) та ін. Преса писала: «Шляхетний жест, скульптурна поза, монументально виліплений характер, професійно, на нюансах поєднана героїка і лірика – це ІСУПОВ» (Поступ, 27-28.02.2001 р.).
Після гастролей львівського оперного театру в Кремлівському палаці з'їздів 1971 року, де були показані вистави «Три мушкетери», «Антоній і Клеопатра», «Спартак» і «Есмеральда», Герману Олексійовичу Ісупову присвоїли звання народного артиста УРСР. Від 1978 року — член КПРС.
Впродовж 1976 – 1995 років – головний балетмейстер Львівського театру опери та балету. Серед його постановок – знакові «Лебедине озеро» та «Лускунчик» П. Чайковського, «Ромео і Джульєтта» С. Прокоф’єва, «Створення світу» А. Петрова. У своїх постановках митець дотримувався академізму, проте розвивав свій власний своєрідний стиль. Оригінальні знахідки втілює у балетах «Бахчисарайський фонтан», «Лілея», «Лебедине озеро», «Ромео і Джульєтта». До постановок Г. Ісупова у Львівській опері належить також досі збережена в театральній афіші комедійна вистава «Даремна обережність», в якій першу картину другого акту Ісупов відтворив за старими записами з 1920–х років однієї балерини Маріїнського театру.
У хореографії Герман Ісупов іноді звертався до нетанцювальної, а симфонічної музики, зокрема, циклу концертів «Пори року» на музику А. Вівальді. Ця хореографія побудована на відчуттях, настроях і асоціаціях…
Германа Ісупова не стало 19 січня 2001 року, похований на Личаківському кладовищі.
Традиції батька продовжила дочка Анастасія – артистка Львівської опери у 1992-2020 роках, заслужена артистка України (2017).