News

Be first to know about events in out Opera

Василь ВОВКУН: «Дайте нам відчуття опери нового століття»

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

https://bit.ly/2zsyROj

Кілька порад учасникам П’ятого Міжнародного конкурсу оперних співаків імені Соломії Крушельницької
28 серпня, 2019 – 16:38
Впродовж 12—22 листопада 2019 року у Львівській національній опері відбудеться П’ятий Міжнародний конкурс оперних співаків імені Соломії Крушельницької, участь в якому можуть взяти виконавці віком до 35 років позмагатися за Гран-прі конкурсу — $10 000. Генеральний директор — художній керівник театру Василь Вовкун розповів детальніше про етапи підготовки конкурсу та висловив свої побажання та поради його учасникам. 

— Міжнародний конкурс оперних співаків імені С. Крушельницької у Львівській національній опері має тривалу історію. Однак, на жаль, він тривалий час не проводився, і цього року відбудеться вперше після 10-річної перерви. Як ви обійняли посаду генерального директора-художнього керівника, коли зародився імпульс, ідея та бажання знову відновити конкурс оперних співаків у Львівській національній опері?

— Кожна держава має своїх відомих співаків, якими підкреслює свою приналежність до високого мистецтва — саме оперного чи класичного мистецтва. І звичайно, Україна має такі відомі імена, одне із них — Соломії Крушельницької. Вона працювала на теренах Західної України, бо народжена в Тернопільській області, співала, зокрема, у Львівській національній опері, тоді — Великому міському театрі. І це світова співачка, а присвоєння її імені — підкреслює концептуальність цього Міжнародного конкурсу вокалістів. Мені двічі випала честь, нагода чи, власне, місія відновлювати цей конкурс: вперше, коли я був у каденції міністра культури України, і нині знову, через 10 років, очоливши Львівську оперу. Знаючи про те, що цей конкурс має проходити стабільно, бодай щотри роки, я знову ініціював при Міністерстві культури України розмову про те, що це є ненормальним явищем пропускати аж десять років і не проводити його. Таким чином ми відновили конкурс, і слава Богу!

— Як відбувається підготовка?

— На сьогоднішній день ми отримали перші фінансові транші, відкрили сайт, тобто вже розпочалася досить велика організаційна робота. Ми вже маємо і перші заявки від учасників. Сподіваємося на його міжнародний рівень, маю на увазі, що будуть представники різних країн. Адже рівень цього конкурсу засвідчують і запрошені члени журі. Склад журі очолює солістка Віденської державної опери, народна артистка України Вікторія Лук’янець, а членами журі є такі відомі люди, скажімо, як Беата Клатка, котра представляє Варшавську національну оперу, також відомий німецький піаніст Ейтан Пессен, Славомір Якубек — колишній директор Братиславської опери; це є і наші українські імена — диригент Михайло Дутчак, співаки Олександр Дяченко і Світлана Мамчур, а також солістка Польської Королівської опери Ольга Пасічник. І мені видається, що цей конкурс може стати переломним в Україні, в розумінні, що він буде проводитися надалі дуже стабільно.

— У чому ще особливості, на вашу думку, цього конкурсу, особливо в українському та міжнародному контекстах?

— Призовий фонд конкурсу відповідає міжнародним стандартам: має і Гран-прі, і премії, які ділимо на чоловічі і жіночі голоси, мається на увазі, що будуть по дві І, ІІ, ІІІ премії. Друге, що є важливим — учасники 3-го туру мають можливість взяти учать у наших виставах і захищати свою професійність, будучи безпосередніми героями вистави. Мені здається, що цей конкурс дуже цікавий, і ми очікуємо на велике міжнародне представництво, на талановитих людей. Ми створимо всі умови, щоб кожен учасник відчував себе дуже щасливо на нашому конкурсі у Львові і саме в стінах Львівської опери.

— Що ви порадите молодим співакам, які візьмуть участь у конкурсі, насамперед щодо 3-го туру? Адже особливістю цього конкурсу є те, що учасники у 3-му турі беруть участь у репертуарних виставах театру. Як краще підготуватися?

— Очевидно, від репетицій це мало залежить, адже людина, яка готує ту чи іншу партію, має відчувати її так, щоб легко в неї входити з кількох репетицій. І мусить навчитися входити в контекст тої постановки, яка пропонується, бо власне це професія зобов’язує. Нещодавно я був членом журі конкурсу Адама Дідури в Польщі, і що я можу побажати учасникам? Я би сказав — дивувати несподіваністю, свободою відчуття себе на сцені, більше помилятися, аніж традиційно пропонувати себе в тому чи іншому образі, бо це дуже і дуже нецікаво на сьогоднішній день. Дати нам відчуття опери нового століття — ХХІ століття, незважаючи на те, що ми можемо співати чи Верді, чи Вагнера, чи Моцарта, але ми маємо бути молодими, пластичними, чуттєвими, інтелектуальними і дуже сучасними.+

— Чи допускаєте, що співаки, які вас вразять, будуть згодом виступати на сцені Львівського оперного?

— Ми будемо дуже уважно стежити за всіма турами конкурсу, тому що це нам цікаво. Одне з наших завдань — це не тільки проведення цього заходу. Наше головне завдання — якщо це талановитий співак, щоби його залишити на сцені Львівської опери. Тож не зволікайте, термін подачі заявок — до 1 жовтня 2019 року.

Розмовляла Стефанія Олійник. Фото Руслана ЛИТВИНА
Газета “День”: 

    Our site uses cookies for information. You can read more on the privacy policy page.