News

Be first to know about events in out Opera

«Усі полотна збереглися!»/Розмова з генеральним директором-художнім керівником Львівської Національної Опери Василем Вовкуном про видання альбому з роботами художника та сценографа Євгена Лисика

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

https://day.kyiv.ua/uk/article/taym-aut/usi-polotna-zbereglysya?

Львівська національна опера ініціює випуск ілюстрованого альбому робіт митця і сценографа Євгена Лисика

1 квітня, 2020 – 10:45
ЄВГЕН ЛИСИК. СЦЕНIЧНI ПОЛОТНА ДО ОПЕРИ БОРИСА ЛЯТОШИНСЬКОГО «ЗОЛОТИЙ ОБРУЧ»
 

2020 року Львівська національна опера ініціює випуск ілюстрованого альбому з роботами видатного українського митця і сценографа Євгена Лисика. Вихід видання приурочений до 90-річчя від дня народження митця. Фотофіксація сорока двох сценічних полотен Майстра тривала два дні. Про це генеральний директор Львівської опери повідомив на своїй ФБ-сторінці: «Ми це зробили!» — й подякував за роботу монтувальному цеху театру та його очільнику Любомирові Галущаку і завідувачу художньо-постановочної частини Ігорю Огренді. Детальніше про проєкт — у нашій розмові з Василем ВОВКУНОМ.


— Ідея виникла давно, — розповідає Василь Володимирович. — Спочатку йшлося про музей, про що неодноразово була розмова з міським головою Андрієм Садовим.

— А в чому складність?

— У тому, що ці масштабні полотна потребують спеціальних площ, де висота стелі має сягати двадцяти метрів. Бо ті полотна, а особливо задники мають площі 20х12 метрів. А потім він почав малювати площі 16х12 метрів. І ці полотна можна розглядати як сценографічні і як індивідуальні, окремі, позаяк кожне полотно містить свій закінчений сюжет, у якому є драматизм, конфлікт і закінчений образ.

— Але ж перемовини стосовно музею тривають?

— Так. Я не полишаю цієї думки. Провів переговори з директором Луцького музею сучасного українського мистецтва Віктором Корсаком. У тих приміщеннях можна буде відкрити першу виставку — до 90-річчя Євгена Лисика. Віктор Корсак зацікавився цим проєктом. Плануватимемося на осінь, а день народження Євгена Микитовича — 17 вересня. Але музей — це довша справа. Альбом сподіваємося зробити швидше.


ЄВГЕН ЛИСИК. «СОТВОРЕННЯ СВIТУ (АБО ЙОГО РУЙНАЦIЯ…)»

— Вийде в одному томі?

— Ні. Остап Лозинський (львівський художник, іконописець, викладач, куратор низки мистецьких проєктів. — Т. К.) запропонував видати малюнки і замальовки Лисика, яких є дуже багато. Робилися виставки із цих матеріалів, і вони викликали справжній фурор серед публіки. Перший том буде з цими малюнками. Другий — зі сценографічними полотнами. А ідея третього тому народилася під час фотофіксації, коли дружина Лисика — Оксана Кузьмівна Зінченко та донька — Анна Лисик розповіли, що є дуже багато, цілі папки намальованих костюмів до різних вистав. Навіть надійшла від них пропозиція зробити це спільним з родиною коштом, але театр сам знайде можливість фінансувати видання третього тому. Таким чином, у трьох томах зможемо представити творчість Лисика у повному обсязі. Мені дивно, що досі ніхто цього не зробив, і це також несподіваність нашого «Українського прориву», тому що досі цей геніальний художник для багатьох є невідомий.

Видання буде українською та англійською мовами. Воно чудово представлятиме наш театр. Був час, коли наша Опера була театром Лисика. З ним доволі важко було працювати режисеру, балетмейстеру, бо Лисик все концептуально вирішував за них. Гадаю, що поруч з Євгеном Микитовичем було дуже складно працювати.

— Коли плануєте вихід альбому?

— Напевно, до кінця року. Зараз не працюємо, відповідно — не заробляємо. Сподіваюся, що всі три томи вийдуть упродовж двох років.

— Чи щось із вистав Лисика досі є в репертуарі?

— Багато чого! «Лускунчик», «Есмеральда», «Лебедине озеро». Поновлюватимемо до вересня — до ювілею Лисика «Сотворення світу». 2021 року плануємо зробити реконструкцію Лятошинського «Золотий обруч». Ця вистава — знакова для театру, бо здобула Шевченківську премію. Всі полотна збереглися. Їх потрібно лише трошки відновити. І таким чином включимо ще одного автора в наш «Український прорив».

ДОВІДКА «Дня»

Євген Микитович Лисик (17 вересня 1930 р. — 4 травня 1991 р.) — театральний художник. Чоловік художниці по костюмах Оксани Зінченко, батько художниці Анни Лисик. Фаху вчився у Львівському інституті декоративно-ужиткового мистецтва. Працював у Львівському театрі опери і балету від 1961 року. Із 1967-го — головний художник. Лауреат Шевченківської премії. Народний художник України. Ставив вистави в музичних театрах Туреччини, Югославії, Польщі, Чехословаччини.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото з ФБ-сторінки Василя ВОВКУНА
Газета: 

    Our site uses cookies for information. You can read more on the privacy policy page.