News

Be first to know about events in out Opera

“Сокіл” у руках: у Львові до 270-ліття Дмитра Бортнянського вперше представили його опери / “Україна молода”

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

ВИПУСК №096 за 17.09.2021
Валентина САМЧЕНКО

Прем’єра опер Дмитра Бортнянського «Сокіл» і «Алкід». (Фото надане Львівською оперою.)

Львівська національна опера презентувала єдину в країні сучасну постановку опер «Сокіл» і «Алкід» народженого у Глухові композитора Дмитра Бортнянського, чиє 270-ліття відзначаємо цьогоріч.

Автора загалом шести опер й інших музичних творів свого часу — як і багатьох інших митців з України — привласнила собі Росія.

А за період відновленої незалежності України відбувається його повернення додому.Рід свій предки Дмитра Бортнянського вели з села Бортне (це Лемківщина у Галичині). Батько майбутнього композитора Стефан Шкурат емігрував із Речі Посполитої на територію Гетьманщини — став глухівським міщанином, за назвою рідного села змінивши прізвище на Бортнянський.

У 1755 році його обрали козацьким сотником, який доєднався до полкової старшини Ніжинського полку. Там одружився з удовою-козачкою Мариною Толстою, яка носила прізвище першого чоловіка з Московії.Народився у них син Дмитро 1751 року в тодішній столиці Гетьманщини та головній резиденції гетьмана Кирила Розумовського. Хоч точна дата й загубилася, дослідники називають 28 жовтня за старим стилем, бо на це число припадає день пам’яті святого Дмитрія.Юнака з сильними вокальними даними з Глухівської співацької школи забрали в Петербург до хорової капели, де він навчався у її керівника, італійського композитора Бальдассаре Галуппі, який згодом свого вихованця взяв до себе на батьківщину. Дмитро Бортнянський упродовж десятиліття навчався у Венеції, Болоньї, Римі та Неаполі. Там успішно були поставлені опери молодого композитора на італійські лібрето: «Креонт» (1776), «Алкід» (1778), «Квінт Фабій» (1779). Його опери йшли у венеціанському театрі «Сан Бенедетто».

Повне зібрання творів Дмитра Бортнянського було видане у 10 томах тільки 1882 року за редакцією композитора з козацьким корінням Петра Чайковського. Хоча почав його готувати уродженець Глухова ще за життя, яке полишив 73-літнім у 1825 році.

Сучасну постановку опер Дмитра Бортнянського «Сокіл» і «Алкід» у Львівській опері здійснила міжнародна команда: німецький режисер Андреас Вайріх, сценографка і дизайнерка костюмів Анна Шеттль, хореограф з Італії Марчелло Алджері, хормейстер Львівської опери Вадим Яценко та художник світла Олександр Мезенцев.

Диригентка-постановниця вистави — Оксана Линів. До речі, це перша її постановка у Львівській опері, звідки студенткою починала свій творчий шлях, працюючи суфлером й асистентом диригента.

«Для нас є дуже важливим, дійсно справою національної честі, в такий великий ювілей композитора повернення його творчості на сцену національного театру, щоби якнайбільше людей — не тільки українців, а й гостей Львова, змогли з нею познайомитися», — цитує диригентку пресслужба Львівської опери.

Постановка реалізована за підтримки Українського культурного фонду і подає сучасне оригінальне прочитання. Сценографія вистави «Сокіл» переносить глядачів у покинутий будинок, а згодом у вітальню-боксерський зал. У таких декораціях розгортається любовна історія Федеріго та Ельвіри.

«Алкід» у тому ж сценічному просторі — це адаптація давньогрецького міфу про юного Геракла, який має обрати свій шлях у житті — насолоди чи героїчних вчинків, у світ яких запрошують його богині — чуттєва Едоніда й одягнена у військовий стрій Аретея.

https://www.umoloda.kiev.ua/number/3766/164/160429/

    Our site uses cookies for information. You can read more on the privacy policy page.