120 Years of Theater

 • 1

  Руджеро Леонкавалло – славетний гість Львівської опери

  Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

  Італійський композитор, автор відомої опери «Паяци» Руджеро Леонкавалло (Ruggero Leoncavallo, 1857-1919) був одним із тих митців світової слави, що гастролювали у Львові та, перебуваючи у нашому місті, відвідали Львівську оперу.

  Руджеро Леонкавалло, 1910р.

  Він завітав до Львова з двома авторськими концертами у травні 1903 року. Композитор скористався нагодою відвідати Великий міський театр (Львівську оперу), на сцені якого у неділю, 3 травня 1903 року слухав оперу «Страшний двір» Станіслава Монюшка.

  «Учора Леонкавалло дивився в театрі виставу «Страшний двір» Монюшка, щиро сипав оплески акторам, а тим часом сотні лорнетів були повернуті у бік ложі, де сидів великий композитор», − повідомляла львівська преса [1].

  У цей вечір відбувся останній виступ баритона Адольфа Кічмана (Kiczman), який завершував кар’єру виступом у партії Мацея. «Публіка сердечно приймала п. Кічмана, а після 2 дії артисти влаштували йому палкі овації. … На виставі був Леонкавалло», − писав рецензент «Львівської газети» (Gazeta Lwowska, 1903, №102, 5.05).

  Варто зазначити, що Леонкавалло підтримував зв’язок із українськими оперними співаками, зірками європейської сцени – Соломією Крушельницькою та Олександром Мишугою. Зокрема, композитор високо цінував виконання Олександром Мишугою партії Каніо в опері «Паяци». Після його блискучого виступу у Мілані, Леонкавалло подарував співакові клавір із таким написом: «У Мілані, в день відкриття сезону 20 вересня слухав сеньйора Філіппі (сценічний псевдонім Мишуги – ред.) у партії Каніо і був незмірно задоволений його точною інтерпретацією і чарівним мистецтвом співу» [2].

  Повідомлення про авторські концерти Леонкавалло у Львові. Gazeta Lwowska 1903 №105, 8 травня

  У Львові Леонкавалло виступив як диригент з двома авторськими програмами 7 та 9 травня 1903 року у Львівській філармонії (під потреби філармонії було перебудовано театр Скарбка, тепер – це Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької – ред.). У програмі авторських концертів: «Антична сюїта», «Неаполітанська сюїта», Пролог з опери «Паяци» (виконував Адам Людвіґ (Ludwig)), дует з опери «Медічі» (виконавці – Ванда Оттувна (Ottówna), Станіслав Ожельський (Orzelski)), симфонічна поема у трьох частинах «Серафітус Серафіта» та ін. У концертах брали участь хор «Лютня» та академічний хор. Диригував сам автор. Преса відзначала, що публіка прийняла славетного італійця оваціями, що він своїми виступами ще раз довів, що є не лише чудовим композитором, а й досконалим диригентом» [1].

  [1] Маценко Г. Славетні гості Львова. Львів: Апріорі, 2010. С. 173.

  [2] Паламарчук О. Музичні вистави Львівських театрів (1776-2001). Львів, 2007. С. 114.

  Стефанія Олійник,

  кандидат мистецтвознавства