120 Years of Theater

  • 1

    Перша вистава та враження від відкриття театру на сторінках «Львівського кур’єра» (5.10.1900 р.)

    Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

    Відкриття театру відбулося у четвер, 4 жовтня 1900 року. Зранку до театру потягнулись усі охочі побачити урочисте відкриття, люди повністю заповнили усю площу перед театром і не розходилися аж до закінчення вистави – а це далеко за північ.

    На інавгураційній виставі були представлені три твори: поетичний пролог “Baśń nocy Świetojańskiej” («Казка літньої ночі») поета Яна Каспровича, написаний спеціально до відкриття театру, комедія на 1 дію “Odludki i poeta” («Відлюдники і поет») Олександра Фредра та прем’єра опери «Янек» на 2 дії композитора Владислава Желенського. Головну партію у цій опері виконав український співак Олександр Мишуга, а знаменита польська співачка Яніна Королевич співала Бронку. Дуже вдало підібраний ансамбль під орудою диригента Людвіка Челянського полонив присутніх.

    Перші враження про подію повідомляла вже наступного дня щоденна польськомовна газета “Kurjer Lwowski” («Львівський кур’єр»). Подаємо український переклад:   

    «Львівський кур’єр», 5 жовтня 1900 р. (фрагмент): 

    «Вистава розпочалася о год. 6.30, а закінчилася близько 12 год. ночі. Перед та після вистави тисячі зацікавлених оточили будівлю театру. Непросто було дотримуватися порядку, як і важко було пішки чи каретою дістатися до будівлі. Освітлений театр, здійснював приголомшуюче враження. Особливо сподобалися сходи та фоє, чудовий краєвид на Гетьманські вали [тепер – проспект Свободи – ред.]. На виставі всі дійсно з’явилися у вечірніх строях, переважали фраки, кунтушів [верхній чоловічий одяг – ред.] було небагато. Пані у ложах були у бальних сукнях. Розподіл білетів був не дуже ретельним, білети в ажіотажі були скоро придбані ще вечері. Управлінці міста разом із родинами займали найкращі місця.

    Пролог Каспровича «Baśń nocy Świetojańskiej» (Казка літньої ночі) здійснив сильне враження, особливо сподобалася пречудова мова. Твір був приготовлений відмінно. Декорації та вистава аж зачаровували, до цього часу таких ефектів у Львові не бачили. Все було, у прямому значенні цього слова, досконалим… Пан Ясінський співав вправно. З артистів на першому плані були п. Марчелло і Стахович, а також Висоцький, Роман, Фелдманн і Хмєлінський. В «Odludkach i poeta» (Відлюдниках і поеті) Фредра відмінним був п. Солський, а багато запалу мав п. Станіславський.

    Janek («Янек») Желенського розпочався о 10 год. Увертюру було прийнято громовими оплесками – подякуємо за це [диригенту – ред.] п. Челянському.

    Янек отримав великий успіх і точно буде представлений ще кільканадцять разів. Особливо сподобалася друга дія, в якій хори чудово справлялися зі своїм завданням.

    Зі солістів аплодували Мишузі та Королевич. Менші партії відспівали з успіхом панна Естен і п. Пашковський і Шиманський.

    Детальний опис про цілу виставу розмістимо в одному з наступних номерів – а зараз роблячи опівнічні нотатки в стилі телеграфічному, можемо відзначити, що все пройшло відмінно.
    Про таке досконале під кожним кутом зору виконання, Львів не мав уявлення до цього часу. Вчорашній вечір передбачив чудову еру львівського театру і був правдивим
    тріумфом для тих, хто віддав керівництво національної сцени в руки [директора – ред.] Павліковського.
    Публіка була вчора дуже добірна, то теж поводилася «елегантно»».