120 Years of Theater

  • 1

    130 років з дня народження Сергія Прокоф’єва: постановки на сцені Львівської національної опери

    Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

    У цей день…

    23 квітня 1891 року народився композитор та піаніст, диригент і ще й хороший шахіст Сергій Прокоф’єв.

    Він називав себе «степовим хлопчиком», а у назві рідного села – Сонцівка (тепер – на Донеччині) завжди зберігав українську орфографію. «Мені вона доводиться батьківщиною моєю», – писав Сергій Прокоф’єв у Автобіографії.

    З п’ятирічного віку, під керівництвом матері, Прокоф’єв вже імпровізував на фортепіано власні мелодії, а до 12-ти років став автором трьох опер – «Велетень», «На пустельних островах» і «Бенкет під час чуми», які Сергій разом із друзями ставили власними силами.

    Так, з української землі, розпочався шлях славетного композитора Сергія Прокоф’єва. Згодом, він неодноразово гастролював у різних містах – Києві, Харкові, Одесі, Нікополі. У Львові його концерт відбувся у жовтні 1933 року, на якому композитор виконував включно власні твори. «Коли за фортепіано сів сам автор, у нас не залишилося жодних сумнівів, що він належить до найвизначніших піаністів», – писав «Львівський кур’єр».

    Чимало знакових творів Прокоф’єва були поставлені на сцені Львівського академічного театру опери та балету опери упродовж 60-80-их рр. минулого століття.

    Серед них опери:

    «Дуенья» («Заручини в монастирі»), прем’єра – 18.06.1963 (диригент Я. Вощак, режисер В. Титов, художник Є. Лисик),

    «Війна і мир», прем’єра – 25 травня 1985 року (диригент І. Лацанич, режисер А. Лимарєв, художник Є. Лисик);

    Балети:

    «Золушка», прем’єра – 17 лютого 1965 року (диригент Ю. Луців, балетмейстер А. Шикера, художник Є. Лисик)

    «Ромео і Джульєтта», прем’єра – 19 квітня 1968 (диригент Ю. Луців, балетмейстер М. Заславський, художник Є. Лисик), 27 жовтня 1988 ( диригент – І.Лацанич, балетмейстер – Г.Ісупов, художник Є.Лисик), який був поновлений у 2004 і 2014 роках.

    Ще один відомий твір композитора свого часу не отримав дозвіл на постановку від Радянської цензури – це опера «Вогняний янгол», яку прагнув поставити диригент Юрій Луців наприкінці 1960-их.

    І, разом з тим, реалізовані постановки Прокоф’єва на сцені нашого театру мають одну закономірність – над усіма ними працював художник Євген Лисик. Його вражаючі декорації, особливо до балету «Ромео і Джульєтта» та опери «Війна і мир» відносяться до Золотого фонду театру. І на фотографіях Олександра Новіцького ви можете переконатися у масштабності задуму та актуальності полотен.

    Зображення:

    1. Фото Сергія Прокоф’єва, бл. 1918 року. Джерело:https://bit.ly/3gFv0nM

    2. Портрет Сергія Прокоф’єва – малюнок художника Анрі Матісса. Джерело:https://bit.ly/3erlVfD

    3-4. Декорації Євгена Лисика до опери «Війна і мир». Фото Олександра Новіцького

    5. Декорації Євгена Лисика до балету «Ромео і Джульєтта». Фото Олександра Новіцького