Festivals

November 18, Sunday 18.00, Lviv Opera Auditorium

Опера Гала. Урочисте завершення XVII Міжнародного фестивалю оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької

18 .11.2018  LIVE BROADCAST! ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ КОНЦЕРТУ:

https://www.youtube.com/watch?v=Wo8zholwM9E

Ведучі концерту: Людмила Осташ, Петро Радейко, Андрій Сітарський

Участь беруть світові та українські зірки оперної сцени:

 • Мельба Рамос, (сопрано, Австрія)
 • Стефан-Маріан Поп (тенор, Румунія-Італія)
 • Віталій Білий (баритон, Україна-США)
 • Тетяна Бусуйок (мецо-сопрано, Молдова)
 • Сергій Магера (бас, Україна)
 • Тетяна Оленич (сопрано, Україна)
 • Любов Качала (сопрано, Україна)
 • Тетяна Вахновська (мецо-сопрано, Україна)
 • Людмила Осташ (сопрано, Україна)
 • Роман Трохимук (тенор, Україна)
 • Анастасія Корнутяк (сопрано, Україна)
 • Анна Носова (сопрано, Україна)
 • Дмитро Кокотко (бас, Україна)
 • Андрій Савка (тенор, Україна)
 • Андрій Бенюк (баритон, Україна)

Хор Львівської Національної Опери  (Хормейстер – Василь Коваль)

Симфонічний оркестр Львівської Національної Опери

Диригенти :

 • Михайло Дутчак (Україна)
 • Андрій Юркевич (Молдова)

Мельба Рамосоперна співачка, сопрано, лауреат міжнародних конкурсів. Народилася в Пуерто-Ріко. Навчалася в Музичній консерваторії в Сан Хуані. З 1989 до 1992 р. була солісткою оперної студії в театрі «Колон» (Аргентина). Виступала в багатьох театрах і концертних залах світу, зокрема: в Нью-Йорку, Барселоні, Більбао, Лондоні, Генуї та ін. Останнім часом – в основному в Німеччині та Австрії (Volksoper, Відень). В її репертуарі до двох десятків оперних партій, зокрема: Чіо-Чіо-сан, Тоска, Турандот («Мадам Баттерфляй», «Тоска», «Турандот» Д.Пуччіні), Амелія, Макбет, Леонора («Бал-маскарад», «Макбет», «Трубадур» Д.Верді), Русалка («Русалка» А.Дворжака)  та ін.

 

Михайло Дутчак – головний диригент (із 2005 р.) Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької, заслужений діяч мистецтв України, народний артист України.  У Театрі працює з 1976 року – після закінчення Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка.  Має у репертуарі  понад півсотні опер та балетів.   Здійснив  постановки опер «Запорожець за Дунаєм» С.Гулака- Артемовського,  «Наталка Полтавка»М.Лисенка, «Мойсей» М.Скорика, «Травіата» і «Бал-маскарад» Д.Верді, «Орфей і Еврідіка» К.-В.Глюка «Кармен» Ж.Бізе «Страшний двір» С.Монюшка, оперети «Циганський барон» Й.Штрауса, сценічної кантати «Карміна Бурана» К.Орфа та «Реквієму» Д.Верді, балетів «Лілея»  К.Данькевича, «Лісова пісня» М.Скорульського, «Повернення Баттерфляй» Д.Пуччіні-М.Скорика та ін.  Лауреат премії «Слава Львова»(2001 р.). Проводив майстер-класи для  молодих оперних диригентів  Європи  та Азії у м.Бургас (Болгарія,2009 р.). Гастролював у Польщі, Франції, Австрії, Німеччині, Катарі.

Андрій Юркевич – диригент, музичний керівник Національної опери Молдови. Закінчив факультет оперно-симфонічного диригування та аспірантуру Львівської національної музичної академії імені М.Лисенка, де в 1999-2002 рр. роках був викладачем. У 2001- 2002 рр. стажувався у Великому театрі Варшави. У 2002 р. навчався в консерваторії ім.Д.Россіні (м.Пезаро, Італія). У 2006-2009 рр. співпрацював із Одеським національним театром опери та балету, у якому в 2008-2009 рр. був головним диригентом. У Західній Європі дебютував, диригуючи в Римській опері балетом «Лебедине озеро» П.Чайковського, а також оперою «Фальстаф» Д.Верді, де режисером був всесвітньо відомий режисер Франко Дзефереллі. З 2007 р. почав здійснювати оперні постановки у знаменитих театрах Європи та Америки. Він виступав як диригент у національних операх Австрії (Відень)., Швейцарії (Цюріх), Бельгії (Брюссель), Німеччини(Берлін, Мюнхен), Греції (Афіни), Іспанії (Мадрид, Барселона), Чилі (Сатьяго), США (Сан-Франциско), у багатьох театрах Італії ( Генуя, Болонья, Палермо, Флоренція та ін.). У 2014-2017 рр. працював головним диригентом Великого театру Варшави. Це був перший головний диригент-українець, що керував найповажнішим оперним театром Польщі. Він став першим українським маестро, який диригував виставами у національних театрах Австрії та Швейцарії.

Тетяна Бусуйок – провідна солістка Молдавського театру опери та балету ім.М. Бієшу, заслужена артистка Молдови. Закінчила Тираспольське музичне училище та Одеську музичну академію ім.А Нежданової. Співпрацювала з багатьма оперними театрами України, Румунії. Італії, Франції, Англії. З рідним театром виступала на великих сценах світу. В репертуарі має більше двох десятків партій мецо-сопранового репертуару. Серед них – Амнеріс, Азучена, Ульріка, Еболі («Аїда» , «Трубадур», «Бал-маскарад», «Дон Карлос» Д.Верді»), Кармен («Кармен» Ж.Бізе), Сузукі («Мадам Баттерфляй» Д.Пуччіні) та ін..    Із 2006 р. – доцент кафедри сольного співу в Кишиневській академії музики та мистецтв. Її учні – переможці престижних міжнародних конкурсів.

Людмила Осташ – оперна співачка (сопрано), лауреат міжнародних конкурсів.  Після закінчення Львівської національної музичної академії ім.М.Лисенка у 2012 р. стала  провідною солісткою Львівського національного академічного театру опери та балету імені С.Крушельницької. У її репертуарі більше  десятка різнопланових партій, серед яких: Паміна, Ельвіра («Чарівна флейта», «Дон Жуан» В.-А.Моцарта), Оксана («Запорожець за Дунаєм» С.Гулака- Артемовського), Мімі (« Богема» Д.Пуччіні), Саффі («Циганський барон» Й. Штрауса),  Недда («Паяци» Р.Леонкавалло), Норіна («Дон Паскуалє» Г.Доніцетті), Віолетта («Травіата» Д.Верді),  Мікаела («Кармен» Ж.Бізе),  Іоланта («Іоланта» П.Чайковського) та ін.

Сергій Магера – соліст опери (бас), лауреат багатьох престижних міжнародних конкурсів, народний артист України, лауреат Національної премії України ім.Т.Шевченка. Після закінчення Львівської національної музичної академії ім.М.Лисенка працював у Львівській національній Опері. Із 1998 р. – соліст Національної Опери України. Гастролював у престижних театрах світу, зокрема в Німеччині, США, Данії, Польщі, Італії, Франції, Бельгії, Голландії, Угорщині та ін. Репертуар співака, який володіє могутнім басом повного діапазону і красивою тембровою палітрою, характеризується різноманітністю стилів і характерів: Мойсей в однойменній опері М.Скорика, Ярослав Мудрий в однойменній опері Г.Майбороди, Собакін («Царева наречена» М.Римського-Корсакова), Гремін, Кочубей («Євгеній Онєгін», «Мазепа» П.Чайковського), Пімен, Кум («Борис Годунов», «Сорочинський ярмарок» М. Мусоргського), Базіліо ( «Севільський цирульник» Д. Россіні), Феррандо, Захарія, Монтероне, Рамфіс, Банко («Трубадур», «Набукко», «Ріґолетто», «Аїда», «Макбет» Д. Верді), Лепорелло («Дон Жуан» В.-А.Моцарта), Капулетті («Ромео і Джульєтта» Ш. Гуно), Оровезо («Норма» В.Белліні),  Дулькамара («Любовний напій» Г.Доніцетті) та ін.

Стефан Поп – оперний співак(тенор), лауреат багатьох престижних міжнародних конкурсів. Народився в Румунії, освіту здобув у Музичній академії міста Клюй Напока (Угорщина). Його блискуча кар’єра розвивалася стрімко. Він дебютував у партії Неморіно в Румунській Національній Опері в  Тімішуарі і майже відразу – в Трієсті, Гамбургу, Бухаресті  і навіть  у Лондоні  в Ковент Ґарден.  Запрошення посипались одне за одним. Партію Альфреда («Травіата»Д.Верді) він заспівав у Римі, Афінах, Відні, Генуї, Палермо, Тель-Авіві, Венеції. А потім  –   Кассіо(«Отелло»Д.Верді), Герцог («Ріґолетто» Д.Верді) та ін.. – всі на сценах знаменитих театрів: Королівська Опера в Лондоні, «Бастілія» в Парижі, Національна Опера в Цюріху та ін. Його репертуар щораз збільшується : Рудольф(«Богема» Д.Пуччіні),  Полліон («Норма» В.Белліні), Ґабріель, Адорно(«Симон Бокканеґра»Д.Верді), Дон Оттавіо («Дон Жуан» В.-А.Моцарта), як і географія виступів. Його партнери на сцені  – зірки світової величини; він співає під батутою знаменитих диригентів і є  бажаним гостем найвідоміших оперних фестивалів. 

Віталій Білий – соліст опери ( баритон), лауреат міжнародних конкурсів. Випускник Одеської національної академії ім.А.Нежданової (хорове диригування  та оперний спів). Із  1997 р. – соліст Одеського державного хору, з 2000 р. – Одеського театру опери та балету (дебютував у партії Жоржа Жермона в «Травіаті» Д.Верді), з 2002 р. – театру «Новая опера» (Москва). У 2004 р. почав виступати у Західній Європі та США. Йому аплодували у знаменитих театрах світу: Метрополітен (Нью-Йорк, США), Ла Скала (Мілан, Італія), Опера Бастилія (Париж, Франція), Нова ізраїльська опера (Тель-Авів), Театр ла Феніче (Венеція, Італія). Большой (Москва), Маріїнський (Санкт-Петербург), Сан Франциско (США), Сан Карло (Неаполь) та ін. У репертуарі співака – понад два десятки партій: Ріккардо («Пуритани» В.Белліні), ді Луна, Жермон, Родріґо, Ренато, Набукко, Амонасро («Трубадур», «Травіата», «Дон Карлос», «Бал-маскарад», «Набукко», «Аїда» Д.Верді), Ескамільйо, Зурга («Кармен, «Шукачі перлів» Ж.Бізе). Альфіо («Сільська честь» П.Масканьї), Сільвіо («Паяци»Р.Леонкавалло), Марчелло («Богема» Д.Пуччіні), Онєгін, Роберт, Ебн-Хакіа («Євгеній Онєгін, «Іоланта» П. Чайковського) та ін.

Роман Трохимук – провідний соліст Львівської Національної Опери (тенор), переможець Міжнародного конкурсу оперних співаків імені С. Крушельницької, заслужений артист України. Стипендіат Вагнерівського товариства. Має в репертуарі до двох десятків партій, серед яких такі складні, як Річард, Альфред, Герцог («Бал-маскарад», «Травіата», «Ріґолетто» Д.Верді), Рудольф, Пінкертон, Каварадоссі («Богема», «Мадам Баттерфляй», «Тоска» Д.Пуччіні), Стефан («Страшний двір» С.Монюшка) та ін. У складі колективу Театру виступав із цими партіями у Польщі, Німеччині, Голландії, Бельгії. Був запрошений на гостинні виступи до всіх оперних театрів України, а також до провідних театрів Західної Європи. Має великий концертний репертуар.

 

World and Ukrainian opera singers staring:

Melba Ramos is an opera singer (soprano), laureate of international contests. She was born in Puerto Rico. She studied at the Music Conservatory in San Juan. From 1989 to 1992, she was a soloist of the opera studio at the Colon Theater (Argentina). She performed in many theaters and concert halls of the world, in particular: in New York, Barcelona, ​​Bilbao, London, and Genoa, but in recent times mostly in Germany and Austria (Volksoper, Vienna). Her repertoire includes more than twenty opera parts, including: Chio-Chio-san, Tosca, Turandot (“Madama Butterfly”, “Tosca”, “Turandot” by G. Puccini), Amelia, Macbeth, Leonora (“Un ballo in maschera”, “Macbeth”, “Il trovatore” by G. Verdi), Rusalka (“Rusalka” by A. Dvořák) and others.

Tatiana Busuioc is a leading soloist of the National Opera and Ballet Theatre of Moldova, Honored Artist of Moldova. She graduated from Tiraspol Music College and Odesa Music Academy named after A. Nezhdanova. She cooperated with many opera theaters of Ukraine, Romania, Italy, France, and Britain. She performed on the world opera stages. Her repertoire includes more than twenty mezzo-soprano parts: Amneris, Azucena, Ulrica, Eboli (“Aida”, “ Il trovatore”, “Un ballo in maschera”, “Don Carlos” by G. Verdi), Carmen (“Carmen” by G. Bizet), Suzuki (“Madama Butterfly” by G. Puccini) and others.  Since 2006 she has been an associate professor of the Department of Solo Singing at Chisinau Academy of Music and Arts. Her students are the laureates of prestigious international competitions.

Tetiana Olenych is a leading soprano of Lviv National Opera and Ballet Theater named after S. Krushelnytska. She is a winner of the International Competition and Wagner Scholarship holder. She graduated from Lviv National Music Academy named after M. Lysenko and finished postgraduate studies at the same educational establishment. He has dozens of opera parts in her repertoire, including Amelia, Aida, Leonora, Abigaille (“Un ballo in maschera”, “Aida”, “Il Trovatore”, “Nabucco” by G. Verdi), Tosca (“Tosca” by G. Puccini) , Blessed Shadow (“Orfeo ed Euridice”, C.W.Gluck), Odarka (“Zaporozhets beyond the Danube” by S. Gulak-Artemovskyi) etc. She has toured in Poland, Germany, Luxembourg, Serbia, and Belgium.

Liubov Kachala is a leading soprano of Lviv National Opera and Ballet Theater named after S. Krushelnytska, Honored Artist of Ukraine.  She graduated from Lviv State Music College named after S. Liudkevych and from Lviv National Music Academy named after M. Lysenko (Vocal Faculty). She was a leading soloist of Kyiv National Operetta for two years. She has been working in Lviv Opera since 2002. Her repertoire includes more than twenty leading parts, which she performs with great talent and vocal skills. Her best parts are those from Ukrainian classic operas: Natalka (“Natalka Poltavka” by M. Lysenko), Oksana (“Zaporozhets beyond the Danube ” by S. Gulak-Artemovskyi), Liya (“Moses” by M. Skoryk), Anna (“Stolen Happiness” by Y. Meitus).

Liudmyla Ostash is an opera singer (soprano), laureate of international competitions. After graduating from Lviv National Music Academy named after M. Lysenko in 2012, she was appointed as a leading soloist of Lviv National Academic Opera and Ballet Theater named after S. Krushelnytska. Her repertoire includes dozen of different parts, including: Pamina, Elvira (“The Magic Flute”, “Don Giovani” by W.A. Mozart), Oksana (“Zaporozhetsy beyond the Danube” by S. Gulak-Artemovsky), Mimi (‘ La boheme” G. Puccini), Saffi (“The Gypsy Baron” by J. Strauss), Nedda (“Pagliacci” by R. Leoncavallo), Norina (“Don Pasquale” by G.Donizetti), Violetta (“La traviata” by G.Verdi), Micaela (“Carmen” by G. Bizet), Iolanta (“Iolanta” by P. Tchaikovsky) and others.

Serhii Mahera is an opera soloist (bass), laureate of many prestigious international contests, People’s Artist of Ukraine, Shevchenko National Prize laureate. He graduated from Lviv National Music Academy named after M. Lysenko and worked at Lviv National Opera. Since 1998 he has been a soloist of the National Opera of Ukraine. He toured in prestigious world theatres, in Germany, the USA, Denmark, Poland, Italy, France, Belgium, Holland, Hungary. The singer has sonorous bass of great range and a beautiful timbre palette.  His repertoire includes arias of various styles and characters: Moses (“Moses” by M. Skoryk), Yaroslav the Wise (“Yaroslav the Wise” by H. Maiboroda), Sobakin (“The Tsar’s Bride” by M.Rimsky-Korsakov), Gremin, Kochubei (“Eugene Onegin”, “Mazepa” by P. Tchaikovsky), Pimen, Kum (“Boris Godunov”, “The Fair at Sorochyntsi” by M. Mussorgsky), Basilio (“The Barber of Seville” by G. Rossini), Ferrando, Zaccaria, Monterone, Ramfis, Banco (“Il trovatore”, “Nabucco”, “Rigoletto”, “Aida”, “Macbeth” by G. Verdi), Leporello (“Don Giovanni” W. A. Mozart), Count Capulet (“Romeo and Juliet” by C. Gounod), Oroveso (“Norma” by V. Bellini), Dulcamara (“L’elisir d’amore” by G. Donizetti) and others.

Stefan-Marian Pop born in Bistrita (Romania) he got his degree at the “Gheorghe Dima” Musical Academy in Cluj Napoca. He has won several International Competitions. His brillant career brought him quickly to sing: Ilmatrimonio segreto (Paolino) at the Hungarian Opera in Cluj-Napoca; L’Elisir d’amore (Nemorino) at the Romanian National Opera in Timisoara, Trieste, Hamburg, Covent Garden in London, Bucharest National Opera; La Traviata (Alfredo) at the Rome Opera, at the Greek National Opera, at the Wiener Staatsoper, in Trieste, Hamburg, Frankfurt, Genova, Palermo, Bucharest, Tel-Aviv, Naples, Malta, Taormina, at La Fenice in Venice; La Sonnambula (Elvino) at the Wiener Staatsoper; Otello (Cassio) at the Zurich Opernhaus; Rigoletto (Duca di Mantova) in Seoul, at the Royal Opera House in London, at the Opéra de Paris, in Sanxay, Naples, Novara and Palermo; Gounod’s Faust in Bucharest, at Opera Rijeka in Croatia, at the Hong Kong Cultural Center; Don Giovanni (Don Ottavio) at the Opéra Bastille in Paris; La Bohème (Rodolfo) at the Salle Pleyel in Paris, in Parma, Singapore and Taiwan; Norma (Pollione) in Naples, Madrid, Otsu, Genova, Venice… He has worked with such important conductors as: Evelino Pidò, Andrea Battistoni, Daniele Gatti, Simone Young, Michele Mariotti, Riccardo Frizza, Omer Wellber, Marko Letonja, Donato Renzetti, Pier Giorgio Morandi, Fabio Luisi, Zubin Mehta, Nello Santi.

Vitalii Bilyi is an opera soloist (baritone), laureate of international competitions. He graduated from Odesa National Music Academy named after A.Nezhdanova (choral conducting and opera singing). Since 1997 he has been a soloist of Odesa State Choir, and since 2000 he has been working in Odesa Opera and Ballet Theater (debuted in the part of Giorgio Germont in “La Traviata” by G. Verdi).  In 2002 he worked in New Opera Theater (Moscow). In 2004, he began to perform in Western Europe and the United States. He had a notable success in famous world theaters: Metropolitan Opera (New York, USA), La Scala (Milan, Italy), Opera Bastille (Paris, France), New Israeli opera (Tel Aviv), La Fenice (Venice, Italy). Bolshoi Theatre (Moscow), Mariinsky Theatre (Saint Petersburg), San Francisco Opera (USA), Teatro di San Carlo (Naples) and others. His repertoire includes more than twenty parts, among which: Riccardo (“I puritani” by V. Bellini), di Luna, Giorgio Germont, Rodrigo, Renato, Nabucco, Amonasro (“ Il trovatore”, “ La traviata”, “Don Carlos”, “Un ballo in maschera” , “Nabucco”, “Aida” by G. Verdi), Escamillo, Zurga (“Carmen”, “The Pearl Finders” by G. Bizet). Alfio (“Cavalleria rusticana” by P. Mascagni), Silvio (“Pagliacci” by R. Leoncavallo), Marcello (“ La boheme” by G. Puccini), Onegin, Robert, Ibn-Hakia (“Eugene Onegin”, “Iolanta” by P. Tchaikovsky) etc.

Roman Trokhymuk is a leading soloist at Lviv National Opera (tenor), the winner of the International competition of opera singers named after S. Krushelnytska, Honored Artist of Ukraine, a scholarship holder of the Wagner Society. His repertoire includes more than twenty complicated parts, such as Riccardo, Alfredo, Duke (“Un ballo in maschera”, “La traviata”, “Rigoletto” by G. Verdi), Rodolfo, Pinkerton, Cavaradossi (“La boheme”, ” Madama Butterfly”, “Tosca” by G. Puccini), Stefan (“The Haunted Manor” by S. Moniuszko) and others. With the theatre he toured in Poland, Germany, Holland, Belgium. He was invited to guest performances to all opera theaters of Ukraine, as well as to the leading theaters of Western Europe. He has a great concert repertoire.

Orest Sydir is a leading soloist (baritone) of Lviv National Opera, Honored Artist of Ukraine. He graduated from Lviv Music Academy named after M. Lysenko, worked as a soloist of the opera studio of the educational institution, as a teacher of the choral conducting department, and now he is appointed as a senior lecturer of the department of solo singing. He has been working as a leading soloist at Lviv Opera since 1994. He has created over twenty wonderful characters, such as: Rigoletto, Renato, Giorgio Germont, Di Luna, Amonasro (“Rigoletto”, “Un ballo in maschera”, “La traviata”, “Il trovatore”, ”Aida” by G. Verdi), Marcello (“La boheme” by G. Puccini), Escamillo (“Carmen” by G. Bizet), Robert (“Iolanta” by P. Tchaikovsky), Aviron, Simeon, Poet (“Moses” by M. Skoryk), etc. He has toured in Germany, Austria, Holland, Poland, France, Switzerland.

Mykhailo Dutchak is a chief conductor (since 2005) of Lviv National Academic Opera and Ballet Theater named after Solomiya Krushelnytska, Honored Art Worker of Ukraine, People’s Artist of Ukraine. He has been working at the theater since 1976 after graduating from Lviv National Music Academy named after M. Lysenko. His repertoire includes more than fifty operas and ballets. He has staged operas “Zaporozhets beyond the Danube” by S. Gulak-Artemovsky, “Natalka Poltavka” by M.Lysenko, “Moses” M. Skoryk, “ La traviata” and “Un ballo in maschera” by G. Verdi, “Orpheus and Eurydice” by C. W.Gluck, “Carmen” by G.  Bizet, “The Haunted Manor” by S. Moniuszko, operetta “The Gypsy Baron” by J. Strauss, cantata “Carmina Burana” by C. Orff and “Requiem” by G. Verdi, ballets “Lileia” by K. Dankevych, “Forest song” by M. Skorulskyi, “Return of Butterfly” by G. Puccini and M. Skoryk etc.  He is a laureate of “Glory of Lviv” Award (2001). He conducted master classes for young opera conductors from Europe and Asia in Burgas (Bulgaria, 2009). He toured in Poland, France, Austria, Germany, and Qatar.

Andrii Yurkevych is a conductor, musical director of the National Opera of Moldova. He graduated from the faculty of opera and symphonic conducting and finished postgraduate studies at Lviv National Music Academy named after M. Lysenko, where he worked in 1999-2002. In 2001-2002, he was a trainee at the Grand Theater in Warsaw. In 2002 he studied at the Conservatory named after G. Rossini (Pesaro, Italy). In 2006-2009, he cooperated with Odesa National Opera and Ballet Theater, where he worked as a conductor in 2008-2009.

In Western Europe, he made his debut in Rome Opera House, conducting the ballet “Swan Lake” by P. Tchaikovsky. Since 2007, he has directed operas at the famous theaters of Europe and America. He conducted operas in Austria (Vienna), Switzerland (Zurich), Belgium (Brussels), Germany (Berlin, Munich), Greece (Athens), Spain (Madrid, Barcelona), Chile (Santiago), the USA (San Francisco), and in many theaters of Italy (Genoa, Bologna, Palermo, Florence, etc.). In 2014-2017 he worked as a chief conductor at the Grand Theater in Warsaw. He was the first Ukrainian conductor who managed the most prestigious opera house in Poland. He became the first Ukrainian maestro who conducted performances at the national theaters in Austria and Switzerland.

  Our site uses cookies for information. You can read more on the privacy policy page.