Подарунок театрові – з дружнього Китаю

  Сьогодні, 29 вересня, у Дзеркальному залі Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької відбулася урочиста передача для симфонічного оркестру  цінного подарунка – віолончелі роботи відомого китайського майстра Ху Сяньцзіна.

  Створені ним інструменти, переважно скрипки, отримали визнання не лише в рідному Китаї, а й за кордоном – більш, ніж у двадцяти країнах світу. Він нагороджений почесними грамотами керівників  багатьох держав.

   Ху Сяньцзін є головою інструментального відділу Китайського оркестру традиційних інструментів (Пекін). Він, подарувавши Театрові віолончель, ще й ініціював співпрацю Театру з цим оркестром.

  Майстрові за подарунок – від імені всього колективу  та  генерального директора –художнього керівника театру, народного артиста України Василя  Вовкуна  – подякував його заступник, заслужений артист України Тарас Курчик. Він висловив упевненість, що дружба між українським і китайським народом і надалі буде міцніти, особливо в галузі культури.  Слово подяки Ху Сяньцзіну висловили і артисти групи віолончелей театрального симфонічного оркестру Ірина Станішевська, Ірина  Кулик, Юрій Турканик і Андрій Теленко.

    Делегація з Китаю ознайомилася з театром і відвідала балетну виставу «Дон Кіхот» Л.Мінкуса, висловивши велике захоплення чудовою спорудою та майстерністю артистів.

Довідка про Майстра Ху Сяньцзіна

Голова інструментального відділення Китайського  оркестру традиційних інструментів, Пекін

Ху Сяньцзін народився  у травні 1961 року у сім`ї, яка була тісно пов`язана із музикою. З дитинства він навчався музиці у свого батька, а у дідуся вчився техніці різьблення по дереву.

Змалечку Ху Сяньцзін жваво цікавився виробами із деревини. Будучи 18-річним хлопцем, його талант вже був винятковим. У 1978 році його приймають у Симфонічний оркестр китайського кіно та радіо (раніше Оркестр китайського кіно). Там йому випала честь познайомитися із викладачем з класу скрипки Ма Веншеном, директором Пекінського заводу виробництва скрипок та корифеєм скрипкового діла  Ван Меєм. Вони дуже цінували свого учня та стали його наставниками у його професійній кар`єрі. Тоді не було розвиненої інфраструктури, та він мусив йти до майстрів на  навчання незважаючи на холодну погоду, дощ або вітер. Після смерті майстрів Ху Сяньцзін успадкував їх інструменти, не говорячи вже про знання, що вони йому передали за життя. Так він, зі звичайного столяра перетворився на справжнього скрипкового майстра, який не тільки вмів виробляти, але і ремонтувати музичні інструменти. Це дало йому змогу стати професійним майстром ремонту музичних інструментів оркестру.

Помітивши його потенціал, у 1998 році керівництво направило його на навчання до Центральної консерваторії Китаю вчитися виробництву скрипок та ремонту музичних інструментів. Він ухопився за цю можливість та вчився професійним знанням, ніби тамуючи спрагу. Його куратор, професор Чжен Цюань був глибоко зворушений його прагненням до навчання та передав йому всі свої знання.

У 2000 році закінчив навчання з відзнакою та повернувся до симфонічного оркестру, за підтримки керівництва він відкрив скрипкову майстерню Сяньцзіна, де він, спираючись на всі знання отримані від майстрів та відшліфовану роками техніку різьблення, виробляв скрипки прекрасної ручної роботи із  відмінним звучанням.

У 2002 році він поїхав від оркестру до стародавнього скрипкового магазину MOREY’S навчатися виробництву та ремонту скрипок, де збагатив свої теоретичні знання та техніку.

Скрипки створені майстром отримали визнання у Китаї та за кордоном. Неодноразово отримували визначні досягнення на міжнародних змаганнях. У той же час йому було доручено ремонт та реставрація дорогоцінних інструментів національного рівня,   після його ремонту, колекційна цінність яких, підвищувалася в рази та розкривалися їх природні якості.  Його професійні верстати для вироблення скрипок та інструменти продаються у більш ніж 20 віддалених країнах та регіонах.

У період з 2009 по 2011 роки, скрипки майстра три роки поспіль,  за спеціальним запрошенням Пекінського центру культурного обміну “Подорож за мир”, організованим МЗС Китаю,  супроводжували керівництво в закордонних  подорожах. Так перші особи Китаю, президент Ху Цзінтао та міністр МЗС Китаю Лі Чжаосін дарували його скрипки очільникам та членам керівництва Камбоджії, Киргистану, Росії та Казахстану.

9 квітня 2013 року відбулася поїздка до Узбекистану, де президент Узбекистану нагородив майстра званням почесного академіка за внесок у становлення дружних стосунків та культурний обмін між Китаєм та Узбекистаном, також він отримав визнання високопоставлених урядовців. Слід за тим віце-прем`єр Лю Яньдун нагородив його почесною грамотою на Всекитайському зібранні народних представників.

У травні 2014 року на Нараді по взаємодії та заходам довіри в Азії (НВЗДА) секретар політично-юридичного комітету ЦК КПК  Мен Цзянчжу подарував скрипки майстра високопоставленим урядовцям Таджикістану. Після того, президент Емомалі Рахмон власноруч нагородив майстра премією “За внесок у міжкультурний обмін”.

31 березня 2015 року Ху Сяньцзіна запросили на Європейську конференцію у Брюсселі, столиці Бельгії.  Міжнародна спілка художників за мир, Культурно-освітній фонд Європи та Китаю та інші організації організували мистецьку виставку “Хто подарує нам мир – 70-та річниця перемоги у Другій світовій війні” у будівлі Європейського Парламенту. Ця виставка викликала великий резонанс у колах митців, кожен митець намагався виразити у своїх роботах відразу до війни та любов до життя. Коли були виставлені скрипки майстра, вони отримали прихильність та визнання гостей, тоді ж на виставці Бела Ковач, член Європейського Парламенту, нагородив Ху Сяньцзіна призовою відзнакою  “Мистецька зірка Європи” та сертифікатом.