10 фактів про 121-ий театральний сезон Львівської національної опери: підсумки, події та цифри

4 липня Львівська національна опера завершила театральний сезон 2020/2021. Він тричі переривався на карантин, однак поміж тим були проведені грандіозні події, що увійдуть в історію театру – перша постановка опери «Турандот» Дж. Пуччіні, святкування 120-річчя Львівської національної опери, якісне оновлення артистичного складу, поновлення та відеозапис найвідоміших вистав.

1. Цикл концертів «Львів Опера Гала»

Сезон 2020/2021 розпочався у мінливий час пандемії коронавірусу. Станом на відкриття сезону 15 серпня 2020 року діяло обмеження присутності лише 100 людей на тисячу місць у Глядачевому залі! Однак можливість працювати, нехай заради сотні людей, дало надзвичайну надію артистам та усій команді театру.

Був розроблений та представлений цикл «Львів Опера Гала» абсолютно різних нових концертних програм, серед яких «Оперні хіти», «Концерт української музики», «Верді-гала», «Моцарт-гала», «Пуччіні-гала», «Балет-гала», які спочатку виконувалися під рояль, а згодом – у супроводі оркестру наживо. Солісти опери та балету, і серед них – абсолютно нові обличчя та голоси сцени театру, виконували найвідоміші оперні арії і дуети, а також фрагменти з балетів.

Ексклюзивно для циклу концертів в оформленні сцени були використані декорації до вистав, створені видатним українським художником Євгеном Лисиком, який працював у Львівській опері впродовж 1960-1990 рр.

2. Відновлення балету «Створеня світу» з декораціями Євгена Лисика

Першою прем’єрою Львівської національної опери у 121-му театральному сезоні, а також першою прем’єрою серед інших музичних театрів України у новому сезоні, став балет «Створення світу» А. Петрова. 20 вересня відбулося довгоочікуване поновлення балету, який раніше був у репертуарі театру з 1972 року.

В основі сюжету балету – створення Землі, перших людей й одвічне протистояння добра і зла. Новітню прем‘єру балету колектив Львівської національної опери присвятив 90-літтю з дня народження художника-сценографа Євгена Лисика (1930-1991). Саме з його оригінальними декораціями, що належать до Золотого фонду театру, відбулося поновлення балету. Вони щонайкраще підкреслюють актуальність цієї вистави і в наш час, торкаючись питань про долю людства у всепоглинаючому протистоянні зі злом.

Пам’яті Євгена Лисика у театрі присвятили ще два проєкти, а саме: виставку його сценографічних ескізів та декорацій, яку можна було оглянути у фоє впродовж усього сезону, а також запис відеоспогадів митців, які співпрацювали із Лисиком за його життя. Відео є доступні на YouTube каналі театру за посиланням: https://bit.ly/3hS7AIZ .

Балет «Створення світу» артистам довелося готувати у непростих умовах карантинних обмежень. Тому балет виконувався під фонограму, яку оркестр театру записав заздалегідь. «Сходіть, подивіться на декорації Лисика – це Лувр, тільки у Львові», – ділилися враженнями перші глядачі.

Театральний художник Євген Лисик (1930-1991) працював у Львівській опері впродовж 1960-1990 рр., а також у театрах Білорусії, Росії, Польщі, Північної Македонії та ін. Збережені декорації Лисика до балетів «Лускунчик», «Лебедине озеро», «Ромео і Джульєтта», «Створення світу», опер «Золотий обруч», «Отелло», «Війна і мир» та інших належать до Золотого фонду Львівської національної опери. У новому сезоні планується вихід художнього альбому з фотографіями його сценографічних робіт.

3. 120 років з дня відкриття Львівської національної опери

4 жовтня 2020 року Урочистою академією та святковим Гранд-концертом Львівська національна опера відзначила 120-річчя з дня відкриття. Театр, що є окрасою архітектурного ансамблю Львова, вперше відчинив свої двері 4 жовтня 1900 року. На той час Великий міський театр втілював найкращі інноваційні технології свого часу, а на його відкриття з’їхалися гості з цілої Європи і вже у першому сезоні виступали зірки світового масштабу.

У день 120-річчя привітати Львівську національну оперу, попри труднощі пов’язані з карантином, приїхали представники влади, духовенства, митців, науковців тощо, зокрема, з різних куточків України, а також Польщі, Італії.

У святковому концерті, окрім артистів театру, взяли участь запрошені виконавці – відомі українські музиканти, яким аплодують у всьому світі. Це солісти Національної опери України Валентин Дитюк (тенор) та Сергій Магера (бас), запрошена солістка Метрополітен-опера і Паризької опери Ольга Кульчинська (сопрано) та українська диригентка Оксана Линів, яка з успіхом виступає на провідних європейських сценах.

Генеральний директор-художній керівник Львівської національної опери, режисер Василь Вовкун, диригент Іван Чередніченко та хормейстер Вадим Яценко уклали його програму таким чином, щоб музичні номери віддзеркалювали знакові прем’єри в 120-річній історії Львівської опери. Від закладення першого каменю при будівництві театру, під час якого звучав Хор пілігримів з опери «Тангойзер» Р. Ваґнера, до новітньої прем’єри феєрії «Коли цвіте папороть» Є. Станковича – двогодинний музичний екскурс долав час та малював в уяві найвагоміші події цієї сцени. Музичну програму доповнювали цікаві факти з історії Львівської опери, якими ділилися ведучі – режисер дійства Василь Вовкун та солістки львівської сцени – Людмила Осташ і Дарина Литовченко. Яскравим довершенням стала візуальна проєкція в оформлені кожного номеру концерту, здійснена художником світла Дмитром Ципердюком.

Концерт транслювався також онлайн і є доступний у записі на YouTube каналі театру: https://www.youtube.com/watch?v=eT7U3Uja__Y&t=395s

Унікальній програмі Гранд-концерту передувала урочиста академія, на якій прозвучали вітання від представників влади, дипломатів, театральних діячів України, Польщі, Італії. «Все у театрі народжується з любові», – підсумував усі побажання театрові та колективу цього вечора у своєму виступі генеральний директор-художній керівник Василь Вовкун. Впродовж вечора також відбулося вручення державних нагород України та Подяк Прем’єр-Міністра України та Міністра культури та інформаційної політики України.

Святкування 120-річчя театру охоплювало також низку подій: окрім Гранд-концертів 3 та 4 жовтня – виставку раритетних поштівок, лекції про історію театру, презентацію книги «Архітектура Львівської опери» Ю. Ямаша та ін.

4. Вперше в історії театру – прем’єра опери «Турандот» Дж. Пуччіні

Грандіозні декорації, 186 костюмів, колоритна музика й атмосфера Стародавнього Китаю: 26 листопада на сцені Львівської національної опери відбулася прем’єра опери «Турандот» Дж. Пуччіні. Постановка опери – знакова для театру, адже поставлена вперше за 120-річну історію Львівської національної опери і приурочена ювілею театру. Задля вагомості та масштабності проєкту до числа постановників залучили міжнародну команду митців із п’яти країн світу на чолі із відомим польським режисером Міхалом Знанецьким – постановником понад 200 вистав у багатьох країнах світу – від Польщі до Аргентини. В Україні – це перша робота відомого режисера.

Однак довгоочікувана постановка опери «Турандот» Дж. Пуччіні відбулася із неабиякими труднощами: через карантин її двічі переносили. Тим часом не припинялася підготовка музичної частини – солістів, хору та оркестру театру, що тривала кілька місяців під керівництвом диригента-постановника Івана Чередніченка та хормейстера-постановника Вадима Яценка.

Врешті, щоб не відміняти прем’єру через карантин, було прийняте рішення, що робота із міжнародними постановниками буде відбуватися онлайн! Для режисера Міхала Зненецького (Польща), балетмейстерки Діани Теохарідіс (Аргентина), сценографа Луіджі Скольйо (Італія) було забезпечено екран та Інтернет-зв’язок, щоб сцена театру була «як на долоні». Допомагали міжнародним постановникам асистенти із команди театру. У такій онлайн-співпраці опера була поставлено дуже швидко – всього за 17 днів! Щодо такого безпрецедентного випадку польський режисер Міхал Знанецький наголошує: «Мабуть найбільшим досягненням постановки у Львові є те, що ми показуємо світу, що можемо надалі існувати як артисти, працювати як постановники, як театри і переживемо все з великими емоціями, які дарує нам опера».

Прем’єра опери транслювалася також онлайн. Серед виконавців опери – солісти театру Людмила Савчук, Тетяна Оленич (Турандот), Василь Садовський, Ігор Шевчук (Калаф), Олеся Бубела, Любов Качала, Дарина Литовченко, Мар’яна Мазур, Людмила Осташ (Лю), Володимир Дутчак, Юрій Трицецький, Володимир Шинкаренко, Тарас Бережанський (Тимур).

Особливою подією театру у цьому сезоні став гостьовий виступ 10 червня у партії Турандот відомої української сопрано Оксани Дикої, яка виконувала цю роль на провідних сценах світу – від Метрополітен-опера у Нью-Йорку до театру Гонг-Конгу.

5. Соціальні ініціативи та присвята прем’єри лікарям

Прем’єру опери «Турандот» Дж. Пуччіні у театрі присвятили медичним працівникам, започаткувавши соціальну ініціативу #Дякуємо_лікарю, і близько 150 лікарів запросили на вже перші три прем’єрні вистави, надаючи запрошення на оперу безкоштовно. Адже митців і лікарів, за словами генерального директора-художнього керівника театру Василя Вовкуна, об’єднує те, що вони працюють задля людей: медики лікують фізично, а митці – духовно, а воєдино – заради торжества життя на землі.

#Дякуємо_лікарю, промовідео: https://www.youtube.com/watch?v=1Rcmjf_1Ryo

Також театр люб’язно відкриває свої двері для соціально-незахищених верств населення – багатодітних сімей, людей з інвалідністю, а також запрошує на вистави військових, волонтерів та учасників бойових дій, співпрацюючи із різноманітними організаціями. Так, до прикладу, оперу «Лис Микита» відвідали родини з дітьми, що належать до ГО «Джерело дитячих мрій», люди з вадами зору, а також бійці 24-ої Окремої механізованої бригади ім. Короля Данила послухали оперу «Трубадур» Дж. Верді тощо.

«Побачити дотиком» Львівську оперу можуть відтепер люди із вадами зору. На площі перед театром була встановлена бронзова модель театру, обладнана таблицею зі шрифтом Брайля. Модель виготовив скульптор Василь Одрехівський з ініціативи Львівської міської ради та Оксани Потимко, очільниці Львівського обласного осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ».

6. «Тоска» та «Баядерка» – довгоочікувані відновлення вистав наприкінці сезону

Наприкінці театрального сезону Львівська національна опера потішила своїх шанувальників відновленням в репертуарі театру двох грандіозних вистав – опери «Тоска» Дж. Пуччіні та балету «Баядерка» Л. Мінкуса. Вистави відбулися впродовж одного тижня 19-26 червня; обидві – надзвичайно складні і для солістів, і артистів балету та оркестру, й кілька років не йшли на сцені театру. Відновлення вистав також пов’язано з якісним оновленням артистичного складу, тож серед виконавців – молоді артисти, не лише відомі в Україні, але й ті, що успішно виступають на світових сценах.

Відновлення опери Джакомо Пуччіні «Тоска», яка не йшла з 2017 року, тепер відбулося під керівництвом музичного керівника Львівської національної опери Івана Чередніченка. У виставах, зокрема, взяли участь солісти театру – народні артистки України Людмила Савчук та Любов Качала, український тенор Михайло Малафій, який виступав на сценах театрів Франції, Швеції, Польщі, Ізраїлю, лауреати міжнародних конкурсів, баритони Роман Страхов і Юрій Шевчук.

Балет «Баядерка» Л. Мінкуса, востаннє йшов в репертуарі Львівської опери у травні 2019 року, а тепер глядачі знову змогли насолодитися цією чаруючою казкою. Сюжет балету, що відбувається у Стародавній Індії, сповнений вражаючих пристрастей – жертовної любові та підступності. Серед виконавців – провідні солісти балету Ярина Котис, Дарина Кірік, Олександр Омельченко, народний артист України Євгеній Свєтліца, Альбіна Якіменко, Вікторія Ткач. Диригентка вистави – заслужена артистка України Ірина Стасишин.

7. Відеозапис вистав та їх трансляція у вільному доступі

Пандемія коронавірусу і тривале закриття театрів спонукало колектив Львівської національної опери здійснити низку відеозаписів вистав: були створені відео версії опер «Дон Жуан» В. А. Моцарта та «Лис Микита» І. Небесного, прем’єри яких відбулися у Львівській національній опері у 2018 та 2020 рр. Запис опер був здійснений за підтримки Українського культурного фонду та з ініціативи ГО «Культурне місто», а переглянути вистави можна у вільному доступі на YouTube каналі театру: https://www.youtube.com/c/LvivOperaOfficial/videos

8. Високі державні відзнаки працівників театру

За сезон 2020/2021 високими державними нагородами за творчий особистий внесок на високий рівень професійної майстерності було відзначено чи не найбільшу кількість працівників Львівської національної опери за період Незалежності України.

  • Орден «За заслуги» ІІІ ступеня отримав головний художник театру Тадей Риндзак.

  • Звання «Народний артист України» отримали солісти опери Наталія Дацько, Любов Качала, Орест Сидір, диригент Мирон Юсипович, соліст балету Євгеній Свєтліца.

  • Звання «Заслужений артист України» було присвоєно артистам оркестру Миколі Гречуху та Андрію Чайковському, солістці опери Людмилі Осташ та диригентці Ірині Стасишин.

  • Звання «Заслужений працівник культури України» отримали завідувач художньо-постановної частини Ігор Огренда та директор-розпорядник Андрій Митроган.

З нагоди 120-річчя Львівської національної опери була вручена низка подяк від Міністерства культури та інформаційної політики України, а також подяки та цінні подарунки від Прем’єр-Міністра України, грамоти та почесні грамоти Верховної Ради України. Зокрема, Грамотою Голови Верховної Ради України був нагороджений увесь колектив Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.

9. Опера «Лис Микита» – номінант на Національну премію України імені Т. Шевченка

Опера Івана Небесного «Лис Микита» у постановці Львівської національної опери увійшла до фінального туру у номінації «Театральне мистецтво» на здобуття найвищої державної нагороди – Національної премії України імені Тараса Шевченка 2021 року. Номіновані на здобуття премії за цю виставу були її постановники – режисер та лібретист Василь Вовкун, композитор Іван Небесний, художниця костюмів Ганна Іпатьєва.

Також вистава увійшла до лонглисту Всеукраїнського фестивалю-премії «ГРА» у номінації «За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу», переможці якої будуть оголошені наприкінці 2021 року.

Нагадаємо, що опера Івана Небесного за казкою-поемою Івана Франка «Лис Микита» була написана спеціально на замовлення театру, з метою розширити сучасний український оперний репертуар для дітей. Її прем’єра відбулася у Львівській національній опері наприкінці лютого 2020 року.

10. 121-ий театральний сезон у цифрах

145 вистав відбулося протягом театрального сезону 2020/2021 рр. на основній сцені театру

39, 4 тис. осіб відвідали вистави поточного репертуару та концерти Дзеркальної зали, і були розміщенні у залах згідно з усіма протиепідеміологічними нормами

3874 особи відвідали театр, придбавши екскурсійний квиток

150 нових фахівців долучилися до команди театру впродовж сезону

Новий 122-ий сезон розпочнеться у Львівській національній опері 12 серпня виставою феєрії «Коли цвіте папороть» Є. Станковича. Колектив театру вже готує особливий сюрприз до Дня Незалежності України не лише для львів’ян та гостей міста, але й поціновувачів оперного мистецтва з усього світу. А найближча прем’єра нового сезону відбудеться у театрі у вересні – це сучасна постановка опер «Сокіл» та «Алкід» українського композитора, сучасника В. А. Моцарта, Дмитра Бортнянського. Серед постановників – режисер та сценографка Баварської опери Мюнхена Андреас Вайріх та Анна Шоттл, а також українська диригентка світової слави Оксана Линів.

Наступний рік стане для театру особливим, адже у 2022 році відбудеться на міжнародному рівні святкування 150-річчя Соломії Крушельницької.