Пресреліз: 150-річчя славетної української співачки Соломії Крушельницької: Львівська національна опера анонсувала перелік ювілейних заходів

Соломія Крушельницька

Соломія Крушельницька – українська оперна співачка та національна легенда, чий надзвичайний голос та неповторність акторського перевтілення подкорили серця мільйонів людей – від Львова до Варшави, від Одеси до Парижа, від Мілана, Неаполю до Каїра, Барселони, Лісабону та Буенос-Айреса.

23 вересня виповнюється 150 років з дня народження славетної оперної діви, що відзначатиметься разом з усім світом, адже ця ювілейна дата входить до переліку пам’ятних дат під егідою ЮНЕСКО.

С. Крушельницька – Валентина в опері Дж. Меєрбера “Гугеноти”

Айдентику святкування можна завантажити за посиланням: https://bit.ly/3xponOi

Львівська національна опера, яка з 2000 року названа іменем співачки, до ювілею патронеси готує цикл святкових подій. Серед них – Гранд концерт за участі відомого італійського диригента, а також опера, драма та балет, що присвячені співачці, й лекція-концерт, виставка, презентація книги і навіть концерт юних музикантів.

Усі події, присвячені Соломії Крушельницькій, триватимуть у Львівській національній опері з 23 вересня по 2 жовтня і відбуватимуться за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. Партнери заходів – ЮНЕСКО, Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти, Посольство Італійської Республіки у Києві, Інституту італійської культури в Києві, Міжнародний фестиваль Джакомо Пуччіні, Музично-меморіальний музей імені Соломії Крушельницької у Львові, Львівський державний музичний ліцей імені Соломії Крушельницької. Інформаційні партнери – Радіо Культура, ФМ Галичина.

У день 150-річчя Соломії Крушельницької на сцені Львівської національної опери відбудеться Гранд-концерт «Соломія. Brava!». Серед виконавців – запрошені співаки та співачки з усіх оперних театрів України, солісти, хор й оркестр Львівської національної опери і запрошений зірковий диригент – італієць Альберто Веронезі. Маестро співпрацював з оперними театрами та симфонічними оркестрами Італії, Австрії, Німеччини, Бельгії, США та ін., а на львівській сцені виступатиме вперше.

Впродовж святкування ювілею Соломії Крушельницької можна буде більше дізнатися про її життя і творчість, зокрема, цьому буде присвячена виставка на першому балконі театру «Історія тріумфу», відкриття якої відбудеться у день уродин, а також на лекції-концерті «Відома та невідома Крушельницька». Відомі твори світового мистецтва – опера «Мадам Баттерфляй» Дж. Пуччіні, балет «Повернення Баттерфляй» Дж. Пуччіні – М. Скорика, драма «Саломея» Н. Давидовської відбудуться на головній та камерній сценах театру на честь співачки. А ще Соломія постане і на сторінках нової книги Олександра Балабка «Кімоно для Баттерфляй», презентація якої відбудеться у Дзеркальній залі театру.

Закриватимуть цикл ювілейних подій два концерти: італійського гітариста-віртуоза Сімоне Онніса, що виконає, зокрема, в інструментальному перекладі відомі оперні арії; вражатимуть також і наймолодші музиканти Львова, що навчаються в музичному ліцеї імені Соломії Крушельницької, та присвятять патронесі своє виконання.

Події, присвячені 150-річчю з дня народження Соломії Крушельницької у Львівській національній опері:

23 вересня, п’ятниця
17:00, Коридор першого балкону
ІСТОРІЯ ТРІУМФУ
Відкриття виставки. Дизайн – Сергій Петлюк. Куратор – Михайло Кобрин
Вхід – за квитками до театру

18:00, Глядацька зала (Онлайн трансляція)
СОЛОМІЯ. BRAVA!
Гранд-концерт світової оперної музики з репертуару Соломії Крушельницької
За участі запрошених виконавців і солістів, хору та оркестру Львівської національної опери. Диригент – Альберто Веронезі (Італія)
Квитки: https://bit.ly/3qATpyG

24 вересня, субота
14:00, Дзеркальна зала
ВІДОМА Й НЕВІДОМА КРУШЕЛЬНИЦЬКА
Лекція-концерт. У співпраці з Музично-меморіальним музеєм Соломії Крушельницької у Львові
Вхід – вільний (за запрошеннями, які можна отримати у касі театру)

16:00, Дзеркальна зала
ОЛЕКСАНДР БАЛАБКО «КІМОНО ДЛЯ БАТТЕРФЛЯЙ»
Презентація книги
Вхід – вільний (за запрошеннями, які можна отримати у касі театру)

18:00, Глядацька зала
ПОВЕРНЕННЯ БАТТЕРФЛЯЙ
Дж. Пуччіні – М. Скорик. Балет на 2 дії
Квитки: https://bit.ly/3RYNIpX

25 вересня, неділя
15:00, Дзеркальна зала
САЛОМЕЯ
Містична драма, присвячена Соломії Крушельницькій, за поетичним сценарієм Наталії Давидовської
Квитки: https://bit.ly/3qxsFza

18:00, Глядацька зала
МАДАМ БАТТЕРФЛЯЙ
Дж. Пуччіні. Опера на 3 дії. Запрошений тенор – Олег Злакоман (Одеса)
Квитки: https://bit.ly/3BBfq6J

29 вересня, четвер
18:00, Дзеркальна зала
ІТАЛІЙСЬКИЙ ВЕЧІР
Концерт камерної музики. Сімоне Онніс – гітара (Італія).
За підтримки Інституту італійської культури
Квитки: https://bit.ly/3QDmWCv

2 жовтня, неділя
15:00, Дзеркальна зала
ДІТИ – СОЛОМІЇ
Концерт учнів Львівського державного музичного ліцею імені Соломії Крушельницької
Квитки незабаром з’являться у продажі

Соломія Крушельницька

Інформаційна довідка про Соломію Крушельницьку:

«У перші десятиліття ХХ століття на оперних сценах світу царювали чотири особи чоловічої статі – Баттістіні, Карузо, Тітта Руффо, Шаляпін. І лише одна жінка спромоглася сягнути їхніх висот і стати врівень з ними. Нею була Соломія Крушельницька…»
Музикознавець Рінальдо Кортопассі

Виконавиця понад 60-ти оперних партій: преса писала про неї як про «Незабутню Аїду», «єдину у світі Джоконду», «неповторну Гальку», «ідеальну Брунгільду», «неперевершену Саломею», «виняткову Валькірію».
Закарбувала своє ім’я, ставши «найпрекраснішою та найчарівнішою Баттерфляй», як ніжно і з вдячністю називав її Джакомо Пуччіні. Після того як нова опера «Мадам Баттерфляй» композитора і улюбленця публіки зазнала провалу, Крушельницька погодилася виконати її нову редакцію, і своїм голосом та грою увіковічнила цей твір серед найкращих опер світу.

С. Крушельницька – Чіо-Чіо-сан в опері Дж. Пуччіні “Мадам Баттерфляй”

Впевнено кермувала автомобілем та відмовилася від шлюбу заради кар’єри, кинувши виклик світовим гендерним канонам.
Довела, що бути українкою – це круто, щоразу гордо акцентуючи на своїй національності.

С. Крушельницька – Ельза в опері Р. Вагнера “Лоенгрін”