Опера

Страшний двір

С. Монюшко
Тривалість 0 годин, 0 хвилин

Страшний двір

Опера
Тривалість 0 годин, 0 хвилин

Лібрето Яна Хенціньского за однойменним твором Казіміра-Владіслава Вуйцицького

Виконується польською мовою з українськими субтитрами

 

Постановники

Диригент-постановник

Режисер-постановник

Художник-постановник

Балетмейстер-постановник

Хормейстер

Дійові особи та виконавці

Мечник

Віталій Загорбенський

Ганна

Любов Качала

Наталія Курильців

Ядвіга

Світлана Мамчур

Дамази

Віталій Войтко

Стефан

Олег Лихач

Роман Трохимук

Збігнєв

Юрій Трицецький

Чеснікова

Людмила Савчук

Мацєй

Віталій Загорбенський

Юрій Шевчук

Сколуба

Роланд Марчук

Марта

Наталія Величко

Гжесь

Юрій Гецко

Роман Ковальчук

Стара жінка

Наталія Дацько

Тетяна Вахновська

Лібрето

Пролог

Вечоріє. В руїнах старої корчми бенкетують з приводу закінчення бойового походу рицарі панцирного війська. Прощаючись із товаришами по зброї, молоді рицарі, брати Стефан і Збігнєв, присягаються ніколи не одружуватись, щоб, коли покличе край, поспішити на його захист.

Дія 1

Садиба Стольника.
Радісно зустрічають домочадці Стефана і Збігнєва.
Вдова Чеснікова, тітка юнаків, вирішує просватати Стефану і Збігневу дочок своєї приятельки. Намір братів – відвідати старого друга їх батька, Мечника, – турбує вдову: у Мечника дві дочки-красуні. Вона не радить братам їхати: над садибою-замком Мечника тяжить прокляття і в замку водяться привиди.
Але це не лякає молодих рицарів. Вони вирішують провести новорічне свято у Мечника.

Дія 2

У домі Мечника на передодні Нового року. Дівчата ворожать: кого яка чекає доля, чи не привидиться кому суджений…
Дамази, закоханий у Ганну, пропонує їй свою руку і серце, Ганна відповідає, що, як при ворожінні їй випаде Дамази, то вона буде згодна.
Мечник бажає, щоб наречені його дочок були чесними і сміливими юнаками, відданими рідному краєві.
Приїхала Чеснікова. Вона встигла випередити Стефана і Збігнєва. Вдова всіляко обмовляє братів, називає їх боягузами. Мечник, який добре знав батька юнаків, не вірить їй. Радіє лише Дамази: не буде суперників. Ганна і Ядвіга вирішують посміятися з братів.
В супроводі свого слуги Мацея входять Збігнєв і Стефан. Зраділий Мечник знайомить гостей із дочками. Але Дамази, зрозумівши, які серйозні суперники з’явилися, готовий будь-якою ціною змусити братів залишити замок. Він звертається до ключника Сколуби за допомогою. Ключник охоче погоджується: у нього давні порахунки з Мацеєм.

Дія 3

Вирішивши посміятися з братів, Ганна і Ядвіга ховаються за портретами своїх бабусь. Щоб налякати гостей, Дамази ховається у великий годинник.
Входять Сколуба і Мацей. Ключник розповідає Мацеєві про страшних привидів, які щоночі блукають по замку. Стефан і Збігнєв зрозуміли наміри своїх господарок і прагнуть відшукати “привидів”. Стефан сподівається зустріти Ганну. Збігнєв хоче побачитися з Ядвігою.
Раптом Мацей зауважує Дамази і кличе братів, щоб схопити “привида”. Тоді безталанний залицяльник Ганни вдається до хитрощів. Він переконує братів у тому, що над садибою Мечника тяжить страшне прокляття, що замок побудовано на сльозах і крові людей, нібито замордованих його господарем. Повіривши наклепам Дамази, Стефан і Збігнєв вирішують залишити садибу Мечника.

Дія 4

Дамази поширює перед Ганною чутки, ніби брати від’їжджають тому, що злякалися привидів.
Мацей, прагнучи захистити Стефана і Збігнєва від звинувачень, розповідає Мечикові про нічну пригоду Дамази. Господар садиби обурений: невже від’їзд братів – наслідок витівок цього гультяя. Він наказує розшукати Дамази.
Входить веселий натовп гостей, учасників “кулігу” – святкового карнавального катання на санях.
Почастувавши гостей медом, Мечник викриває негідну поведінку Дамази.
Не маючи сили більше приховувати своїх почуттів і ламаючи присягу, Стефан і Збігнєв просять у Мечника згоди на шлюб з його дочками. Мечник із радістю погоджується.
Щоб покласти край чуткам про “Зачарований замок” – “страшну садибу”, Мечник розповідає, що один із його предків мав дев’ять красунь-дочок і всі вони щасливо одружилися. Сусіди, дочки яких засиділись у дівках, вирішили, що всі дев’ять весіль відбулись не без допомоги нечистої сили, і охрестили садибу “страшною садибою, зачарованим замком”.
Щасливі Стефан і Збігнєв присягаються своїм нареченим у вічному коханні.
Гості співають і танцюють.

Історія вистави

Творам основоположника польської класичної музики С. Монюшка(1819-1872) притаманні мелодійність, ліризм, опора на національний і пісенний фольклор, доступність музичної мови. Кожна із його дванадцяти опер у свій час супроводжувалася великим успіхом глядачів, а опера “Cтрашний двір” (1865р.) перейшла на сцени й інших європейських країн. Цей твір із загадковою назвою захоплює поєднання драматичного і комічного.