Музичний салон

МС/МАКРОКОСМОС/ Джордж Крамб

МС/МАКРОКОСМОС/ Джордж Крамб
60 Хвилин.

У програмі концерту:
“Макрокосмос” – цикл фортепіанних мініатюр американського композитора Джорджа Крамба
У виконанні Наталії Пасічник – фортепіано

 

Лібрето вистави

Макрокосмос – цикл фортепіанних мініатюр американського композитора Джорджа Крамба, вміщених в чотири зошити. Композитор працював над цим твором впродовж 1972 – 1979 років. Назва приводить до асоціації з “Мікрокосмосом” Бели Бартока.
Зошит І
Перший зошит “Макрокосмосу” Крамба був написаний у 1972 році і присвячений його другові та піаністу Девіду Берже (David Burge),[1] яким трішки раніше було здійснено прем’єру «П’яти п’єс для фортепіано» (1962). Має підзаголовок «Дванадцять фантастичних п’єс зодіаку» / Twelve Fantasy-Pieces after the Zodiac, призначений для ампліфікованого фортепіано. Даний зошит можна умовно розділити на три частини, наче цикл у циклі. Кожна з п’єс носить відповідну до зодіаку назву.
Перша частина:
Первісні звуки (Рак) / Primeval Sounds (Genesis I) (Cancer)
Протеус (Риби) / Proteus (Pisces)
Пасторалє (з Королівства Атлантида, приблизно 10 000 рр. до н.е.) (Телець) / Pastorale (from the Kingdom of Atlantis, ca. 10,000 B.C.) (Taurus)
Розп’яття (Козеріг) / Crucifixus [SYMBOL] (Capricorn)

Друга частина:
Фантом Гондольєр (Скорпіон) / The Phantom Gondolier (Scorpio)
Нічне закляття I (Стрілець) / Night-Spell I (Sagittarius)
Музика тіней (для еолійської арфи) (Терези) / Music of Shadows (for Aeolian Harp) (Libra)
Чарівне коло нескінченності (Лев) / The Magic Circle of Infinity (Moto Perpetuo) [SYMBOL] (Leo)

Третя частина:
Безодня часу (Діви) / The Abyss of Time (Virgo)
Весна-вогонь (Овен) / Spring-Fire (Aries)
Картини снів (Любов-смерть) (Близнюки) / Dream Images (Love-Death Music) (Gemini)
Спіральна галактика (Водолій) / Spiral Galaxy [SYMBOL] (Aquarius)
Приклади символів Зодіаку наведені автором з ініціалами конкретних осіб народжених під цими знаками, як Лорка і Брамс. Митець написав Зошит №1 в пам’ять Бели Бартока. Остання п’єса кожної з частин зошиту побудована та записана таким чином, що звукова тканина формує зображення. Відповідно, п’єса №1 утворює хрест, п’єса №8 – коло та п’єса №12 – спіраль.

Зошит ІІ
Другий зошит “Макрокосмосу” був завершений у 1973 році, присвячений пам’яті Густава Малера. В переважній більшості він відповідає організаційній схемі першого зошиту, містить такий самий підзаголовок (“Дванадцять фантастичних п’с зодіаку”) і призначений для ампліфікованого фортепіано. Обидва зошити утворюють послідовність із 24 фантастичних п’єс.

Частина 1:
Ранкова музика (Буття ІІ) (Рак) / Morning Music (Genesis II) (Cancer)
Містичний хорд (Стрілець) / The Mystic Chord (Saggitarius)
Варіації дощу-смерті (Риби) / Rain-Death Variations (Pisces)
Близнюки сонця (Близнюки) / Twin Suns (Doppelgänger aus der Ewigkeit) [SYMBOL] (Gemini)

Частина 2:
Привид-Ноктюрн: для Друїдів Стоунхенджа (Нічне заклинання ІІ) (Діва) / Ghost-Nocturne: for the Druids of Stonehenge (Night-Spell II) (Virgo)
Гаргуйл (Телець) / Gargoyles (Taurus)
Тора! Тора! Тора! (Скорпіон) / Tora! Tora! Tora! (Cadenza Apocalittica) (Scorpio)
Пророцтво Нострадамуса (Овен) / A Prophecy of Nostradamus [SYMBOL] (Aries)

Частина 3:
Космічний вітер (Терези)/ Cosmic wind (Libra)
Голоси з «Корони Бореаліс» (Водолій) / Voices from “Corona Borealis” (Aquarius)
Єктенія дзвонів Галактики (Лев) / Litany of the Galactic Bells (Leo)
Agnus Dei (Козеріг) / [SYMBOL] (Capricorn)
В даному зошиті композитор також використовує символічний вигляд партитури. Тут ми зустрічаємо: два кола у п’єсі №4, знак миру – №12 та ін.

Зошит ІІІ
Створений в 1974 році під назвою «Музика для літнього вечора» / Music for a Summer Evening. Цикл написаний для двох ампліфікованих фортепіано та ударних. Він відрізняється від попередніх двох тим, що складається лише з п’яти творів та не асоціює їх зі знаками зодіаку.

Нічні звуки (пробудження) / Nocturnal Sounds (The Awakening)
Фантазія мандрів / Wanderer-Fantasy
Прихід (включає Гімн про Різдво, Зірка-дитина) / The Advent (including Hymn for the Nativity of the Star-Child)
Міф / Myth
Музика зоряної ночі / Music of the Starry Night
Три п’єси з цього зошиту подані з епіграфом: №1 – з поеми Сальваторе Квазімодо / Salvatore Quasimodo «Ulysses’ Isle», №3 – із Паскаля, №5 – з Рільке.

Зошит IV
Останній зошит «Макрокосмосу» називається «Небесна Механіка» / Celestial Mechanics, містить підзаголовок «Космічні танці для ампліфікованого фортепіано, в чотири руки» / Cosmic Dances for Amplified Piano, Four Hands. Тобто, назва кожної п’єси пов’язана із певною зіркою. Дж. Крамб завершив цикл «Макрокосмос» у 1979 році.

Про виставу
"Макрокосмос" Джорджа Крамба

   Макрокосмос – цикл фортепіанних мініатюр американського композитора Джорджа Крамба, вміщених в чотири зошити. Композитор працював над цим твором впродовж 1972 – 1979 років. Назва приводить до асоціації з “Мікрокосмосом” Бели Бартока.

   

Наталя ПАСІЧНИК, піаністка. Народилася в Рівному. Батько – ректор Національного університету ”Острозька академія”, мати – професор математики. Навчалася в музичній школі-інтернаті імені Соломії Крушельницької у Львові, у Львівській музичній академії імені Миколи Лисенка, у Музичній академії імені Фредеріка Шопена у Варшаві, у шведській Королівській академії музики. Гастролювала у Європі, США, Японії. Виступала в найвідоміших концертних залах світу. У серпні 2014-го заснувала у Швеції Український інститут. Він просуває українську культуру за кордоном. 2016-го записала диск Consolation з українською музикою. Баварське видання Mittelbayerische визнало його подією року. Викладала в Королівській академії музики та у вищій школі ”Біркаґорден” у Стокгольмі.

 

Найближчі події
роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців
11 вересень 2017
роздрукувати*Театр залишає за собою право замінювати виконавців