Чарівне кресало

Опера

Музична казка на 2 дії

Виконується українською мовою

Лібрето М.Петренка за казкою Г.-Х.Андерсена “Кресало”

Дія перша

Іде Солдат із війни. Іде і пісеньку співає. Раптом біля величезного дуба зустрічає стару Відьму. Вона попросила  його, щоб дістав із печери, що на дні дупла, кресало. У печері заховані скрині зі скарбами, з яких можна взяти незлічену кількість золота, а у Солдатських кишенях, як відомо, вітер свище.

Поліз солдат у дупло і потрапив у велику печеру. Спочатку собаки, що охороняли скарб не підпускали Солдата, та він заговорив з ними ласкаво та ввічливо – і собакам це сподобалося. Виліз Солдат із дупла і хоче закурити після важкої праці, а тютюну немає. Відьма віддала йому свою табакерку. Відкривши її, Солдат побачив казково – сяючу Мідну фортецю, а в ній – прекрасну Принцесу. Задивився Солдат на таке чудо, а відьма тим часом викрала у нього з кишені кресало – та не чарівне, а звичайне, яким Солдат користувався на війні. Поки отямилась Відьма, що помилилася з кресалом, – Солдата вже не видно. Кинулись за ним навздогін, а Солдат уже у столиці. Грошей тепер у нього багато, накупив дітям іграшок, пригостив дорослих, а шевцеві Гансу подарував сопілочку. Відьма його і тут знайшла, але Солдат не віддав кресала, прогнав її. Дивиться Солдат на це кресало і думає: чому Відьма так за ним полює? Викресав іскру і другу – з’явилися перед ним собаки, з якими він у печері зустрівся, і обіцяють виконати всі його бажання. Солдат доручив їм знайти Принцесу.

 

Дія друга

Королівська зала в Мідній фортеці. Король і Королева мріють про те, як знайти для принцеси знатного нареченого – принца чи королевича.

У цей час прибуває Генерал і доповідає про закінчення війни. Король наказує розпочати нову війну – він прагне, щоб загинули всі солдати: адже звіздарі пророкують Принцесі нареченого саме солдата…

Вбігає схвильована Принцеса і сповіщає, що бачила Солдата. Він навіть поцілував її. Та лише вона не пам’ятає, чи було це в дійсності, чи уві сні.

Король і Королева обурені. Тут з’являється Відьма і пропонує свої послуги: вона зробить так, щоб Принцеса одружилася з Генералом. За це Король повинен стратити Солдата, а Відьмі віддати солдатське кресало.

Солдат чекає Принцесу в кімнаті Ганса. Собаки приносять її – але … непритомну.

Відьма висліджує місце зустрічі Солдата з принцесою і ставить на дверях хрестик. Та хитрий Ганс ставить такі ж хрестики на всіх сусідніх дверях і цим збиває Відьму зі сліду. Король з Генералом розлючені.

Собаки відводять Принцесу до фортеці – там чекає вона день весілля. Солдат проводить її, і тут Король заарештовує його. Привели Солдата до шибениці. Він просить перед смертю виконати останнє його бажання: дозволити закурити люльку. Ганс подає йому чарівне кресало. Викресав Солдат одну іскру, другу, третю – з’являються собаки. Солдат наказує їм виконати його головне бажання – і собаки з допомогою людей прогнали Короля, Королеву, Генерала, Ката, Відьму і королівських слуг. Залишився Солдат назавжди зі своєю прекрасною Принцесою та вірними друзями.