O teatrze

(UA)

zigmunt

Зигмунт Ґорґолевський

Засновник театру і видатний польський архітектор кінця ХІХ – початку ХХ сторіччя

Львівську оперну сцену ощасливили виступами всесвітньовідомі виконавці:

 • Олександр Бандровський
 • Гелена Рушковська-Збоїнська
 • Ян Кепура
 • Яніна Королевич-Вайдова
 • Джемма Беллінчіоні
 • Маттіа Баттістіні
 • Ада Сарі

Яскраву сторінку в історії театру вписали співаки−українці:

 • Олександра Любич-Парахоняк
 • О. Руснак
 • Є. Гушалевич
 • О. Носалевич
 • Адам Дідур
 • Олександр Мишуга
 • Модест Менцинський
 • Соломія Крушельницька

 

(UA)

Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької

about1

Театр столиці Галичини

Гордістю кожного міста є свідки глибоких культурних традицій – давній вищий навчальний заклад, храм чи театр. Львів може гордитися всім. Важливо підкреслити, що галичани доволі скоро пізнали цілком новий вид мистецтва – оперу. Вона, виникнувши в Італії на межі 16-17 ст., почала поступово завойовувати й інші країни Європи. І зазвучала у Львові вже у 18 ст. На жаль, не збереглося приміщення, в якому працювала в останній чверті 18 ст. перша професійна оперна трупа. То був костьол оо.Францисканців св.Хреста, переобладнаний під театр (знаходився, якщо орієнтуватися на сучасну географію міста, за Національним музеєм).

Час зруйнував і ті будівлі, в яких ішли оперні вистави у першій половині 19 ст. А з його середини маємо імпозантну споруду в стилі класицизму (1843 р.), у якій тепер працює Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької.

Саме в ньому в 1892 р. дебютувала як оперна співачка Соломія Крушельницька (в партії Леонори в опері «Фаворитка» Г.Доніцетті) – майбутня оперна зірка кінця 19 – поч.20 ст. Із 2000-ого року її ім’я має у своїй назві Національний академічний театр опери та балету. Цей театр у 80-90- их роках 19 ст. був запланований як муніципальний – на відміну від попереднього, який був власністю графа С.Скарбека і після тривалої служби потребував  капітального ремонту. Конкурс на будівництво Міського театру був оголошений у 1895 р. У ньому переміг польський архітектор Зиґмунт Ґорґолевський – колишній випускник Берлінської будівельної академії. Він охоче брав участь у престижних міжнародних конкурсах і часто здобував призові місця. У 1893 році він переїхав до Львова, отримавши посаду директора Художньо-промислової школи. Хоч був цілковито відданий новій праці. Все ж узяв участь і в цьому архітектурному змаганні. У ньому його приваблювало призначення майбутнього об’єкту. Річ у тім, що в послужному списку З.Ґорґолевського не було жодного зреалізованого театру, а який митець цього не прагне!

У Львові його мрія здійснилася. Театр будувався 3 роки і 4 місяці. На відкритті 4 жовтня 1900 р., після освячення будинку, З.Ґорґолевський сказав: «Можу зі спокійним сумлінням засвідчити, що в цю споруду вклав усі свої фахові знання і досвід, здобуті 20- річною діяльністю за межами батьківщини; що влив у неї все натхнення митця, архітектора та сумлінність техніка і разом із тим – любов до рідної землі. Новий львівський театр буде свідчити пізнішим поколінням про рівень фахових можливостей і про розвиток мистецтва, промислу і ремісництва у Львові в останніх роках століття, яке відходить».

З.Ґорґолевський з самого початку мислив Міський театр як столичний і гордився, що таким він йому вдався. Вигідне місце розташування на площі, яке дає можливість розглянути будівлю здалеку і з усіх сторін, монументальність і архітектурне багатство, розкіш інтер’єрів – все це захоплює, викликає респект і чарує.

Краса театру, старовина й одночасно чудова збереженість та доглянутість, високий  виконавський рівень спектаклів, неповторна образна сценографія стали тими критеріями, які дозволили театрові – єдиному в Україні – увійти в 2008 р. у престижну міжнародну організацію «Opera Europa».

У театрі проводяться фестивалі оперного мистецтва й конкурси оперних співаків імені С.Крушельницької. Постать цієї співачки увічнює і її скульптурний портрет у дзеркальній залі та в музеї театру «Ла Скала», Мілан(скульптор – Я.Скакун), а також балет «Повернення Баттерфляй» Д.Пуччіні- М.Скорика, написаний для нашого театру. Дзеркальну залу прикрашають портрети митців, які у різний час творили славу театрові.

Це співаки О.Мишуга і М.Менцинський, диригент- народний артист України Я.Вощак і сценограф – народний художник України Є.Лисик.

Зал для глядачів збагатився світлодіодним табло, на якому демонструються українською мовою тексти опер, що йдуть італійською, французькою та польською мовами.

Колектив театру виступав у Голландії, Франції, Іспанії, Чехії, Польщі, Швейцарії, Італії, Катарі, Бейруті та в інших країнах.