Festival

DON CARLOS

Narodowa Opera Ukrainy (Kijów)
DON CARLOS
Giuseppe VERDI
210 Хвилин.

Opera w 3 aktach
Libretto J. Mery’ego i C. Du Locle oparte na dramacie F. Schillera

Występ Opery Narodowej Ukrainy (Kijów)

Libretto wystawy
ДОН КАРЛОС Джузеппе Верді

Дія перша

Картина перша

У іспанському монастирі Сан-Джусто таємничий чернець разом з братією молиться за упокій душі Карла V, колишнього грізного імператора Священної Римської імперії. Біля гробниці з’являється його онук дон Карлос.
Інфант охоплений почуттям кохання до прекрасної Єлизавети Валуа, яку зустрів у Франції. З політичних міркувань вона була змушена вийти заміж за його батька, короля Іспанії Філіппа II.
З’являється близький друг Карлоса маркіз Родріго ді Поза. Він радить інфанту забути гріховну пристрасть до мачухи та просити у короля призначення на посаду намісника у Фландрії, щоб полегшити страждання пригнобленого фламандського народу.
Друзі присягають у вічній дружбі. В цей час з’являються Філіпп ІІ та Єлизавета Валуа, які прямують до храму.

Картина друга

У саду монастиря Сан-Джусто придворні дами, серед яких принцеса Еболі, розважаються та співають пісні.
З’являється засмучена Єлизавета. Принцеса Еболі хоче розгадати причину душевного сум’яття королеви і уважно стежить за нею.
Ді Поза вручає Єлизаветі послання від матері, королеви Франції, непомітно передаючи й записку від дона Карлоса. Подолавши вагання, Єлизавета погоджується на зустріч з інфантом. Закохана в дона Карлоса Еболі, з розмови маркіза та королеви, вирішує, що інфант закоханий у неї.
Зустрівшись з Єлизаветою, дон Карлос ділиться своїми думками. Йому необхідно залишити Іспанію – нехай королева допоможе переконати батька призначити його на правління Фландрією.
Єлизавета закликає Карлоса до покори, називаючи його сином. Не в силі стримати свої почуття, Карлос падає до ніг королеви. Єлизавета підтверджує свою вірність королю. Дон Карлос у розпачі залишає двір.
З’являється Філіпп ІІ. Він розгніваний, адже згідно етикету Єлизаветі заборонено залишатись на самоті. Він відправляє у вигнання придворну даму графиню д’Арамбер, яка посміла залишити королеву. Єлизавета, ображена брутальними підозрами чоловіка, у розпачі прощається з подругою.
За знаком короля всі залишають монастирський сад, лише Родріго ді Позі наказано залишитись. Ховаючись, за розмовою стежить принцеса Еболі. Маркіз сміливо говорить королю про становище фламандського народу та вимагає покласти край стратам і розоренню Фландрії. Король розгніваний, але його приваблює сміливість ді Пози. Як відважному лицарю і чесній людині, Філіпп повіряє йому свої тривоги щодо стосунків дона Карлоса та Єлизавети.
Прощаючись, король просить маркіза бути пильним та обережним – Великий інквізитор не пробачає вільнодумства.

Дія друга

Картина перша

Дон Карлос, отримавши листа без підпису, опівночі приходить на побачення до королівського саду. Він упевнений, що зустрінеться з Єлизаветою. З’являється дама, обличчя якої сховане під вуаллю. Інфант пристрасно говорить про своє кохання. Жадаючи поцілунку, дама піднімає вуаль. Дон Карлос розгублений – перед ним Еболі. Тепер принцесі вочевидь – інфант кохає королеву. З’являється ді Поза. Зрозумівши, що відбулось, він погрожує вбити Еболі, але навіть це не може пригасити її бажання помсти.
Залишившись з інфантом, Родріго просить передати йому на збереження всі компрометуючі папери.

Картина друга

Площа перед собором у Мадриді. Має відбутися аутодафе – привселюдна страта єретиків. На це видовище проривається юрба народу. Повз натовп проводять засуджених до страти. Граф ді Лерма сповіщає про наближення короля.
З’являється Філіпп ІІ. Назустріч йому несподівано виходить група депутатів Фландрії на чолі із доном Карлосом. Інфант благає батька дозволити йому врятувати зруйновану війнами провінцію, але Філіпп відхиляє його прохання. Карлос вихоплює шпагу і направляє її проти батька. Король наказує забрати зброю, але ніхто не наважується підійти до принца. З натовпу придворних виходить Родріго ді Поза. «Дайте зброю!» – твердо наказує він Карлосу. Вражений зрадою друга, Карлос віддає шпагу. Король дарує Родріго титул герцога.
Починається страта єретиків. Над палаючим вогнищем лунає голос Ангела, який обіцяє вічний спокій душам невинно страчених.

Дія третя

Картина перша

Ніч. Кабінет короля. Філіпп у розпачі. Єлизавета його ніколи не кохала, він назавжди залишиться самотнім.
Граф ді Лерма сповіщає про прихід Великого інквізитора. Король, занепокоєний вчинком дона Карлоса, запитує в Інквізитора, чи може християнин віддати на страту сина?
Великий інквізитор схвалює винесення смертного вироку дону Карлосу та вимагає ще однієї жертви – Родріго ді Пози, який своїм вільнодумством загрожує Святій церкві та Іспанській державі. Король намагається чинити опір та під загрозою Священного трибуналу віддає герцога до рук інквізиції.
Великий інквізитор залишає кабінет.
З’являється Єлизавета. Вона благає у короля захисту: хтось украв її скриньку з коштовностями. З жахом Єлизавета бачить її в руках короля. Філіпп відкриває скриньку, серед коштовностей – медальйон із портретом Карлоса. Звинувачена у зраді, Єлизавета непритомніє.
Вбігає Еболі. Побачивши нещасну королеву, вона розуміє, що накоїла та зізнається у своєму вчинку: засліплена коханням та ревнощами, вона викрала скриньку та передала Філіппу. Але це не все. Принцеса зізнається, що стала коханкою короля. Єлизавета вражена – нехай Еболі сама вибере покарання: монастир або вигнання.
Залишившись на самоті Еболі клянеться врятувати дона Карлоса.

Картина друга

Дон Карлос у в’язниці. Входить ді Поза та сповіщає, що Карлоса буде звільнено – він узяв його провину на себе. Родріго нагадує Карлосу про їхню присягу та просить віддати усі сили боротьбі за звільнення Фландрії.
Раптом звучить постріл. Смертельно поранений слугами інквізиції Родріго встигає сказати своєму другу, що завтра вночі Єлизавета чекатиме Карлоса у монастирі Сан-Джусто, біля гробниці Карла V.
З’являється король. Він прийшов, щоб повернути синові шпагу. Але Карлос не приймає зброї з омитих кров’ю друга рук Філіппа.
У Мадриді повстання. До в’язниці вривається народ, який вимагає звільнити інфанта. Розлючений натовп готовий знищити варту короля. Філіппа рятує раптова поява Великого інквізитора – хрестом та ім’ям Бога він наказує всім впасти на коліна перед королем. Врятований монарх також падає на коліна перед Інквізитором.

Картина третя

Остання зустріч Єлизавети та дона Карлоса перед його таємним від’їздом до Фландрії, де принц, як і обіцяв загиблому другу, має очолити боротьбу за свободу країни.
Раптом з’являються Король та Великий інквізитор. Філіпп вимагає смерті Карлоса та Єлизавети. Великий інквізитор погоджується. Захищаючи Єлизавету, Карлос вихоплює шпагу та вмить падає смертельно поранений. Блискавка вражає гробницю. Зі склепу постає Карл V. «Хто не знайшов спокою на землі – знайде його на небі!» – виголошує старий імператор.

O wystawie

Джузеппе Верді
ДОН КАРЛОС
Опера на 3 дії
Лібрето Жозефа Мері та Каміла дю Локля за мотивами драми Фрідріха
Шиллера
Філіпп ІІ, іспанський король – Сергій МАГЕРА, народний артист України,
лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка
Дон Карлос, його син – Сергій ПАЩУК, заслужений артист України
Родріго, маркіз ді Поза – Геннадій ВАЩЕНКО, заслужений артист України
Великий інквізитор – Володимир ТИШКОВ
Карл V, Чернець – Богдан ТАРАС, заслужений артист України
Єлизавета Валуа – Вікторія ЧЕНСЬКА, заслужена артистка України
Принцеса Еболі – Анжеліна ШВАЧКА, народна артистка України,
лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка
Тібо, паж Єлизавети – Ольга МАТУШЕНКО
Граф ді Лерма – Юрій АВРАМЧУК, заслужений артист України
Ангел – Ольга ФОМІЧОВА, заслужена артистка України
Фламандські депутати – В’ячеслав БАЗИР, Юрій ГОРИНЬ, Ігор МОКРЕНКО
Диригент-постановник – Микола ДЯДЮРА, народний артист України,
лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка
Режисер-постановник – Анатолій СОЛОВ’ЯНЕНКО, народний артист
України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка
Художник-постановник – Марія ЛЕВИТСЬКА, народний художник України,
лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка
Хормейстер-постановник – Богдан ПЛІШ, заслужений діяч мистецтв України
Диригенти – Алла КУЛЬБАБА, заслужений діяч мистецтв України
Балетмейстер – Віктор ЯРЕМЕНКО, народний артист України
Режисери, які ведуть виставу – Ірина ЯРОВА, заслужений працівник
культури України, Вікторія КОВНІР

_don0573k_0
img_2012
img_1896.jpg-pimenova
5106_20140226104022_IMG_0447_S
5106_20130531095544_Kirishev_Chenska.jpg_S
5106_20120531140847_IMG_1839.jpg-ogon_1
5106_20120531140316_IMG_1723.jpg---koroleva
5106_20120531135933__DON0707.jpg---an
_mg_7739
_mg_7732
_mg_7725
_mg_7610_0
_DON0732.jpg---sait
Nadchodzące wydarzenia
wydrukuj*Teatr zastrzega sobie prawo do zmiany wykonawców
11 wrzesień 2017
wydrukuj*Teatr zastrzega sobie prawo do zmiany wykonawców