Сходинками театрального проекту для дітей «Сходинки до Парнасу»

 Львівська Національна Опера

Театральний проект для дітей «Сходинки до Парнасу»

Львівська опера вперше відкрила доступ для відвідувачів у творчі майстерні і знайомить, як творять вистави: у театрі започаткували екскурсію для дітей «Сходинки до Парнасу», прем’єра відбулася 1 вересня 2017 р. (ідея належить генеральному директорові – художньому керівнику театру Василю  Вовкуну).  Екскурсії проводяться  два рази на місяць (перший і останній вівторок місяця).  Вже відбулося 7 таких зустрічей, які відвідали учні шкіл: № 52, № 81, № 80 (5-А, 5-Б,5-В), № 62, №  50, № 69(4-А, 4-Б, 5-А), № 4 м. Дрогобича, №53,  приватна школа «Живе Слово», № 92, школа с. Стара Сіль (Старосамбірський р-н), «Школа Радості» ( 4-А, 4-Б), № 68, № 21, гімназія імені В. Симоненка, № 48(7-А, 7-Б), школа м. Комарно (Городоцький  р-н),  №54, №6, № 37, №2 м. Старий Самбір (Старосамбірський район), № 67, Оброшинська музична школа (Пустомитівський р–н), №8, № 93, №2, школа «Святої Софії», гімназія «Гроно».

До кінця року запланована ще одна зустріч зі школярами: 20 грудня. На якій будуть присутні школи: №85, № 36, школа «Еколенд», школа мистецтв №5, гімназія «Гроно», фонд «Щаслива родина» (котра опікується багатодітними сім’ями).

При знайомстві з театром відвідувачі найперше потрапляють у фойє. Там на них уже чекають костюмовані екскурсоводи. Розказують про архітектурний витвір Зиґмунта Ґорґолевського і вмикають голос патронеси театру Соломії Крушельницької.

Такою театралізованою екскурсією «Сходинки до Парнасу» виховуються наші майбутні глядачі. Її девіз – «Запроси батьків до театру»: діткам сподобається у нас, вони прийдуть на виставу з вчителями, потім батькам скажуть: «Ходімо разом до театру». І це – наша головна мета.

Далі група потрапляє у глядацький зал, де може підглянути за репетицією. Також дітям пропонують порахувати сходинки на третій балкон, як кажуть у народі, – «на гальорку». Тут вони опиняються під самим куполом театру.

«Театр – це завжди гра, і ми намагаємося залучити дітей у цю стихію саме грою. Ми хочемо розповісти, що таке театр, що таке Оперний театр, і чар мистецтва, і як він твориться», – пояснив режисер цього проекту Роман Валько.

Навіть якщо школярі ніколи не були у Львівській опері на балетній виставі, на цій екскурсії все ж побачать хореографічну композицію у Дзеркальному залі.

У межах екскурсії школярів ведуть і в інший корпус, де розташовуються творчі цехи і де народжуються декорації та костюми.

Бутафорський цех, у якому художники-бутафори розповідають дітям про роботу свого цеху і як виготовляються спеціальні предмети (посуд, прикраси, зброю та ін..), що використовуються в театральних спектаклях., діти мають змогу розглянути справжні бутафорські предмети з вистав театру поточного репертуару.

Діти знайомляться також із уже готовими театральними костюмами і з непростим процесом створення, виготовлення та оздоблення.

Далі діти ідуть у великий живописний цех: «Ми ведемо на малярку, щоби вони бачили, наскільки ці декорації є масивні, великі, тому що на сцені вони далеко. Ми їм даємо великі пензлі – ті, якими малюють художники. Їм дуже цікаво», – розповів художник театру Ярослав Бринь.

Ось один із відгуків:

«Мені дуже сподобалося. Я була вже в цьому театрі, але я ще стільки всього не бачила. Я взагалі не знала, що тут такі кімнати, що тут роблять костюми», – зізналася школярка Каріна Харечко.

За час проведення проекту «Сходинки до Парнасу» у Львівській Національній Опері його відвідало 1000 учнів і 200 вчителів та батьків.