Пам’яті народного артиста України Михайла Дутчака

Сьогодні театр гіркими сльозами та щирими оплесками, словами вдячності й спогадами про спільні хвилини творчості попрощався з багатолітнім головним диригентом Львівської національної опери Михайлом Дутчаком (1953-2021).
Михайло Дутчак народився 22 листопада 1953 року на Львівщині, у містечку Броди. Як тільки у Бродах відкрилася музична школа, одразу розпочав музичну освіту і був одним із перших її випускників. Згодом навчався у Львівському музичному педогогічному училищі імені Ф. Колесси та Львівській державній консерваторії ім. М. Лисенка, де потрапив до класу професорки Лариси Бобир – високопрофесійної, вольової, вимогливої, про яку із вдячністю відгукувався впродовж творчого життя. Також відвідував заняття у знаного композитора та диригента Миколи Колесси.
«Чітко пригадую одну мить. Сиджу на виставі в оперному. Музика хвилює до глибини душі. … І в голові промайнуло: «От би й мені…». Я навіть подумки не довершив речення, сам злякався свого бажання. Відтак моя мета була визначена», – розповідав в одному з інтерв’ю.
На сцені театру Михайло Дутчак розпочав працювати ще у 1976 році, після закінчення Львівської державної консерваторії імені М. В. Лисенка: спочатку – суфлером, згодом – асистентом диригента. Впродовж 1983-85 рр. стажувався в Національному театрі опери та балету України ім. Т. Шевченка під керівництвом народного артиста України С. Турчака. У якості диригента театру він став за пульт у 1985 році, а головним диригентом Львівської національної опери був призначений у 2001 році, очолюючи оркестр театру майже 20 років.
 45 років життя і творчості він віддав театрові… Першою самостійною постановкою диригента була опера «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського. Загалом репертуар охоплював близько півсотні опер та балетів. Серед найбільш знакових постановок – світові прем’єри творів Мирослава Скорика на сцені Львівської опери – опери «Мойсей» (2001) та балету «Повернення Баттефляй» (2006).
М. Дутчак говорив: «Відомо, що можна виконати музичний твір технічно дуже добре, але він не зачепить вашого серця. А можна вкласти в нього такі духовні інгрідієнти, що дух кожного захопить».
Він здійснив постановки української та світової класики – опер «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, «Наталка Полтавка» М. Лисенка, «Мойсей» М. Скорика, «Травіата» і «Бал-маскарад» Дж. Верді, «Орфей і Еврідіка» К. В. Глюка, «Кармен» Ж. Бізе, «Страшний двір» С. Монюшка, оперети «Циганський барон» Й. Штрауса, сценічної кантати «Карміна Бурана» К. Орфа та Реквієму Дж. Верді, балетів «Лілея» К. Данькевича, «Лісова пісня» М. Скорульського, «Повернення Баттерфляй» Дж. Пуччіні – М. Скорика та ін.
 За постановку опери «Мойсей» у 2001 році був нагороджений премією «Слава Львова» (2001) Львівської обласної державної адміністрації. Заслужений діяч мистецтв України (2003) та народний артист України (2017).
Проводив майстер-класи для молодих оперних диригентів Європи та Азії у м. Бургас (Болгарія, 2009 р.). Гастролював у Польщі, Франції, Австрії, Німеччині, Катарі.
У червні пам’яті Михайла Дутчака Львівська національна опера присвятить відновлення опери «Тоска» Дж. Пуччіні, якою він диригував і яка тривалий час не йшла в репертуарі театру.
На архівних фото театру – молодий диригент Михайло Дутчак; разом із диригентами І. Лацаничем та М. Юсиповичем, та в розмові з Маестро Мирославом Скориком.
 
 На архівних фото театру: Михайло Дутчак на концерті-відкритті 120-го театрального сезону; на прем’єрі опери “Мойсей” та балету “Повернення Баттерфляй”, урочистому концерті до 60-річчя Михайла Дутчака у 2013 році та після отримання звання Народного артиста України у 2017 році.