Музичні рейтинги 2020 – II/Аделіна Єфіменко

Урочисту академію та Гранд-концерт до 120-річчя Львівської національної опери було відзначено у номінації «ЮВІЛЕЙ 2020 року – Фест-всупереч-Ковіду», до якого увійшли визначні мистецькі події, що відбулися, незважаючи на труднощі пов’язані із карантином (до прикладу, як і святкування 100-річчя Зальцбурзького фестивалю).
Ознайомитися з рейтингами можна за посиланнями:
➡️ Визначні події України та Європи: https://zbruc.eu/node/102502

V. ЮВІЛЕЙ 2020 року – Фест-всупереч-Ковіду / JUBILÄUM 2020 – Fest-Trotzt-Covid

2020 рік увійде в історію людства як пандемійний, кризовий, трагічний. Не варто замислюватися, чому Covid-19 вибухнув у такий недоречний для святкування важливих ювілеїв час. Але два фестивальні міста – Львів і Зальцбурґ – не злякалися вірусу і блискуче відзначили свої ювілейні дати. Напевно душі Вольфганґа Амадея Моцарта-батька і Франца Ксавера Моцарта-сина взяли під патронат ювілейні свята, артистів і публіку. Торжества пройшли феєрично, всі залишилися здоровими.

* Україна / *die Ukraine

1. 120-річчний ювілей Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької. Як повідомив інформаційний портал Львівської Опери: «Кульмінацією урочистостей став святковий Гранд-концерт. Постановники дійства – режисер Василь Вовкун, диригент Іван Чередніченко та хормейстер Вадим Яценко уклали його програму таким чином, щоб музичні номери віддзеркалювали знакові прем’єри в 120-річній історії Львівської опери. Від закладення першого каменю при будівництві театру, під час якого звучав Хор пілігримів з опери «Тангойзер» Р. Ваґнера, до новітньої прем’єри феєрії «Коли цвіте папороть» Є. Станковича – двогодинний музичний екскурс долав час та малював в уяві найвагоміші події цієї сцені. Музичну програму доповнювали цікаві факти з історії Львівської опери, якими ділилися ведучі – режисер дійства Василь Вовкун та солістки львівської сцени – Людмила Осташ та Дарина Литовченко. Яскравим довершенням стала візуальна проєкція в оформлені кожного номеру концерту, здійснена художником світла Дмитром Ципердюком. Від шедеврів західноєвропейської музики, фрагментів з опер «Фауст» Ш. Гуно, «Манон» Ж. Массне, «Манру» Я. І. Падеревського, «Мадам Баттерфляй» та «Богема» Дж. Пуччіні, «Трубадур» Дж. Верді, «Лоенгрін» Р. Ваґнера – до перлин українських авторів, опер «Богдан Хмельницький» К. Данькевича, «Украдене щастя» Ю. Мейтуса, «Мойсей» М. Скорика, «Золотий обруч» Б. Лятошинського, феєрії «Коли цвіте папороть» Є. Станковича – прозвучали у виконанні солістів Львівської національної опери та запрошених співаків та диригентів. У цей вечір своїм мистецтвом вітали театр співаки та співачки Львівської національної опери Олеся Бубела, Дарина Литовченко, Любов Качала, Людмила Осташ, Людмила Савчук (сопрано), Тетяна Вахновська (мецо-сопрано), Олег Лановий, Роман Трохимук (тенори), Орест Сидір, Роман Страхов (баритони), Юрій Трицецький (бас), солісти Національної опери України Валентин Дитюк (тенор) та Сергій Магера (бас), українське колоратурне сопрано, запрошена солістка Метрополітен-опера і Паризької опери Ольга Кульчинська»[3]. Запис ювілейного концерту – тут.

Фото: Львівська національна опера ім. Соломії Крушельницької

* Австрія / *Österreich

2. 100-річчя Зальцбурзького фестивалю. Президент Зальцбурзького фестивалю Гельга Рабль-Штадлер та інтендант Маркус Гінтергойзер зробили все можливе, щоб це «суто австрійське» музично-театральне, розкішно-фешенебельне дітище Зальцбурґа – Weltbühne (сцена Миру) відзначило найважливішу дату свого творчого життя – перше сторіччя життєтворчості. Дві оперні прем’єри – «Електра» Р. Штрауса і «Так чинять усі» В. А. Моцарта – єдині вистави, що відбулися. Програма була скорочена. Із запланованих на 2020 рік постановок не відбулися «Чарівна флейта» Моцарта, «Тоска» Пуччіні, «Борис Годунов» Мусоргського, «Дон-Жуан» у версії Ромео Кастелуччі. Серед раритетів були вилучені з програми «Intolleranza» Луїджі Ноно, «Neither» Мортона Фелдмана. Однак і тих вистав, що залишилися у програмі виявилося достатньо для того, щоб Зальцбурзький фестиваль гідно відзначив 100-річний ювілей[4].

Фото : ©Adelina Yefimenko

[3] 120 років театру. Урочистою академією та святковим Гранд-концертом Львівська національна опера відзначила 120-річчя з дня відкриття. 08.10.20. URL: https://opera.lviv.ua/season-120/urochystoyu-akademiyeyu-ta-svyatkovym-grand-kontsertom-lvivska-natsionalna-opera-vidznachyla-120-richchya-z-dnya-vidkryttya/

[4] Аделіна Єфіменко. 100-ліття Зальцбурзького фестивалю. Вольфганг Амадей Моцарт – ангел-охоронець і гарантія успіху 100-го Зальцбурзького фестивалю 2020. «Збруч». URL: https://zbruc.eu/node/99868

29.12.2020