Музичні імпрези «Дзеркала» у воєнний час/ Music-review Ukraine

Впродовж 10 днів Львів був столицею камерної музики
11 травня, четвер

У Львівському національному академічному театрі опери й балету імені Соломії Крушельницької з успіхом пройшов новий Всеукраїнський фестиваль класичної камерної музики «Дзеркало».

Фест тривав 10 днів: від 28 квітня по 7 травня у Дзеркальній залі Львівської Опери. Відомі солісти та знані колективи з різних регіонів нашої країни виконували добірну світову класику та сучасну музику.

У фокусі «Дзеркала» були неординарні виконавські склади з власним баченням різножанрових програм на смак самих вибагливих меломанів.

Фестиваль народився з ініціативи артдиректора «Дзеркала» Миколи ГРЕЧУХА, який вважає, що «навіть у час повномасштабної війни дуже потрібна підтримка українських музикантів та популяризація нашої національної музики. Завдяки фестивалю слухачі мали можливість поринути у чарівний світ мистецтва коли звучали класичні шедеври та сучасні експериментальні твори.

Серед учасників форуму були: «Київська камерата», Lviv Clarinet Quartet, камерний ансамбль «KYIV BRASS», струнний квартет «Фенікс», «Одеська камерата», Київський квартет саксофоністів, «NotaBene Chamber Group», дует Богдани Півненко та Дмитра Таванця, «Dz’ob» та Камерний оркестр Львівського національного театру опери та балету.

Music-Review Ukraine попросив артдиректора «Дзеркала» поділитися враженнями про фестиваль, що на думку пана Миколи їм вдалося зробити, як формувалася програма, про «родзинки» концертів і майбутні плани – про це наша розмова.

-На мій погляд, нам вдалося дуже багато, але у першу чергу величезна подяка бійцям ЗСУ, завдяки їм ми мали можливість провести у складний час повномасштабної війни

Всеукраїнський фестиваль класичної камерної музики «Дзеркало», – каже Микола ГРЕЧУХ. –

Цей 10-денний музичний марафон подарував слухачам чимало позитивних емоцій, познайомив з унікальними музикантами, цікавими інтерпретаціями творів класиків і наших сучасників. Фестиваль відбувся завдяки спонсорам і за підтримки німецької організації з управління авторськими та суміжними правами «GVL» та Центру стоматологічного відновлення «Symmetrica». Саме завдяки їм вперше вдалося організувати такий масштабний форум.

Дуже злагоджено попрацювала вся наша організаційна команда, а ще велика подяка керівництву Львівської Опери й особисто Василю Вовкуну, генеральному директору-художньому керівнику театру за підтримку і можливість проведення концертів.

«Родзинками» фестивалю були самі учасники та програми, які музиканти виконували. Головна мета нашого форуму – це підтримка саме українських музикантів під час війни та популяризація української музики. Власне всі найвідоміші колективи та камерні ансамблі відгукнулися на нашу пропозицію.

Програми були на різний смак меломанів, а музиканти продемонстрували унікальні інтерпретації творів. Хоча перед учасниками були певні умови до програм, які вони хотіли презентувати на форумі. Це на сам перед твори українських композиторів і шедеври класики. Концерти трансювалися онлайн і це дало змогу розширити слухацьку аудиторію не лише в нашій країні, а й за кордоном.

Певні корекції програм відбувалися у колективах виконавців. Ми також під час фесту збирати кошти для допомоги бійцям ЗСУ.

Перший фестиваль «Дзеркало» показав свою спроможність і викликав великий резонанс, а тому ми маємо надію, що Україна скоро переможе московитів, і вже наступного року форум обов‘язково проведемо вже у міжнародному форматі. У нас є певний досвід роботи з музикантами, колективами й диригентами з різних країн.

«Дзеркало» продемонструвало розмаїття творів, всі колективи були молодці і ми мали можливість спільно гарно попрацювати. Хочу зазначити не лише знані, академічні ансамблі, а й неординарних музикантів, зокрема, «Dz’ob» із Дніпра (крос-жанровий акустично-електронний колектив, створений у 2014 році. Він поєднує у своїй творчості традиції академічної музики з новаторством її танцювальних напрямків).

Дуже цікаві програми представили такі віртуози, як «Київська камерата» під орудою маестро Володимира Сіренка (у їхньому виконанні пролунали приголомшливы твори класиків сучасності – Євгена Станковича і Валентина Сильвестрова); овації викликали грандсолісти: скрипалька Богдана Півненко, піаніст Дмитро Таванець, альтистка Валентина Буграк; чудово грали – камерний ансамбль «KYIV BRASS», струнний квартет «Фенікс», Київський квартет саксофоністів, «NotaBene Chamber Group», Камерний оркестр Львівського національного театру опери та балету, Lviv Clarinet Quartet. Хочу зазначити молодий колектив – «Одеська камерата». Тобто слухачі мали можливість послухати різнобарв‘я музики.

Трансляції концертів відбувалися на YouTube Львівської Опери. Хочу зазначити теплу, творчу атмосферу на фесті й це відчували, як музиканти, так і публіка. Можна сказати, що «Дзеркало» стало маленькою частинкою творчої боротьби українських митців у воєнний час.

Фото: Юрій Грязнов
Колективи: Київський квартет саксофоністів
Виконавці: Богдана Півненко, Дмитро Таванець
Диригенти: Володимир Сіренко
Композитори: Валентин Сильвестров, Євген Станкович
Діячі мистецтв: Василь Вовкун
Концертна організація: Львівський Національний академічний театр опери та балету ім. С. Крушельницької