130 років з дня народження Сергія Прокоф’єва: постановки на сцені Львівської національної опери

У цей день…

23 квітня 1891 року народився композитор та піаніст, диригент і ще й хороший шахіст Сергій Прокоф’єв.
Він називав себе «степовим хлопчиком», а у назві рідного села – Сонцівка (тепер – на Донеччині) завжди зберігав українську орфографію. «Мені вона доводиться батьківщиною моєю», – писав Сергій Прокоф’єв у Автобіографії.

З п’ятирічного віку, під керівництвом матері, Прокоф’єв вже імпровізував на фортепіано власні мелодії, а до 12-ти років став автором трьох опер – «Велетень», «На пустельних островах» і «Бенкет під час чуми», які Сергій разом із друзями ставили власними силами.

Так, з української землі, розпочався шлях славетного композитора Сергія Прокоф’єва. Згодом, він неодноразово гастролював у різних містах – Києві, Харкові, Одесі, Нікополі. У Львові його концерт відбувся у жовтні 1933 року, на якому композитор виконував включно власні твори. «Коли за фортепіано сів сам автор, у нас не залишилося жодних сумнівів, що він належить до найвизначніших піаністів», – писав «Львівський кур’єр».

Чимало знакових творів Прокоф’єва були поставлені на сцені Львівського академічного театру опери та балету опери упродовж 60-80-их рр. минулого століття.

Серед них опери:

  • «Дуенья» («Заручини в монастирі»), прем’єра – 18.06.1963 (диригент Я. Вощак, режисер В. Титов, художник Є. Лисик),
  • «Війна і мир», прем’єра – 25 травня 1985 року (диригент І. Лацанич, режисер А. Лимарєв, художник Є. Лисик);

Балети:

  • «Золушка», прем’єра – 17 лютого 1965 року (диригент Ю. Луців, балетмейстер А. Шикера, художник Є. Лисик)
  • «Ромео і Джульєтта», прем’єра – 19 квітня 1968 (диригент Ю. Луців, балетмейстер М. Заславський, художник Є. Лисик), 27 жовтня 1988 ( диригент – І.Лацанич, балетмейстер –

Г.Ісупов, художник Є.Лисик), який був поновлений у 2004 і 2014 роках.
Ще один відомий твір композитора свого часу не отримав дозвіл на постановку від Радянської цензури – це опера «Вогняний янгол», яку прагнув поставити диригент Юрій Луців наприкінці 1960-их.
І, разом з тим, реалізовані постановки Прокоф’єва на сцені нашого театру мають одну закономірність – над усіма ними працював художник Євген Лисик. Його вражаючі декорації, особливо до балету «Ромео і Джульєтта» та опери «Війна і мир» відносяться до Золотого фонду театру. І на фотографіях Олександра Новіцького ви можете переконатися у масштабності задуму та актуальності полотен.

Зображення