News

Be first to know about events in out Opera

Відбулась прем’єра масштабного проекту Одеського та Львівського оперних театрів – опери “НАБУККО”

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

На сайті Міністерства культури України: 

http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245308348&cat_id=244913751

В Одесі відбулась прем’єра масштабного спільного проекту Одеського національного академічного театру опери та балету  та Львівського національного академічного театру опери та балету – опери «Набукко» у постановці режисера – генерального директора-художнього керівника Львівської опери, народного артиста України Василя Вовкуна.

 

Проект об’єднав потужні творчі сили  двох національних театрів: диригент-постановник – головний диригент Олександру Самоїле, художник з костюмів – Сергій Васильєв, хормейстер-постановник Леонід Бутенко, хореограф-постановник  Яніна Кисельова, художник зі світла В’ячеслав Ушеренко, відеограф Віталій Галак – з Одеси та художник-сценограф Тадей Риндзак  зі  Львова. Постановка стала яскравим прикладом втілення національної ідеї єднання через культуру  і культурної дипломатії  в дії.

Міністр культури України Євген Нищук  привітав творчий колектив з успішною постановкою одного із найвідоміших творів Джузеппе Верді, надавши йому нового й актуального звучання. Він висловив переконання, що ця мистецька подія має європейський масштаб.

За словами Міністра культури, прем’єра опери «Набукко» у рамках копродукції між двома національними оперними театрами є гарним прецедентом спільної роботи такого та висловив сподівання, що подібна практика стане прикладом  для інших мистецьких закладів країни.

«Ця робота насправді дуже глибока –  надзвичайна сценографія, неймовірний оркестр, хор, балет, костюми, декорації – у цьому форматі опера «Набукко»  звучить дуже актуально – коли дуже хиткий світ, коли постійно є страх –  чи не розірвуть нас чвари, чи не станеться непоправної катастрофи, чи не вибухне гармата, чи не буде війни. Ці перестороги є в  старій Біблійній історії, вона не є пророчою, але вона застерігає і є певним оберегом», –  говорить Євген Нищук.

«Ті символи, які знайдені у рішенні вистави творчою групою, дуже сміливими, чіткими і акцентованими. Робота успішна не лише через виконання, вона є визначною через виклики сьогодення. Переконаний, проект матиме великий успіх  не тільки для українського глядача, маю надію, що ми зможемо презентувати її на міжнародних майданчиках».

«Набукко», як геніально-містичний твір, що з’явився на зрізі епохи, часу, стилю, не завжди користується популярністю в спокійні часи. Його місія – бути символом відновлення надії і справедливості в період найвищого напруження і людських тривог. Таким чином він підтримує в нас надію на краще майбутнє», – розповідає режисер-постановник, генеральний директор-художній керівник Львівської опери Василь Вовкун.

За словами генерального директора Одеської опери Надії Бабич, такий масштабний спільний  проект реально  об’єднує Південь і Захід України.

Ми з’єднуємо Україну по-своєму, по-театральному і закликаємо робити це всі оперні театри країни,” – говорить Надія Бабич.

«Я дякую нашим колегам зі Львова, у співпраці  з якими ми відродили унікальний твір на сцені Одеської опери  і сподіваюсь, що вона і надалі продовжиться між нашими колективами».

Світова прем’єра опери Джузеппе Верді «Набукко»  відбулася 9 березня 1842 року в міланському театрі Ла Скала, і з тріумфом витримала ще 57 вистав в осінньому сезоні – явище, яке не мало прецедентів в історії цього театру. За наступні десять років творіння Верді обійшло всі найвідоміші оперні сцени світу від Парижа до Нью-Йорка, а його автор набув слави художника «рівновеликого маестро Россіні». Такий приголомшливий успіх дав можливість Верді стверджувати, що саме з «Набукко» почалася його творча кар’єра.

Після тріумфальної ходи по театрам Європи і світу до середини ХІХ ст. «Набукко» надовго зник з репертуару, поступаючись місцем іншим оперним шедеврам композитора. Його відродження почалося в середині ХХ ст. В 1949 році опера з успіхом пройшла на неаполітанській сцені театру «Сан-Карло» з легендарною Марією Каллас. У 1978 році «Набукко» диригував Рікардо Мутті. Особливу актуальність опера набула на межі ХХ і ХХІ ст. і нині представлена в репертуарі багатьох світових театрів.

На сцені Першого міського театру Одеси опера «Набукко» вперше поставила італійська трупа в 1847 році – через 5 років після прем’єри в Ла Скала.  Через 170 років цей видатний шедевр Дж. Верді знову відроджується в Одеській опері.

В основі опери – старозавітна історія про боротьбу іудеїв проти влади вавилонського царя Навуходоносора (книга ІV, 23, 24). Безжальний, жорстокий, готовий спопеляти міста і села в ім`я свого бога Бела, навіть, пожертвувати життям рідної дочки Фенени, щоб вдовольнити ненаситність бога війни. Завоювавши євреїв, він не тільки знищує їхній головний храм, перетворює вільних жителів Єрусалима в рабів, але й проголошує себе богом.

За підступною змовою своєї другої дочки Абігайль, народженої від рабині, і яка потаємно мріє посісти батьківський трон, Набукко засуджує полонених євреїв і Фененудо страти. Його зухвалість викликає гнів Єдиного Бога Ієгови, який позбавляє Набуккорозуму. Колись всесильний цар зараз переживає страшні душевні страждання. Звернувшись з молитвою до Ієгови, він вимолює прощення і відміняє страшний наказ Абігайль про страту підкореного ассирійцями народу.