Music salon

Monoopera “The letters of love” by Vitaly Hubarenko

Monoopera "The letters of love" by Vitaly Hubarenko
60 Minutes.

У програмі концерту:
В. Самолюк – Сюїта №2 «Меморі»
В. Самолюк – Різдвяна сюїта
В. Губаренко – Моноопера «Листи кохання»
М. Швед – «Wiec w tej ciszy ukryty ja – lisc…» для сопрано та камерного оркестру на тексти Кароля Войтили

Виконавці:
Фатіма Чергіндзія – сопрано, заслужена артистка України
Віталій Самолюк – фортепіано
Камерний оркестр Хмельницької обласної філармонії
Диригент – Тарас Мартиник

Libretto
About show

12 березня о 19 год.
Дзеркальна зала Львівської національної опери

Програма концерту:

В. Самолюк – Сюїта №2 «Меморі»
В. Самолюк – Різдвяна сюїта
В. Губаренко – Моноопера «Листи кохання»
М. Швед – «Wiec w tej ciszy ukryty ja – lisc…» для сопрано та камерного оркестру на тексти Кароля Войтили

Виконавці:
Фатіма Чергіндзія – сопрано, Заслужена артистка України
Віталій Самолюк – фортепіано
Камерний оркестр Хмельницької обласної філармонії
Диригент – Тарас Мартиник

   З великою приємністю програму з рідко виконуваних творів українських композиторів презентують артисти Хмельницької обласної філармонії – камерний оркестр під орудою диригента Тараса Мартиника, партія фортепіано – Віталій Самолюк, та солістка Хмельницької філармонії, заслужена артистка України Фатіма Чергіндзія.
   Розпочинатиме вечір музика сучасного композитора, лауреата Міжнародного композиторського конкурсу «ПенtaTON-2008», члена спілки композиторів України Віталія Самолюка. Свої перші композиції автор написав ще у шкільні роки, а також під час навчання у Хмельницькому музичному училищі імені В.І. Заремби. Твори великої форми, серед яких Соната для кларнета та фортепіано, вокальна кантата «Спогади бранки» на текст О. Дідусенко, симфонічна поема «Вічність» та інші твори – написані під час навчання в Одеській національній музичній академії імені А. Нежданової на теоретичному факультеті. Віталій Самолюк також є автором двох фортепіанних концертів, симфонічного твору «Відлуння», циклу «П’ять фуг для фортепіано», низки камерних та духовних творів, мініатюр для струнного квартету.
   В концерті прозвучить Сюїта №2 «Меморі» у 3-х частинах. Твір написано у 2010 році і присвячено пам’яті дідуся, а також Різдвяна сюїта для камерного оркестру (2019).
   У продовженні концерту прозвучить одна з найкращих серед 15 опер українського композитора Віталія Губаренка, який творив у другій половині 20-го століття. Його творчість відома слухачам насамперед завдяки грандіозним симфонічним полотнам, масштабним оперним та балетним партитурам. Проте з появою камерної, інтимної моноопери «Листи кохання», ор.18 (1970) для сопрано та струнного оркестру – в творчості Губаренка на повний голос зазвучала лірична струна. Лібрето написав сам композитор за мотивами новели «Ніжність» французького поета-символіста Анрі Барбюса. Чотири частини опери складають чотири листи, написані жінкою до свого коханого Луї. Героїня йде на свідоме жертовне розлучення із коханим, напевно, аби не бути тягарем для нього. Проте для неї самої ця жертва – нестерпна, непосильна, тому вона гине. Втім, і вбиваючи себе, вона думає лише про коханого, залишаючи листи, які передаватимуть йому через рік, п’ять, одинадцять та двадцять років. Композитор запрошує слухача до уявного простору, де розкривається потаємне життя серця героїні. В неї немає імені. Уся увага зосереджена на її душевному стані. Вона – сама ніжність.

   У 2007 році Польський Інститут у Києві виступив з ініціативою щодо написання музичних композицій на тексти польських поетів. Авторами стали чотири молоді українські композитори, стипендіати програми «Gaude Polonia», рекомендовані польськими й українськими експертами. Серед них – вже знаний в Україні та за кордоном автор, учасник численних міжнародних фестивалів сучасної музики, кандидат мистецтвознавства – Михайло Швед. На замовлення Польського інституту Михайло Швед створив романтичну композицію для сопрано та камерного оркестру на тексти Кароля Войтили (Папи Римського Івана Павла ІІ) «Wiec w tej ciszy ukryty ja – lisc…» («У цій тиші схований я – листок…»).

   Фатіма Чергіндзія, сопрано
   Народилася 02 вересня 1969 року у м. Ткварчал, Абхазія. У 1990 році закінчила факультет “Академічний вокал” Сухумського державного музичного училища імені Дмитра Аракішвілі. Вищу музичну освіту отримала в Київській національній музичній академії України імені П.І. Чайковського (клас викладача Людмили Гармаш).
З 1996 по 2002 рр. працювала солісткою Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва. 2002-2004 – солістка Академії молодих оперних співаків Маріїнського театру. Стажувалась у Міжнародній літній академії Університету Моцартеум (Зальцбург, Австрія, 2001), Літній Академії Маріїнського театру (Міккелі, Фінляндія, 2002). Брала участь у ХХ зимових вокальних курсах Вроцлавської музичної академії імені Кароля Ліпінського (Душнікі Здрий, Польща, 2002), VIII Міжнародних курсах вокальної музики (Пшемишль, Польща, 2003), в Академії молодих оперних співаків Маріїнського оперного театру (2002-2004, м. Санкт-Петербург) під керівництвом професора, народної артистки Росії Лариси Гергієвої. Брала участь у Міжнародних вокальних майстер-класах зірок світової оперної сцени: проф. Теодоре Корезі (Відень, Австрія, 2004), проф. Теодоре Корезі (Відень, Австрія, 2005), проф. Олени Образцової (Санкт-Петербург, Росія, 2006).
   Співачка володіє лірико-колоратурним сопрано, пронизаними теплими, оксамитовими відтінками. Солістка виступає з концертами в Україні та за її межами: Італія, Австрія, Фінляндія, Польща, Росія, Абхазія. Артистка постійно працює над вдосконаленням своєї майстерності, її відкритість та доброзичливість завжди викликають у слухачів відповідні емоції.
   В Хмельницькій обласній філармонії працює з 2003 року. Виступає з Академічним симфонічним оркестром та Камерним оркестром, з Академічним ансамблем пісні і танцю «Козаки Поділля» Хмельницької обласної філармонії. За час роботи в філармонії підготувала сольні програми «На крилах кохання», «Кохання ліра чарівна», «Фатіма Чергіндзія запрошує», «Кохання, музика, весна», «І знову душа оживає», «Но я вас всё-таки люблю…», «Знов весна і знов надії…», «В долонях рідної землі», «В звуках знайомого вальсу», «На крилах оперети», «Зустріч з класикою» (вокальні вечори в органному залі), «Великі імена», «Віденські вечори», «На вершині світової слави», «Поверни мені музику», «Танець з кастаньєтами», «Джаз під зорями», «Красо України, Поділля», цикл концертів «Свою Україну любіть…» (на вірші Т.Г. Шевченка) та багато інших.
   З 2005 по 2013 рік працювала викладачем відділу «Академічний спів» Хмельницького музичного училища імені В. Заремби.
Одним з головних напрямків творчості співачки є виконання та популяризація творів українських композиторів, серед яких – твори В. Барвінського, В. Безкоровайного, М. Скорика, К. Стеценка, В. Губаренка, А. Кос-Анатольського, О. Білаша, М. Балеми. Співає для дітей-інвалідів, ветеранів війни та праці, в навчальних закладах міста та області. Співачку часто запрошують виступити в урочистих концертах до державних свят, дня міста, у культурних закладах міста.
   Фатімі Чергіндзії властивий дар сценічного перевтілення. Особливо яскраво вона це продемонструвала в партіях Одарки з опери С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» на святкуванні Дня незалежності, партії головної героїні Ганни в опері «Украдене щастя» Ю. Мейтуса, партії Варвари у опері «Богдан Хмельницький» К. Данькевича, Стехи у опері «Назар Стодоля» К. Данькевича, а також у операх «Іоланта» П.І. Чайковського, «Казка про царя Салтана» М. Римського-Корсакова, «Алеко» С. Рахманінова, «Травіата» Дж. Верді, оперетті «Летюча Миша» Й. Штрауса, «Кармен» Бізе, у моноопері «Листи кохання» В. Губаренка. Партії у вокально-симфонічних композиціях: К. Oрф «Carmina Burana», В. А. Моцарт «Requiem», Дж. Россіні «Stabat Mater», Дж. Б. Перголезі «Stabat Mater» та ін.
Артистка неодноразово виступала з оркестрами: оркестром Київського муніціпального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва, Національним Заслуженим академічним симфонічним оркестром України, Академічним симфонічним оркестром та Камерним оркестром Хмельницької обласної філармонії, оркестром Хмельницького музично-драматичного театру імені М. Старицького, Хмельницьким муніципальним естрадно-духовим оркестром, з вокально-інструментальним оркестром «Товтри».
   Фатіма Чергіндзія є постійним учасником всеукраїнських та міжнародних фестивалів, таких як: «Organum-2001» (Суми, Україна), Фестиваль академічної та сучасної музики «Фарботони» (Черкаси, Україна), Фестиваль національних меншин (Санкт-Петербург, Росія), XX Міжнародний фестиваль «Пшемишльська осінь» (Перемишль, Польща), «Джаз-фест-Поділля 2005» (Хмельницький, Україна), X-й Міжнародний фестиваль П.І. Чайковського і Надії фон Мекк (Вінниця, Україна), Фестиваль «Viva Verdi» з Академічним симфонічним оркестром Хмельницької обласної філармонії, VIII Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти» – «Музичні діалоги: Україна-Литва», Оперний фестиваль «Опера в мініатюрі» з Академічним симфонічним оркестром Хмельницької обласної філармонії (Кам’янець-Подільський, Україна). VIII Міжнародний фестиваль камерної музики «Хмельницький камер фест» – заключний концерт «Мистецькі діалоги Україна – Польща» у супроводі Академічного симфонічного оркестру Хмельницької філармонії, V фестиваль духової музики «Бучацькі фанфари» (Бучач, Україна). Кілька разів концертувала в м. Бучачі у місцевому АРТ-дворі, зокрема із Заслуженим артистом України Олександром Бондаренком (бас-профундо), а також брала участь у культурно-мистецькому фестивалі «Дні Пінзеля у Бучачі», покликаному привернути увагу до мистецької спадщини та поширити інформацію про творчість відомого скульптора Й.Г. Пінзеля.
   Фатіма Чергіндзія є лауреатом багатьох Міжнародних і Всеукраїнських конкурсів академічної та сучасної музики, нагороджена почесними відзнаками Міністерства культури і мистецтв України «За досягнення в розвитку культури і мистецтв» (2005), Почесною грамотою обласного управління культури, Хмельницькою обласною премією імені Т.Г. Шевченка (2010). Має звання лауреата «Людина року 2011». Відзначена іменною стипендією «Чарівність таланту». А також є стипендіатом Премії Міського голови (2019). Заслужена артистка України.
   Фатіма Чергіндзія неодноразово була запрошена у журі конкурсів, серед яких: «Красо України, Поділля» (2017), Всеукраїнський фестиваль-конкурс українського солоспіву імені В. Заремби (2018), Всеукраїнський фестиваль-конкурс української академічної музики «Класик-проект» присвяченого пам’яті Ю. Мейтуса (голова журі, м. Кропивницький, 2018).

Віталій Самолюк, фортепіано, композитор
Композитор, лауреат міжнародного конкурсу, член спілки композиторів України.
Народився 18 червня 1985 року в селищі міського типу Чорний острів, Хмельницької області. Музикою почав займатися з 6-ти річного віку. Музичну школу закінчив по класу фортепіано. Перші композиції з’являються саме під час навчання ще в школі (серед них твори для фортепіано «Спогад» та «Вальс»). Подальшу професійну музичну освіту продовжив в Хмельницькому музичному училищі імені В. І Заремби на відділі хорового диригування (клас викладача Каморнік А. Р.). Збагачуючи свої знання, продовжує навчання в Одеській національній музичній академії імені А. Нежданової на теоретичному факультеті (кафедра теорії музики та композиції, клас доцента Ю. О. Гомельської). За роки навчання в Академії пробує свої творчі сили у написанні творів великої форми. Так з’являються соната для кларнета та фортепіано, вокальна кантата «Спогади бранки» на текст О. Дідусенко, Три фантастичні п’єси та багато іншої інструментальної музики. Дипломною роботою В. Самолюка стала симфонічна поема «Вічність».
   Віталій Самолюк є автором циклу «П’ять фуг для фортепіано», мініатюр для струнного квартету. Пише композитор і духовні твори: «Отче наш», «Алілуя», «Благослови, душе моя, Господа». У 2009 році в Будинку Реріха (м. Одеса) прозвучав Перший фортепіанний концерт в трьох частинах, соната «Сатурн» для скрипки і фортепіано, «Ля-сі-мі» для скрипки і фортепіано, «Щедрик». В цей рік розпочато роботу над скрипковим концертом, а з 2010 року композитор працює над Другим фортепіанним концертом.
   Жанрова палітра композитора доволі багата. Її діапазон включає як малі, так і великі форми. В 2011 році, з новим симфонічним твором «Відлуння», В. Самолюк вступає в Спілку Композиторів України. Окрім власних творів, Віталій Самолюк, будучи концертмейстером у класі естрадного співу, приділяє велику увагу аранжуванню музики.
Віталій Самолюк є лауреатом Міжнародного конкурсу молодих композиторів «Пента TON 2008» (м. Миколаїв), де його Соната для фортепіано виборола ІІ місце. У 2009 році взяв участь у джазовому фестивалі пам’яті Ростислава Кабанченка (м. Одеса) із джазовими імпровізаціями.

Тарас Мартиник, диригент
Диригент Академічного симфонічного оркестру Хмельницької обласної філармонії.
Народився 11 серпня 1982 року в місті Новояворівськ Львівської області. Музичну освіту розпочав у 10-річному віці, навчаючись грі на кларнеті. У 1997-2001 роках навчався у Львівському державному музичному училищі імені С. Людкевича по класу кларнета (педагог Мирон Мар’яш), а також по класу диригування (педагог Дарина Стефанишин). У 2001 році вступив на факультет оперно-симфонічного диригування до Львівської національної музичної академії імені М. Лисенка (клас доцента Зінаїди Остафійчук), яку закінчив у 2008 році.
За роки навчання в музичній академії працював асистентом диригента студентського симфонічного оркестру, а також брав активну концертну участь з симфонічними оркестрами Львівського оперного театру та балету імені С. Крушельницької та Львівської обласної філармонії. У 2006 році став дипломантом IV Міжнародного конкурсу молодих диригентів імені В. Лютославського в м. Білосток (Польща) та І Міжнародного конкурсу диригентів імені С. Турчака. З вересня 2008 по 2014 рік працював у Донецькому національному академічному театрі опери та балету імені А. Солов’яненка на посаді диригента. Під час роботи у театрі був асистентом головного диригента при постановці опер Р. Ваґнера «Летючий голландець» та Дж. Пуччіні «Турандот».
   Завдячуючи професіоналізму та високій диригентській майстерності Мартиник Тарас у 2012 році був запрошений в Ізраїль для постановки та диригування балету П. Чайковського «Лебедине озеро» в різних містах країни.
   В серпні 2014 року у зв’язку із військовими діями на сході України Тарас Мартиник переїхав до м. Хмельницький на запропоновану йому посаду диригента академічного симфонічного і камерного оркестрів Хмельницької обласної філармонії.
   Диригентом підготовлено із симфонічним і камерним оркестрами понад 30 концертних програм, серед яких: оперні спектаклі Дж. Пуччіні «Тоска», К. Данькевич «Назар Стодоля», Ю. Мейтус «Украдене щастя»; сценічна кантата Карла Орфа Carmina Burana, оперета Й. Штрауса «Летюча миша», симфонії, ораторія В. Камінського «Іду, накликаю, взиваю…» на тексти проповідей А.Шептицького, концерти, меса Л. Деліба, балет І. Стравінського «Петрушка», програми з творів вітчизняних і зарубіжних композиторів – Баха, Моцарта, Бортнянського, Лисенка, Чайковського, Дворжака, Вівальді, сучасних авторів – Скорика, Камінського, Баштана, Герасименко, М’яскова, Павловського та ін.
   З метою залучення широкого кола учнів дитячих музичних шкіл і шкіл мистецтв області до концертної діяльності, виявлення талановитих музикантів та розвитку духовних орієнтирів дітей при Хмельницькій обласній філармонії створена Дитяча філармонія, концерти якої постійно супроводжує Тарас Мартиник.
   Виступи Т. Мартиника відзначаються яскравим темпераментом, творчим відтворенням авторського замислу, масштабністю мислення. Художній інтелект диригента поєднується в його інтерпретаціях з емоційною схвильованістю, філігранною відточеністю деталей, що завжди викликає у слухачів естетичне задоволення.

   Камерний оркестр Хмельницької обласної філармонії
   Камерний оркестр Хмельницької обласної філармонії створено у вересні 1992 року. До його складу увійшли досвідчені музиканти і обдарована молодь. З 2008 року оркестром керував Олександр Драган, кандидат мистецтвознавства, нині – директор Хмельницької обласної філармонії. З 2016 року Камерним оркестром керує випускник Львівської національної музичної академії імені М. Лисенка Тарас Мартиник (з 2014 року працює у Хмельницькій обласній філармонії диригентом Академічного симфонічного оркестру).
   У репертуарі колективу особливе місце посідають масштабні, художньо досконалі, багаточастинні композиції старовинних і сучасних авторів: А. Вівальді, Й. С. Баха, Г. Перселла, В. А. Моцарта, Г. Ф. Генделя, К. Сен-Санса, Ж. Бізе, П. Чайковського, Д. Бортнянського, М. Березовського, В. Барвінського, В. Косенка, М. Скорика, О. Козаренка, Ю. Ланюка, В. Камінського та інші.
   Перебуваючи у стані постійного пошуку, проводячи активну музично-просвітницьку діяльність та популяризацію найціннішого класичного успадкування, камерний оркестр Хмельницької обласної філармонії закріпив за собою чільне місце і значення не тільки в художній культурі Хмельниччини, але й в художній культурі України. Невеликий склад колективу камерного оркестру робить його мобільним музичним організмом, здатним вести гастрольно-концертну діяльність у найвіддаленіших куточках Хмельниччини та ряду областей України: Вінницької, Івано-Франківської, Чернівецької, Львівської, Житомирської, Волинської.
   Оркестр брав участь у багатьох міжнародних та всеукраїнських фестивалях: в Регіональному фестивалі камерної музики у м. Чернівці, фестивалі «Контрасти» у м. Львів, гастролював у Литві у м. Клайпеда на Міжнародному фестивалі «Klaipedos musikos pavasanis», в Польщі у м. Красно на Міжнародному фестивалі музики та у м. Сосновець на ХІХ Музичному міжнародному фестивалі.
   Висока творча активність, постійне прагнення до вдосконалення, до знаходження нових шляхів – запорука того, що камерний оркестр обласної філармонії своєю натхненою працею несе слухачам радість сприймання кращих творінь класичної і сучасної музики, розкриває в них красоту і глибину думок й почуттів.

Upcoming events
print*The theater reserves the right to replace performers
11 September 2017
print*The theater reserves the right to replace performers