14 і 15 жовтня Львівська опера представить премʼєру театралізовано-музичного дійства для хору та оркестру «Псалми війни» Євгена Станковича/ Music-review Ukraine

Це твір-присвята нашим сучасним героям, які віддали свої життя, боронячи рідну землю, та тим воїнам-героям, що продовжують захищати незалежність, суверенність і територіальну цілісність України.

“Псальми війни” – перший монументальний музичний твір на тему війни, яку росія розпочала проти України. Композиція на музику Євгена Станковича (автор ідеї – Євген Савчук) та лібрето Василя Вовкуна.

Театралізоване дійство прозвучить у виконанні хору та оркестру Львівської опери під орудою маестро Івана Чередніченка.

Напередодні прем’єри Music-Review Ukraine поспілкувався з Василем ВОВКУНОМ, генеральним директором-художнім керівником Львівської опери та автором лібрето “Псальмів війни”.

Василю Володимировичу в афіші вашого театру ви презентуєте цей творчий проєкт, як світову прем’єру, але у жовтні 2019 року, з великим резонансом відбулася всеукраїнська прем’єра масштабного музично-театрального дійства під назвою «Псалми війни» (без м’якого знаку) на музику Євгена Станковича для хору та симфонічного оркестру – у Харкові («Схід-Опера»), Києві (Національна Опера України) і на сцені Львівської національної опери імені Соломії Крушельницької.

Тоді постановку присвятили нашим героям АТО. У ораторії Євгена Станковича лунали віршовані тексти поетів доби Незалежності, написані у 1991-2021 роки. Зокрема, вірші Ліни Костенко, Миколи Вінграновського, Дмитра Лазуткіна… а також псалми у виконанні читця Євгена Нищука, хору, оркестрантів та солістів. Ви були автором лібрето цього твору. Нині це зовсім інший твір з подібною назвою, чи зовсім інший?

– На той час Євген Федорович ще повністю не написав свій твір, а була лише увертюра й одна частина… Той проєкт  “Псалми війни” здійснювався за підтримки Українського культурного фонду, й були залучені провідні музичні колективи – Національна заслужена академічна капела України «ДУМКА», диригент – Євген Савчук. Він же був автор ідеї Національного хорового фестивалю, що присвячений до 30-річчя Незалежності України, і в межах якого відбулася прем’єра «Псалмів війни».

В трьох містах «Псалми» виконували різні оркестри: у Харкові – Академічний симфонічний оркестр Харківського національного академічного театру опери та балету імені Миколи Лисенка, диригент – Дмитро Морозов, Національний симфонічний оркестр України, диригент – Володимир Сіренко – у Києві, та у Львові – Академічний симфонічний оркестр Чернівецької філармонії – диригент Андрій Савчук.

Зараз це вже повнокровний твір Євгена Станковича, який складається з чотирьох частин: “Музика війни”, “Колискова”, “Чорна рілля ізорана” й “Псальм війни”. У композиції використані поезії: Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Василя Симоненка, а також козацька народна пісня та уривки з Псальму 58.

Навесні я звернувся до Євгена Федоровича з проханням дописати музичний матеріал до години часу, аби можна було поставити це театралізовано-музичне дійство для хору та оркестру на сцені Львівської опери. Так, у другій частині “Псальмів війни” – “Колисковій” мені хотілося ширше передати театральною мовою повітряні тривоги, “прильоти” вражих ракет, вибухи, які руйнують наші міста та села під час повномасштабного російського вторгнення в Україну. Євген Федорович дописав свій твір. Вийшло дуже потужно, масштабно, глибоко!

Навіть у концертному виконанні, яке було презентовано 8 жовтня на закритті XXXIV Міжнародного фестивалю «Київ Музик Фест-2023» Національним симфонічним оркестром під батутою Володимира Сіренка й капелою “ДУМКА” (художній керівник і головний диригент – Євген Савчук), у рамках програми «Україна. Музика війни», дійсно відбулася непересічна подія: світова прем’єра твору класика нашої сучасності – Євгена Федоровича Станковича.

А у Львові 14 і 15 жовтня ми представимо театралізовано-музичну версію “Псальмів війни”. Хочу нагадати, що народженню цього твору ми також завдячуємо автору ідеї – Євгену Герасимовичу Савчуку, керманичу капели “ДУМКА” та видатному композитору Євгену Федоровича Станковичу. Саме він зумів переконати маестро на написання монументального твору про наше сьогодення. Так народився цей формат – “Псальмів війни”.

Проєкт народився завдяки великій творчій команді: оркестр, хор і солісти Львівської опери…

– У нас класна творча команда: диригент-постановник – Іван Чередніченко, хормейстер-постановник – Вадим Яценко, медіа-художник – Олег Кіндратів, художникb світла – Олександр Мезенцев, Андрій Гоць, а виконавці: хор та оркестр Львівської національної опери; солісти: Тенор – Максим Сальніков, Ігор Знетиняк, Вадим Коваль, Баритон – Олексій Кувітанов, Володимир Рибчук, Юрій Андрухович. А також у постановці будуть залучені діти артистів нашого театру.

На прем’єрі ми плануємо зняти відеоверсію, бо цей твір, я впевнений, буде затребуваний. Дуже велику смислове навантаження “Псальмів війни” буде виконувати саме відеоінсталяція.

На сцені глядачі побачать багато людей з валізами й рюкзаками, й це як велике бомбосховище, в якому герої свої хвилюючи розповіді про відчуття, які переживають зараз українці під час великої війни, яку принесли на нашу землю орки. Цей проєкт – спроба максимально наблизитись до реальних подій, які ми переживаємо сьогодні, під час небаченої, жорстокої та цинічної рашистської війни в Україні.

Це твір-заклик до боротьби, спротиву та захисту України, а також – пересторога для світу, щоб якнайшвидше допомогти зупинити зло та припинити жахливі злочини і геноцид українського народу.

Автор: Тетяна Поліщук